Hizmet olarak en iyi masaüstü (DaaS) sağlayıcıları: Amazon, Citrix, Microsoft, VMware ve daha fazlası

Hizmetin benimsenmesi olarak masaüstü, şirket içi VDI'nın gerisinde kalıyor, ancak bulutta barındırılan masaüstü bilgisayarların popülaritesi artıyor. İşte en iyi DaaS sağlayıcılarına ve hizmetlerine bir bakış.

Görsel: scanrail, Getty Images / iStockphoto

Hizmet Olarak Masaüstü (DaaS), bulutta barındırılan ve abonelik hizmeti olarak ödenen, genellikle koltuk tarafından ücretlendirilen sanal bir masaüstü altyapısıdır (VDI). DaaS çözümler, tek bir uygulama örneğinin birden çok kullanıcıya veya “kiracıya” teslim edildiği çok kiracılı bir mimari kullanır. Üçüncü taraf hizmet sağlayıcı, masaüstü altyapısını yönetme sorumluluğunu üstlenir.

DaaS'ın özellikleri ve faydaları

Diğer bulut hizmetlerinde olduğu gibi, DaaS, kendi donanımlarını şirket içi bir veri merkezinde veya ortak yerleşimde yönetmekten uzaklaşan şirketler için cazip bir çözümdür. DaaS avantajları daha kolay içerebilir yama yönetimi ve yazılım güncellemeleri, daha hızlı geçişler, daha hızlı yeni kullanıcı temel hazırlığı, daha iyi afet planlama ve kurtarmave geliştirilmiş uygulama ve veri güvenliği. Her sanal masaüstünü çalıştırmak için gereken donanımı dağıtmanın ve bakımının maliyeti, bir sermaye giderinden (sermaye harcamaları) operasyonel giderlere (opex) doğru değişir. Kullanıcılar ayrıca, şirket tarafından sağlanan veya şirket tarafından sağlanan geniş bir yelpazede bir masaüstü deneyimi aracılığıyla kurumsal verilere ve uygulamalara erişerek DaaS'den yararlanabilir. BYOD cihazları bir ağ veya internet bağlantısı kullanarak.

GÖRMEK:
Bir masaüstü sanallaştırma astarı

(TechRepublic)

DaaS pazar eğilimleri ve benimseme oranları

2019'da DaaS satıcıları birkaç büyük adım attı. Microsoft, DaaS çözümünü yaptı, Windows Sanal Masaüstü, genel olarak Eylül ayında piyasaya sunulacak. Citrix Managed Desktops, Ağustos ayında genel kullanıma sunuldu, ve Dell ve Microsoft, VMware odaklı bulut ve sanallaştırma ortaklıklarını duyurdu. Yine de DaaS'ın faydalarına ve bu pazar değişikliklerine rağmen, benimseme beklenenden daha düşük kalıyor.

İçinde Gartner'ın 2016 DaaS raporu, analistler, DaaS çözümlerinin dağıtımı “yenileme sırasında şirket içi VDI'yı etkisiz hale getirirken,” 2019 yılına kadar yeni VDI kullanıcılarının% 50'sinin DaaS platformlarında konuşlandırılacağını “tahmin etti. Ama bir 2018 anketine göre Gartner, DaaS'nin özellikle büyük kuruluşlar arasında, hala VDI kullanımından önemli ölçüde daha düşüktü.

Ve onların Hizmet Olarak Masaüstü Bilgisayar için 2019 Pazar Rehberi Raporunda, Gartner, 2023 yılına kadar “fiyat indirimleri ve ürün olgunluğunun, kuruluşların VDI kullanıcılarının% 20'sini buluttaki DaaS tekliflerine taşımasına yol açacağını” beklediklerini, bu da önceki tahminlerinden önemli ölçüde daha az olduğunu belirtti. Ayrıca Gartner, DaaS “ilerlemesinin, Microsoft'un DaaS pazarına girişinden gelen yeni hype enjeksiyonu nedeniyle bir şekilde engellendiğini” belirtti.

DaaS'ın sınırlı olarak benimsenmesine rağmen, Gartner pazarda büyümeye işaret etti. Araştırma şirketi, “Microsoft'un hizmet olarak masaüstü (DaaS) pazarına girişi, Eylül 2018'den bu yana Gartner'ın sorgularını domine etti ve DaaS olgunluğuna ve iş değerine olan ilgiyi canlandırdı,” dedi. Ayrıca DaaS'nin “şu anda orta ölçekli ve büyük kurumsal kuruluşlar tarafından, öncelikli olarak felaket kurtarma ve esnek ve geçici kullanım durumları için benimsendiğini” belirttiler.

Uzaktan çalışmanın bir sonucu olarak artış göz önüne alındığında
Kovid-19 pandemisi

VDI ve DaaS gibi güvenli uzak çalışma alanları sağlayan teknolojilere olan ilgide artış görmek gerçekçi olmaz.

En iyi DaaS sağlayıcıları

Bir hizmet pazarı olarak masaüstündeki büyük oyuncuların çoğuna ve sundukları hizmetlere bir göz atalım. Hizmet sağlayıcılar, şirket adına göre alfabetik sırayla listelenmiştir. Her DaaS sağlayıcısının sanal masaüstü hizmet adı, şirket adının ardından listelenir. Her DaaS sağlayıcısının sanal masaüstü hizmetinin tam bir dökümü, listenin altında yer almaktadır.

 • Amazon Web Hizmetleri – WorkSpaces
 • Citrix – Yönetilen Masaüstü Bilgisayarlar
 • Cloudalize – Hizmet Olarak Masaüstü
 • dinCloud – dinWorkspace
 • IP'yi geliştirin
 • Microsoft – Windows Sanal Masaüstü
 • MTM Teknolojileri – AnywhereApp
 • VMware – Horizon Cloud

EK KAYNAKLAR VE İNDİRMELER

Amazon Web Hizmetleri – WorkSpaces

aws.amazon.com/workspaces/

Genel bulut uyumluluğu: Amazon Web Hizmetleri (AWS)
Minimum vade: <1 ay
Minimum koltuk sayısı: 1
Fiyatlandırma: Aylık veya saatlik; coğrafi bölgeye bağlı

Amazon Tescilli bulut masaüstü hizmeti olan Workspaces, 2013'te piyasaya sürüldü. Müşteriler yalnızca kullandıkları WorkSpace'ler için ücretlendirilir ve aylık veya aylık olarak ödeme yapabilirler. saatlik.

Şirketler, çok çeşitli sanal donanım ve depolama yapılandırmaları üzerinde Linux veya Windows masaüstlerini tedarik edebilir. Windows masaüstlerini dağıtıyorsanız, şirketler kendi Windows 10 Enterprise lisanslarını kullanabilir (Microsoft'un lisans gereksinimlerini karşılıyorlarsa) veya bunlar için ödeme yapabilirler. WorkSpaces aboneliği.

Amazon WorkSpaces Hizmet Olarak Masaüstü DaaS

Resim: Amazon

Amazon, işletim sistemine bağlı olarak her WorkSpace ile varsayılan bir uygulama seti sunar. Linux masaüstü bilgisayarlar, LibreOffice, Firefox ve Evolution mail gibi uygulamaları içerir. Müşteriler yum ile Amazon Linux depolarından ek yazılım ekleyebilir. Windows 10 masaüstü bilgisayarlar, Internet Explorer 11 ve Firefox gibi uygulamaları içerir. Müşteriler ayrıca ek bir ücret karşılığında Microsoft Office Professional 2016'nın çeşitli sürümlerini ekleyebilir veya kendi özel görüntülerini oluşturabilir.

Son kullanıcı kimlik bilgileri ve yönetimi söz konusu olduğunda WorkSpaces “Basit AD, AD Bağlayıcısı veya AWS Tarafından Yönetilen Microsoft AD olarak da bilinen Microsoft Active Directory için AWS Dizin Hizmeti” ni destekler. Müşteriler ayrıca AWS Yönetilen Microsoft AD dizinleri ile şirket içi etki alanları arasında bir güven ilişkisi kurabilir.

Uygulamalar, mevcut araçlar aracılığıyla sanal masaüstlerine dağıtılabilir ve WorkSpaces, müşterilerin mevcut RADIUS sunucularını çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) için kullanmalarına olanak tanır. Kullanıcılar, WorkSpace'lerine bir Windows veya Mac bilgisayar, Google Chromebook, Apple iPad, Amazon Fire tablet ve Android tablet üzerindeki bir istemci uygulaması veya Chrome veya Firefox tarayıcıları aracılığıyla erişebilir. WorkSpaces, şifreleme kök birimini ve kullanıcı birimi şifrelemesini destekler ve kullanıcı verilerini yerel cihazda depolamaz. Amazon WorkSpaces ayrıca HIPAA, PCI DSS ve GDPR dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birden çok uyumluluk seçeneği sunar.

EK KAYNAKLAR VE İNDİRMELER

Citrix – Yönetilen Masaüstü Bilgisayarlar

www.citrix.com/products/citrix-managed-desktops/

Genel bulut uyumluluğu: Azure
Minimum vade: 1 ay
Minimum koltuk sayısı: 25
Fiyatlandırma: Aylık veya Dönem (1 ila 5 yıl)

Uzun süreli uzak masaüstü, ince istemci ve sanallaştırma sağlayıcısı Citrix masaüstünü hizmet çözümü olarak yayınladı, Citrix Managed Desktops (CMD), Ağustos 2019'da genel kullanıma sunulacak. Şirket zaten bir DaaS'dan Citrix Virtual Apps and Desktops (CVAD)ancak bu çözüm, şirketlerin birden fazla satıcıyla ilgilenmesini gerektiriyordu. Citrix Tarafından Yönetilen Masaüstü Bilgisayarlar basitleştirilmiş bir CVAD sürümü ve tüm maliyetlerin doğrudan Citrix'e faturalandığı bir “anahtar teslimi hizmet” olarak tasarlanmıştır.

Resim: Citrix

CMD kullanır Microsoft Windows Sanal Masaüstü Microsoft Azure IaaS (hesaplama, depolama ve ağ oluşturma) üzerinde barındırılan ve Citrix tarafından yönetilen sanal masaüstleri sunmak. Müşteriler, Windows 10 Enterprise, Windows 10 EVD (Enterprise Virtual Desktops) Multi-Session ve Windows Server 2016 (RDSH ile) dahil olmak üzere çeşitli Windows makineleri sağlayabilir. İşletim sistemi ve uygulama lisansları, Citrix aboneliği aracılığıyla ödenebilir veya müşteriler mevcut lisanslarını bir Kendi Lisansını Getir (BYOL) programı aracılığıyla kullanabilir. CMD, çeşitli AD kimlik doğrulama seçenekleri sunacak ve etki alanına katılmış ve etki alanına katılmamış masaüstlerini destekleyecektir.

Citrix Managed Desktop fiyatlandırması, müşterilerin seçtiği hizmet türüne ve hizmet sözleşmesinin uzunluğuna göre önemli ölçüde değişiklik gösterir Citrix Mayıs 2019'da CMD'yi piyasaya sürdüğünde, müşteriler CMD için kullanıcı başına ayda yaklaşık 30 ABD doları ödemeyi bekler En az 25 kullanıcı için ve Mayıs 2019'daki Synergy etkinliğinde, Citrix, Yönetilen Masaüstleri için bu ~ 30 dolarlık aylık fiyatı bozdu bundan da öte.

Ancak, Ağustos 2020 itibariyle, Citrix web sitesinde CMD fiyatlandırmasıaşağıdaki gibi bozulur:

 • 8 ABD Doları (ABD) Vade taahhüdü (kullanıcı başına, aylık; 500 kullanıcı ve 3 yıllık sözleşme varsayılır)
 • Citrix Managed Desktop ile 15 ABD Doları (ABD) Çalışma Alanı Standardı (kullanıcı başına, aylık; 500 kullanıcı ve 3 yıllık sözleşme varsayılır)
 • 16 ABD doları (ABD) Kullandıkça öde aylık abonelik (kullanıcı başına, aylık)

EK KAYNAKLAR VE İNDİRMELER

Cloudalize – Hizmet Olarak Masaüstü

www.cloudalize.com

Genel bulut uyumluluğu: Yok
Minimum vade: 1 ay
Minimum koltuk sayısı: 1
Fiyatlandırma: Saatlik veya aylık

Belçika merkezli Cloudalize, Avrupa ve Kuzey Amerika'daki uzman kullanıcılar (mühendisler, mimarlar vb.) İçin optimize edilmiş bir DaaS çözümü sunar. Abonelikler, işletim sistemi lisanslarının maliyetini içerir, ancak müşterilerin kendi uygulama lisanslarına ihtiyacı olacaktır. Göre 2018 Gartner raporu, şirket “hem Citrix hem de tescilli altyapıları kullanarak kendi veri merkezlerini barındırıyor” ve “tüm çalışma alanları bir Windows 2016 Sunucusunda bir Windows 10 deneyimi çalıştırmalıdır.” İtibariyle Ağustos 2020, Cloudalize DaaS fiyatları saatte 0,89 ABD Doları (ABD) artı standart aylık yinelenen 19,99 ABD Doları (ABD) ücretinden başlar.

dinCloud – dinWorkspace

Genel bulut uyumluluğu: Yok
Minimum vade: 1 ay
Minimum koltuk sayısı: 5
Fiyatlandırma: Aylık

www.dincloud.com

dinCloud'un dinWorkspace DaaS çözümü, müşterilerin dinCloud'un ABD merkezli veri merkezlerindeki donanımda barındırılan sanal masaüstlerini tedarik etmesine olanak tanır. DinCloud'a göre veri merkezleri “SOC 1 Tip II ve SOC 2 Tip II uyumluluğunu, ISO 27001, NIST 800-53 / FISMA ve PCI Uyumluluğunu koruyun.” Müşteriler, Citrix tabanlı, Microsoft tabanlı veya tescilli araçlar aracılığıyla yönetilen çeşitli Windows ve / veya Linux masaüstlerini tedarik edebilir.

IP'yi geliştirin

www.evolveip.net

Genel bulut uyumluluğu: Yok
Minimum vade: 12 ay
Minimum koltuk sayısı: 25
Fiyatlandırma: Aylık

Bulut hizmetleri şirketi Evolve IP, DaaS çözümünü VMware View ve PC-over-IP (PCoIP) kullanarak sunar. Evolve IP'nin sanal Windows masaüstlerine, Windows ve Mac bilgisayarlar, ince istemciler, IOS, Android, ChromeOS cihazları veya HTML5'i destekleyen web tarayıcıları dahil olmak üzere çeşitli uç noktalardan erişilebilir. Evolve IP, hem VMware hem de Citrix yığınlarını destekler ve sanal makineler şirketin ABD merkezli veri merkezlerinde barındırılır. Windows için Microsoft Open / Volume lisansına sahip müşteriler, Windows VDA'yı (Sanal Masaüstü Erişimi) IP'nin DaaS çözümünü geliştirin. Bir Microsoft ile Yetkili Nitelikli Çok Kiracılı Barındırma (QMTH) İş Ortağı, Evolve IP, Office 365 ve Exchange erişiminin tam sürümlerini destekleyebilir. Ayrıca, kendi lisansınızı getirme (BYOD) ve Açık kaynak lisanslamayı da desteklerler. Evolve IP, SOC2, HIPAA, HITRUST CSF ve PCI DSS dahil olmak üzere bir dizi uyumluluk ve güvenlik sertifikası sunar.

www.itopia.com

Genel bulut uyumluluğu: Google Cloud
Minimum vade: 12 ay (1 ila 3 yıllık anlaşmalı sözleşme)
Minimum koltuk sayısı: 5-10 sanal makine
Fiyatlandırma: Aylık olarak saatlik faturalandırılır

2013 yılında kurulmuş, itopya Cloud Automation Stack (CAS) adı verilen bir hizmet olarak yazılım (SaaS) çözümü sunar. Şirketin tescilli otomasyon ve düzenleme aracı, yalnızca aşağıdakilerle çalışır:
Google Bulut Platformu (GCP)

. CAS kullanarak müşteriler, bir GCP ortamında iş yüklerini, sanal masaüstlerini, sanal sunucuları ve sanal uygulamaları dağıtabilir ve yönetebilir. CAS web arayüzü aracılığıyla, BT yöneticileri “DaaS'nin tüm yönlerini hem Microsoft Windows sunucu altyapısında hem de Google Cloud Compute Engine altyapısında yönetebilir.” CAS sanal masaüstleri, Windows 8.1 veya Windows 10'u destekleyebilir. İtopia, Windows Server 2012 R2, 2016 ve 2019 dahil olmak üzere Google Cloud'da bulunan Windows Server görüntülerini de sağlayabilir. Son kullanıcılar sanal masaüstlerine RDP, RemoteFX, RemoteApp beslemeleri veya bir HTML5 tarayıcısı, örneğin bir Windows ve macOS dizüstü bilgisayarlar / masaüstü bilgisayarlar, iOS ve Android cihazlar,
Chromebook'lar

ve Chromebox'lar ve ince istemciler.

Minimum son kullanıcı lisansı sayısı yoktur, ancak CAS aracılığıyla otomatikleştirilmiş dağıtımlar en az beş ila on sanal makine gerektirir. Bir müşteri belirli sayıda kullanıcı lisansı sağlamazsa, sanal makineler için lisansmış gibi faturalandırılır. Temel olarak, müşteriler, hangisi daha büyükse, sunucu veya koltuk sayısı üzerinden faturalandırılır. GCP Marketplace üzerinden kaydolan ve birimleri (lisanslar veya sunucular) için aylık olarak aylık faturalandırılan müşteriler. İşletim sistemi ve uygulama lisansları söz konusu olduğunda, sanal makineler müşterinin kendi Google Cloud hesabında çalıştığı için tüm üçüncü taraf lisansları müşteri tarafından sağlanmalıdır.

azure.microsoft.com/en-us/services/virtual-desktop/

Genel bulut uyumluluğu: Microsoft Azure
Minimum vade: Yok
Minimum koltuk sayısı: Yok
Fiyatlandırma: Yok

Resmen açıklandı Microsoft Ignite 2018, Windows Sanal Masaüstü (WVD) (daha önce “Uzak Oturumlar için Windows 10 Enterprise” ve “Sanal Masaüstleri için Windows 10 Enterprise” olarak biliniyordu), şirketlerin Microsoft Azure bulut platformunda barındırılan Windows masaüstlerini çalıştırmalarına olanak tanır. Ağustos 2019'da Microsoft, WVD “özellik tamamlandı” idi ve WVD'yi genel kullanıma sundu Eylül 2019'da.

Resim: Microsoft

Müşteriler, WVD'yi kullanarak Office 365 ProPlus ve üçüncü taraf uygulamaları çalıştıran Windows 10 sanal makinelerini tedarik edebilir. Windows 7 için resmi destek Ocak 2020'de sona ermesine rağmen, şirketler Genişletilmiş Güvenlik Güncellemeleri için ödeme yapmadan Windows 7 VM'leri üç yıl boyunca barındırabilir. Uzak Masaüstü Hizmetleri (RDS) kullanan şirketler de mevcut Windows Server uzak masaüstlerini ve uygulamalarını Azure'a taşıyabilir.

Ne yazık ki, WVD fiyatlandırması oldukça karmaşık bir meseledir. Microsoft'a göre, müşteriler zaten “uygun bir Windows veya Microsoft 365 lisansına” sahiplerse “Windows 10 Enterprise ve Windows 7 Enterprise masaüstü bilgisayarlarına ve uygulamalarına hiçbir ek ücret ödemeden” erişebilirler. Müşteriler, “uygun bir Microsoft Uzak Masaüstü Hizmetleri (RDS) İstemci Erişim Lisansı (CAL) müşterisi” ise “Windows Server Uzak Masaüstü Hizmetleri masaüstü bilgisayarları tarafından desteklenen masaüstlerine ve uygulamalara hiçbir ek ücret ödemeden erişebilirler”. Müşteriler, sanallaştırma ortamlarını dağıtmak ve yönetmek için bir “Azure hesabı ve aboneliğine” de ihtiyaç duyar. Bu nedenle, VM'ler ve işletim sistemi depolaması, veri disk depolaması, kullanıcı profili depolaması ve ağ iletişimi gibi Azure bileşenleri, WVD dağıtımının fiyatının bir parçası olacaktır. Esasen, uygun Windows veya Microsoft 365 lisansları, Azure işlem, depolama ve ağ kaynakları için ödeme yaparak WVD makinelerine erişim elde edin her sanal makineyi barındırmak için kullanılır.

EK KAYNAKLAR VE İNDİRMELER

MTM Teknolojileri – AnywhereApp

whereapp.com

Genel bulut uyumluluğu: AWS, Microsoft Azure, CenturyLink, Oracle
Minimum vade: 12 ay (en iyi fiyat için 36 ay)
Minimum koltuk sayısı: 50
Fiyatlandırma: Aylık

MTM Teknolojileri bulut, sanallaştırma ve veri merkezi tasarımı / yönetimi gibi alanlarda hem teknik danışmanlık hem de altyapı yönetimi sağlayan bir BT hizmetleri şirketidir. 2017 yılında MTM AnywhereApp'ı başlattı, müşterilerin Windows 7 veya Windows 10 sanal masaüstlerini Jack Henry & Associates ve OpenText'ten Office 365 gibi üretkenlik yazılımları gibi çeşitli görev açısından kritik kurumsal uygulamaları destekleyerek dağıtmalarına olanak tanıyan bir “hizmet olarak çalışma alanı” çözümü Google G Suite ve Salesforce ve Adobe gibi sağlayıcıların bulut tabanlı çözümleri. Barındırma, özel bir bulut, şirket içi veri merkezi, ortak yerleşim tesisi, AWS, Azure veya CenturyLink aracılığıyla sağlanabilir. MTM, Citrix VMware ve Microsoft'tan çok çeşitli sanallaştırma yığınlarını destekleyebilir. MTM, Microsoft, Citrix ve VMware ürünleri için yazılım lisanslarını aylık olarak sağlayabilir veya müşteriler bağımsız bir ortam kullanıyorlarsa kendi lisanslarını sağlayabilir. Kullanıcılar AnywhereApp sanal çalışma alanlarına Windows ve Mac bilgisayarlar, iOS ve Android cihazlar ve IGEL ve Dell gibi şirketlerin ince istemcileri gibi çeşitli uç noktalar aracılığıyla erişebilir. MTM, hem HIPAA hem de SOC2 Bölüm 1 uyumluluğu için akreditasyona sahiptir.

VMware – Horizon Cloud

www.vmware.com/products/daas-vspp.html

Genel bulut uyumluluğu: IBM Cloud, Microsoft Azure
Minimum vade: 1 ay
Minimum koltuk sayısı: 1
Fiyatlandırma: Aylık

VMware'in Horizon Cloud DaaS çözümü şirketlerin mevcut Microsoft Azure bulut altyapılarını veya VMware ile yönetilen bir IBM Cloud altyapısını kullanarak Windows sanal masaüstlerini tedarik etmelerine olanak tanır. VMware teklifleri iki tür Horizon Cloud aboneliği …“adlandırılmış kullanıcı başına” (adanmış sanal masaüstüne ihtiyaç duyan kullanıcılar için) veya “eşzamanlı bağlantı başına” (birden çok kullanıcı tarafından paylaşılacak sanal masaüstleri için). Horizon Cloud ile IBM Cloud müşterileri, VMware'den IBM Cloud üzerinde hem Horizon Cloud kullanıcı lisansını hem de kapasitesini satın alır. Microsoft Azure'da Horizon Cloud müşterileri, Horizon Cloud kullanıcı lisansını VMware'den ve Microsoft Azure kapasitesini Microsoft'tan satın alır.

VMware, onaylı bir Windows Sanal Masaüstü sağlayıcısıdır ve Microsoft WVD'yi destekler, “Windows 10 Enteprise çoklu oturumu dahil.” Ancak VMware, bir Microsoft Bulut Çözümü Sağlayıcısı (CSP) olma planlarının olmadığını söyledi. ve bu nedenle Microsoft lisansını veya Microsoft Azure kapasitesini satmayacaktır. Müşterilerin kendi Microsoft yazılım lisanslarını ve Azure kapasitelerini satın almaları gerekecektir.

EK KAYNAKLAR VE İNDİRMELER

GÜNCELLEME 28/8/2020: Ek 2019 ve 2020 verileri ve güncellenmiş ürün ve fiyatlandırma bilgileriyle güncellenmiş DaaS pazar analizi.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*