Her şey bir hizmet olarak, kurumsal BT'yi dönüştürmek için yükselişte olan bulut

Deloitte anketine göre, benimseyenlerin yaklaşık% 80'i pandeminin organizasyonlarının uyum sağlamalarına ve daha çevik olmalarına yardımcı olmak için XaaS'ye geçişini hızlandırdığını söyledi.

Resim: iStock

Yeni bir araştırmaya göre, sektörler genelinde kuruluşlar, kullandıkları kurumsal BT ve bunun için nasıl ödeme yapacakları üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı hedefliyor ve bu talep, ürün, yetenek ve araç sağlamak için hizmet tabanlı sunum modellerine geçişle karşılandı. .

Uygulayıcıların yüzde seksen biri, salgının kuruluşlarının geleneksel BT'den XaaS'ye geçişini hızlandırdığını söyledi ve% 55'i krizin kuruluşlarının başlangıçta planlanandan daha fazla XaaS'ye yatırım yapmasına neden olduğunu bildirdi. Hizmet Olarak Her Şey (XaaS) Çalışması Deloitte tarafından bulundu.

Deloitte, çalışmanın, kuruluşların bir hizmet olarak kurumsal BT'yi nasıl benimsediğine ve bundan nasıl yararlandığına dair sektörler arası bir görüş elde etmek için yapıldığını söyledi. Firma, 2020'nin 4. çeyreğinde ABD merkezli şirketlerden 600 BT ve iş kolu uzmanıyla anket yaptı.

GÖRMEK:
Sunucu bakımı ve yükseltmelerinin hatasız bir şekilde nasıl yapılacağı

(TechRepublic)

Anket, geleneksel BT'den XaaS'ye geçişin (2018'de zaten devam ediyor), kurumsal BT ortamını dönüştürmeye devam ettiğini ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde seksen altısı, XaaS'nin pandeminin neden olduğu iş / işgücü zorluklarına kuruluşlarının tepkisini güçlendirmede kritik olduğuna inandıklarını söyledi (% 46 kesinlikle katılıyor).

Deloitte, çalışma, maliyetleri düşürmenin ve işgücü verimliliğini artırmanın yanı sıra, iş çevikliğini artırmak için XaaS kullanma eğiliminin güçlenmeye devam edeceğini gösterdi. Çalışma, ankete katılanların büyük çoğunluğunun XaaS'nin yeni iş süreçleri, ürünler ve hizmetler ve iş modelleri oluşturmalarına yardımcı olduğunu bildirdi. Müşterilerine satış yapma şekillerini de değiştirdi.

Katılımcıların% 88'i, organizasyonları pandemiden kurtulurken XaaS'nin çok önemli olacağına inandıklarını söyledi (% 43 kesinlikle katılıyor).

XaaS için ivme, kuruluşların XaaS'ye önceden planlanandan daha fazla yatırım yapmasına neden oluyor. Liderler, kuruluşlarının XaaS için cari mali yılda ortalama 20 milyon dolar harcadıklarını ve ezici çoğunluğun (% 69) önümüzdeki mali yılda yatırımı ortalama% 23 artırmayı planladığını bildirdi.

Diğer bulgular:

  • % 82'si, XaaS'yi iş başarıları için çok / kritik olarak önemli olarak gördü – 2018'de% 70'ten bu artış.

  • 10 kişiden altısı, XaaS kullanımıyla rekabet avantajı kazandığını bildirdi – ancak XaaS her yerde yaygınlaştıkça, bu avantajı korumak daha zor olabilir.

  • Yanıt verenlerin% 75'i, kuruluşlarının hizmet olarak kurumsal BT'sinin yarısından fazlasını tükettiğini (geri kalanı geleneksel, hizmet tabanlı olmayan BT), 2018'de% 71'e yükselttiğini ve% 87'si bu seviyeye ulaşmayı beklediğini bildirdi. beş yıl içinde evlat edinme.

  • Neredeyse yarısı, kuruluşlarının BT harcamalarının en az yarısını XaaS'ye ayırdığını bildirdi.

Satıcılar zorluğun üstesinden gelmelidir

XaaS'nin benimsenmesi yükselişte gibi görünürken ve çoğu kuruluş XaaS sağlayıcılarıyla yaşadıkları genel BT deneyiminden memnun olsa da, çalışma bazı zorlukları da ortaya çıkardı. XaaS modelini coşkuyla benimsemelerine rağmen, benimseyenlerin% 93'ü XaaS çabalarını büyüten sorunlar bildirdi.

Örneğin, kullanımı optimize etmek hâlâ bir zorluktur. 10 şirketten dördünden fazlası, XaaS çözümlerinin yeteneklerinin yarısından azını kullanıyor.

Kabul eden her 10 kişiden sadece üçü, mevcut XaaS sağlayıcılarında kalmaktan memnun olduklarını söyledi.

Benimseyenler, tedarikçilerin, güvenilirlik / performans garantisi, entegrasyon sunma, kullanımın optimize edilmesine yardımcı olma ve güçlü veri güvenliği sağlama gibi zorluklarında kendileriyle birlikte çalışmasını istediklerini söyledi; ancak, mevcut tedarikçilerinin bunları sağlama becerilerinden yalnızca 10 kişiden sadece dördü “son derece memnun”. Öznitellikler.

Yüzde seksen ikisi, sağlayıcılar daha çok danışma ortağı olarak davranırsa kuruluşlarının daha iyi sonuçlar elde edebileceğine inanıyor.

Deloitte başkan yardımcısı ve ABD teknoloji sektörü lideri Paul Silverglate, pandemi, BT'nin iş sürekliliğini sürdürmedeki önemini ortaya koyarken, aynı zamanda şirketlerin daha çevik ve kullanıcıların sürekli değişen BT ihtiyaçlarına daha uyumlu olma ihtiyacını da ortaya çıkardı. .

Silverglate yaptığı açıklamada, “Bu deneyim, XaaS ve bulutun gerçek değerini ve geleneksel eski BT'ye güvenmekten uzaklaşıldığını gösterdi” dedi. “Bu eğilimin, hizmet tabanlı teknolojilerin ve bazı ilişkili davranışların avantajı olarak, ölçülebilir faydalar sağlamaya ve işletmelerin daha verimli rekabet etmesine olanak sağlamaya devam etmesi nedeniyle kalıcı güce sahip olmasını bekleyin.”

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*