Hugo ile statik bir web sitesi nasıl hızlı bir şekilde dağıtılır

Geliştirme yaşam döngünüze statik web sitesi oluşturmayı eklemek istiyorsanız, Jack Wallen size bunu Hugo ile nasıl yapacağınızı göstermek istiyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2020/01/21/87392c3d-4f3e-4503-860b-fbd9c48acda5/resize/770x/7fc61b33d326b8f4355605e286d82ba6/istock-1139096576.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: RobertAx/Getty Images/iStockphoto">Https asma kilidine sığ odaklı LCD ekranda web tarayıcısı yakın çekimi

Resim: RobertAx/Getty Images/iStockphoto

İşletmenizin statik bir web sitesi oluşturucu kullanmaya başlamak istemesinin birkaç nedeni vardır. Bunun bir nedeni, web sitelerini kodlama zahmetine girmeden hızlı bir şekilde kullanıma sunabilmeniz gerektiğidir. Veya, sonunda, düzenli statik site dağıtımı için bu işlemi otomatikleştirme noktasına gelmek isteyebilirsiniz.

Hugo gibi araçlarla (yaklaşık 10 yıldır var), tam statik bir web sitesi oluşturmak için önceden tanımlanmış şablonları kullanabilirsiniz. Sayfalar çok hızlı sunulur, bu nedenle aradığınız şey hızsa, ihtiyacınız olan araç bu olabilir. Hugo tarafından oluşturulmuş siteler hakkında bilmeniz gereken bir şey, özellik setini genişletecek bir veritabanı arka ucu veya eklentisi olmamasıdır. Bunlar, kalbindeki statik sitelerdir.

Bununla birlikte, doğru geliştirici büyüsü ile, bu tür siteleri şirketinizin çevrimiçi varlığını desteklemek için kullanabilir, bunları kiosklarda, gömülü sistemlerde veya yıldırım hızındaki statik sitelerden yararlanabilecek hemen hemen her kullanım durumunda kullanabilirsiniz.

Bu, denemek isteyebileceğiniz bir şeye benziyorsa, şanslısınız çünkü Hugo ile ilk sitenizi dağıtma adımlarında size yol göstereceğim.

GÖRMEK: Kontrol listesi: Sunucu envanteri (TechRepublic Premium)

Neye ihtiyacın olacak

Hugo hem Linux hem de macOS üzerine kurulabilir. Bu işlemi Ubuntu Server 20.04 ile göstereceğim, bu nedenle açık kaynaklı işletim sisteminin çalışan bir örneğine ve sudo ayrıcalıklarına sahip bir kullanıcıya ihtiyacınız olacak.

Hugo nasıl kurulur

Hugo, standart Linux depolarında bulunabilir, bu nedenle kurulum sadece bir komut uzağınızda. Ubuntu Sunucu örneğinize giriş yapın ve şu komutu verin:

sudo apt-get install hugo -y

Hugo ayrıca Git'e bağlıdır, bu yüzden onu da yükleyelim (önceden kurulu değilse):

sudo apt-get install git -y

Kurulum için bu kadar.

İlk sitenizi nasıl oluşturabilirsiniz?

Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, Hugo Temaları deposu ve siteniz için kullanmak istediğiniz bir tema bulun. Beğendiğiniz bir tema bulduktan sonra GitHub CLI indirme bağlantısını kopyaladığınızdan emin olun.

Yeni sitemizin temelini oluşturmak için hugo komutunu kullanacağız (hadi buna test diyelim), şu komutla:

hugo new site test

Yeni oluşturulan dizine şu komutla geçin:

cd test

Ardından, git için yeni siteyi şu komutla başlatmanız gerekir:

git init

Şimdi temayı depodan indireceğiz. Şu komutla temalar dizinine geçin:

cd themes

Şimdi temayı şu komutla indirin:

git submodule add URL

URL, kullanmak istediğiniz temanın URL'sidir. Örneğin, DPSG temasına dayalı bir site kuracağım, bu nedenle komut şöyle olacaktır:

git submodule add https://github.com/pfadfinder-konstanz/hugo-dpsg

Şimdi tema için yeni bir alt klasör görmelisiniz. Şu komutla bu klasöre geçin:

cd FOLDER

FOLDER, yeni klasörün adıdır.

Tüm içeriği şu komutla kök dizine kopyalayın:

cp -rf * ../../

Komutla kök dizine geri dönün:

cd ../../

Ardından, config.toml dosyasını (exampleSite dizininden) şu komutla test sitemizin kök dizinine kopyalamamız gerekiyor:

cp exampleSite/config.toml .

Şimdi, şu komutla ilk Hugo sitemizi başlatalım:

hugo server -D

Hugo şimdi statik siteye hizmet ediyor. Tek sorun, siteye sadece localhost'a hizmet verdiği için ulaşamıyorsunuz. config.toml dosyasındaki baseURL seçeneğini değiştirebilseniz de, bu yardımcı olmaz. Bunun yerine, Hugo test sitesini şu komutla başlatmanız gerekir:

hugo server --bind=SERVER --baseURL=http://SERVER:1313

SUNUCU, barındırma sunucusunun IP adresi veya etki alanı olduğunda. Yukarıdaki komutla Hugo test sitesini başlattığınızda, bir web tarayıcısını şu adrese yönlendirebilirsiniz: http://SUNUCU:1313 (SUNUCU, barındırma sunucusunun IP adresi veya etki alanıdır) ve yeni sitenizin temasını görün.

Bir tema nasıl değiştirilir

Burası gerçekten etkileyici hale geldiği yer. Siteyi çalışır durumda tutun ve başka bir terminal penceresiyle Hugo sunucunuzda oturum açın. Test klasörüne geçin ve şu komutla düzenlemek için config.toml dosyasını açın:

nano config.toml

Bu dosyada satırı değiştirmek gibi bir düzenleme yapın:

title = "Hugo DPSG"

Kime:

title = "TechRepublic Test Site"

Dosyayı kaydedip kapatır kapatmaz, Hugo sunucusu değişikliği algılayacak ve siteyi otomatik olarak yeniden oluşturacaktır. Web tarayıcısında sayfayı yenilerseniz değişikliği göreceksiniz. config.toml dosyasını inceleyebilir ve ihtiyaçlarınıza tam olarak uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

Testi tamamladığınızda, Ctrl+c klavye kısayoluna basarak Hugo sunucusunu (hugo server komutunu çalıştırdığınız terminalde) durdurun.

Ve Hugo ile ilk statik sitenizi dağıtmak için gereken tek şey bu. Artık statik siteleri dağıtmaya başlayabilir veya Hugo'yu, ışık hızında statik sitelerin otomatik dağıtımı için bir sistem oluşturmak üzere web sitesi geliştirme döngünüze dahil edebilirsiniz.

TechRepublic'in YouTube'da Teknik Çalışmayı Nasıl Yapılır'a abone olun Jack Wallen'dan iş profesyonellerine yönelik en son teknoloji tavsiyeleri için.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*