Her tür kullanıcı için en iyi Linux GUI'leri

Dört kullanıcı türü için en uygun Linux masaüstü GUI'sini bulun.

Linux tamamen seçim ile ilgilidir. İhtiyaçlarınıza en uygun dağıtımı, sizi daha üretken hale getirmenize yardımcı olan yazılımı, işinize hizmet eden sunucuları ve deneyiminizi verimli ve etkili hale getiren bir masaüstü seçebilirsiniz.

Bu, ele almak istediğim son bit — masaüstü. Birçoğu için, Linux dağıtımının seçimi masaüstü ile başlar ve biter. Neden? Çünkü Linux masaüstlerinin ve pencere yöneticilerinin çoğu onları kullanan kişiler kadar benzersizdir. Ve bazı kullanıcılar için, en iyi Linux GUI parmaklarının bir uzantısı gibi davranır. Ancak hangi masaüstü ortamı hangi kullanıcı için en uygunudur? Hadi bulalım.

GNOME 3 (veya GNOME Shell) ilk piyasaya sürüldüğünde çok kötü huyluydu, çünkü geliştiriciler GNOME 2'den sert bir paradigma değişikliği yaptılar. Sonunda, geliştiriciler "yoldan çıkmada" en iyi olan zarif bir masaüstü oluşturdular. iş yapıyorsunuz. GNOME 3, ekran gayrimenkulünü alan ve sizi görevde tutmanın dikkatini dağıtan hizmet veren görünür paneller, masaüstü başlatıcıları ve hantal sistem tepsileri ile ortadan kalktı.

Bu çıkarımları telafi etmek için geliştiriciler, masaüstünüzün işlevselliğini ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde genişletebilen GNOME Uzantıları oluşturdu. Bu, GNOME'u içerik oluşturucular için mükemmel bir Linux masaüstü yapar. Bir geliştirici, tasarımcı, yazar, illüstratör, müzisyen veya hemen hemen her şeyin yaratıcısı olun, GNOME sizin tercih ettiğiniz masaüstü olmalıdır. GNOME'u Ubuntu, Debian, Arch Linux ve diğer açık kaynaklı Linux dağıtımlarında varsayılan masaüstü olarak bulacaksınız. GNOME, Linux Mint gibi Linux dağıtımlarına da yüklenebilir.

GNOME'a göz atın

Yöneticiler, tamamen verimlilikle ilgili açık kaynaklı bir Linux masaüstü ortamına ihtiyaç duyarlar. KDE, herhangi bir Windows işletim sistemi kullanıcı arabirimiyle (Windows 7'ye kadar) çalışan herkesin bildiği kadar kolay bir masaüstü metaforu sunar. Ancak KDE, basit bir Windows nakavtından çok daha fazlasıdır – küresel düzenleme modu, gece kontrol paneli ve masaüstü widget'ları gibi bir dizi benzersiz özellik ile birlikte gelir.

Ancak KDE herhangi bir Windows arayüzü kadar kilitli değildir; KDE ile, arayüzün nasıl göründüğü ve davrandığı üzerinde iyi bir kontrole sahipsiniz, böylece istediğiniz kadar karmaşık veya basit hale getirebilirsiniz.

KDE ile ilgili en iyi şeylerden biri hızı ve güvenilirliğidir. Bu, eski KDE değil, çalışmaya çalışırken her zaman çökeceğini hissettiniz – KDE artık piyasadaki herhangi bir masaüstü ortamı kadar güvenilir. Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux ve diğer Linux dağıtımları için KDE sürümlerini bulacaksınız.

Tüm bu nedenlerden ötürü, KDE yöneticiler için ideal bir masaüstü bilgisayardır.

KDE'ye göz atın

Pantheon masaüstü, temel işletim sistemi için açık kaynaklı bir masaüstü ortamıdır. Piyasadaki tüm Linux dağıtımlarından ilk işletim sistemi yeni kullanıcılar için göze çarpıyor. Bunun en büyük nedeni Pantheon masaüstü ortamıdır. Pantheon en zarif ve kullanımı kolay Linux masaüstlerinden biridir; tüm beceri seviyelerindeki kullanıcılar, grafiksel kullanıcı arayüzünü kullanarak rahat olmalıdır.

Birçok Linux masaüstü ortamı, çok sayıda zil ve ıslık içerdiği için eleştirilir ve yeni kullanıcıların kafa karışıklığı içinde donmasına neden olur. Öte yandan, Pantheon, tam özellikli ve işlevselken elde edebileceğiniz kadar çıplak kemiklerdir. Ancak çıplak kemik fikrinin sizi kapatmasına izin vermeyin – Pantheon, güzel bir uyarı sistemi, rakipsiz bir AppCenter, hızlı erişim takvimi ve daha fazlası dahil olmak üzere çalışması gereken her şeyi içerir. Buna olağanüstü bir güzellik ekleyin ve yeni kullanıcılar için mükemmel masaüstünün kazançlarına sahipsiniz. Bu yüzden "Yeni kullanıcılar için hangi Linux dağıtımı en iyisidir?" hatasız temel bir işletim sistemidir. Yani her yeni kullanıcı için Pantheon sizin için bir Linux masaüstü ortamıdır.

Pantheon'a göz atın

Deepin Desktop, estetiğe odaklandığı için özel bir açık kaynaklı masaüstü türüdür. Deepin Masaüstüne ilk kez baktığınızda, gelecekten bir işletim sistemi mi yoksa bir sanat eseri mi keşfettiğinizi merak ediyorsunuz – bu muhteşem. Piyasadaki başka hiçbir Linux masaüstü ortamı veya pencere yöneticisi Deepin sanatsal harikasına yaklaşamaz.

Ancak Deepin Desktop, her zaman hazır bir masaüstü kenar çubuğu şeklinde hizmet veren Deepin Kontrol Paneli gibi birkaç kullanışlı GUI aracı içerdiği için sadece güzel bir yüz değildir. Tek bir tıklamayla, Denetim Masası dışarı kayar, sisteminiz için hemen hemen tüm yapılandırmalarla ilgilenebilirsiniz – ve hatta Denetim Masası güzel bir şeydir.

Bu nedenle, Linux masaüstlerini şaşırtıcı derecede güzel ve son derece işlevsel olmasını isteyen herhangi bir kullanıcı için, ilk (ve son) durağınız Deepin Masaüstünde olmalıdır.

Deepin Desktop'a göz atın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*