IBM, coronavirus pandemisi sırasında müşterilere 9 adet ücretsiz genel bulut iş hizmeti sağlıyor

COVID-19 tehdidi sırasında çalışanlarını işe göndermek için şirketler ile IBM, kritik BT uygulamalarını desteklemek için çeşitli araçlar sunar.

Gittikçe daha fazla şirket, temel işlerini şu anda ev tabanlı olan bir işgücü ile yapmanın yollarını arıyor. COVID-19 koronavirüs pandemik, IBM, kritik BT uygulamalarından ve hizmetlerinden bazılarını mevcut kriz anında bu müşterilere ücretsiz olarak sunan bir BT satıcıları grubuna katıldı.

Yeni teklif kapsamında, dokuz IBM bulut ürünü ve hizmeti artık 90 gün boyunca ücretsiz olarak ihtiyaç duyan IBM müşterileri tarafından kullanılabilir; IBM Bulut, Aspera dosya paylaşımı ve ekip işbirliği, IBM Security, IBM Video Streaming ve IBM Enterprise Video Streaming, IBM Sterling tedarik zinciri araçları, IBM Blueworks Live uzaktan işbirliği araçları, IBM Cloud Event Management, uzaktan öğrenme kaynakları ve IBM Garage. Araçlardan biri olan IBM Aspera on Cloud, özellikle yeni müşterileri hedefliyor.

Müşterilerin ticari üretkenliklerini sürdürmelerine yardımcı olmak için çeşitli ürün grupları sunulmaktadır. Devletin evde kalması için verilen siparişler ve ülke ve dünya çapında topluluk kapatmaları sırasında, ülke geneline yayılmayı durdurmak için çaba sarf edilmektedir. ölümcül COVID-19 salgını.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

"Bu hizmetler – tümü IBM herkese açık bulut– müşterilerimizin neredeyse tamamen uzak bir işgücünün yeni taleplerine uyum sağlarken operasyonlarını sürdürmek için ihtiyaç duydukları kapasite, güvenlik ve hizmetlere erişmelerini sağladıkları için seçildiler, "IBM'in başkan yardımcısı ve CTO'su Jason McGee Cloud Platform, "IBM, bugünlerde bizi yönetmeye devam eden kritik organizasyonların dijital operasyonlarını sürdürüyor: bankalarımız, telekomünikasyon kurumlarımız, perakendecilerimiz, sağlık hizmeti sunucularımız ve devlet kurumlarımız". ulus krizlerinde bugün kendi toplumlarında.

"Bunlar, bankacılığımızı dijital olarak yönetmemizi ve çevrimiçi sipariş vermemizi sağlayan işletmeler; bakkal dağıtım uygulamalarımızı desteklemek için ağ kapasitesi sağlıyorlar ve ilk yanıt verenlerin hastaların ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için ihtiyaç duydukları hizmetleri güçlendiriyorlar "diyor McGee. Tüm bu çalışmaları ve bu işletmelerin devam eden operasyonlarını şu anda etkinleştiren IBM'in halka açık bulutudur, bu yüzden şirket şu anda diğer şirketlere ücretsiz bulut hizmeti seçimini sunmaktadır.

McGee, "Açıkladığımız teklifler, dünya çapında benzeri görülmemiş değişikliklere rağmen güvenli ve sorunsuz bir şekilde yayınlanmaya devam etmelerine yardımcı olmaya yöneliktir." Dedi. Bu özelliklerin birçoğu bugün doğrudan IBM'den bu işletmelerin karşılaştığı çok çeşitli teknik zorluklarla ilgili yardım isteyen şirket müşterilerinden aranmaktadır.

"Şu anda olmasa da işgüclerinin çoğunun evden iş yürüttüğü gerçeğiyle boğuşan müşterilerden ilk elden işliyor ve görüyoruz" dedi. Diyerek şöyle devam etti: "Bu şirketleri günlük işleri yürütme biçiminde olağanüstü değişiklikler yaptıkları için desteklemek için çok çalışıyoruz."

Ücretsiz hizmetler IBM'in çalışması Yetkili, kriz sırasında müşterilerinin karşılaştığı ortak kapasite, güvenlik ve üretkenlik endişelerini ele alan perde arkasını da ekledi. Buna karşılık, IBM çalışanları, müşterileri için küresel olarak dağıtılmış 60 veri merkezinde halka açık bulutunun kapasitesini artırıyor ve ayrıca kendi uzmanlarından ve ekosistem ortakları ağından rehberlik sunuyor.

McGee, "Şirketler kendi başlarına evden bulut tabanlı çalışmaya geçmek zorunda kalsaydı, birçoğu istikrar ve güvenlik ihlallerine veya ağ sorunlarına maruz kalacaktı." Dedi. "Ve bu yüzden IBM'in şu anda bu krize yanıt olarak yaptığı şey çok önemlidir. Odak noktamız şirketlerin bir atlamayı kaçırmamasını ve geniş çaplı çalışmalara geçişle aynı güvenlik ve güvenilirlik düzeylerini koruyabilmelerini sağlamaktır. -Kamu, özel ve hibrit bulut ortamları aracılığıyla evden. "

Şimdilik, ücretsiz bulut hizmetleri şirkete göre her biri 90 gün boyunca teklif ediliyor. Ancak, pandemi ile ilgili iş sorunları bu noktanın ötesine geçerse bu tekliflerin potansiyel olarak genişletilebileceğini söyledi. "Bu kesinlikle bir olasılık. Çevremiz bu zor zamanlarda geliştikçe, müşterilerimizin işlerini ilerletmeye odaklanabilmeleri için karşı karşıya kaldıkları yükleri hafifletmenin yollarını değerlendirmeye devam ediyoruz."

Yetkili, hizmetlerin çoğunun şu anda yalnızca mevcut IBM müşterilerine sunuluyor, çünkü şu anda IBM'in odak noktası olduklarını söyledi. Daha fazla ihtiyaç tanımlandığından müşterilere ek ücretsiz hizmet teklifleri de sağlanabilir.

Şimdiye kadar, ücretsiz bulut iş hizmetleri şunları içerir:

  • IBM Bulutaçık ve güvenli hibrit bulut platformunun gelişmiş verilerle kullanılmasını ve yapay zeka IBM Cloud Virtual Server yapılandırmaları dahil olmak üzere uzak çalışma ortamlarına geçerken müşterilerin iş sürekliliğini korumalarına yardımcı olan (AI) özellikleri. IBM bulut, müşteri gereksinimlerini karşılamak için bilgi işlem, depolama, ağ iletişimi, uygulamalar ve daha fazlasını içerir.
  • IBM Asperayüksek hızlı dosya paylaşımı ve ekip işbirliği için bir bulut hizmeti olan uzak çalışma ortamlarını destekler ve IBM FASP protokolü tarafından etkinleştirilen hızlı dosya aktarımı ve akış yetenekleri içerir. IBM Aspera yazılımı, şirkete göre herhangi bir boyuttaki verileri herhangi bir mesafeye taşır.
  • IBM Güvenliğimüşterilerin operasyonlarını ve yeni uzaktan çalışanlarını korumalarına yardımcı olmak için çok çeşitli güvenlik odaklı hizmetler sunan tam özellikli bir ürün paketi. Hizmetler aynı zamanda yeni kritik kötü amaçlı yazılım, kimlik avı ve fidye yazılımı saldırıları ve düzenleriyle COVID-19 belirsizliğinden yararlanmaya çalışan siber suçlulardan koruma sağlarken, diğer kritik güvenlik gereksinimlerini de karşılar.
  • IBM Video Akışı ve IBM Enterprise Video Akışıyeni müşterileri hedefleyen, şirketlerin virüs nedeniyle büyük gruplarda bir arada bulunamadıkları sırada etkinliklerini halka açık kitlelere video akışı yapmalarına olanak tanıyor. Genellikle çalışan iletişimi için kullanılan IBM Kurumsal Video Akışı ürünü, şirketlerin 20.000 kimliği doğrulanmış kullanıcıyla iletişim kurmasına olanak tanır ve ayda 400.000 izleyici saati içerir. Genellikle sanal konferanslar ve etkinlikler için kullanılan standart IBM Video Streaming ürünü, 20.000 izleyici saatini içerir.
  • IBM SterlingBu, şirketlerin tedarik zinciri aksaklıklarından kaynaklanan zorlukları çözmelerine ve çözmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu, günümüzün pandemi sırasında tıbbi malzemelerin ve COVID-19 test kitlerinin yönetilmesini ve perakendecilerin şu anda daha yaygın olarak kullanılan "çevrimiçi satın alma ve mağazada toplama" stratejilerine geçişine yardımcı olmayı da içeriyor. IBM Sterling yapay zeka ve blockchain teknolojilerini kullanarak iş gereksinimlerini, mevcut BT ekosistemlerini ve gelecekteki büyümeyi ölçeklendiren açık bir hibrit bulut ortamı içerir.
  • IBM Blueworks Livemüşterilere farklı ekipleri bir araya getirme imkanı veren, iş süreci eşlemesini belgelemek, analiz etmek ve geliştirmek için birlikte çalışabilmelerini sağlayan bulut tabanlı bir uygulamadır. Blueworks Live uzaktan işbirliği yapılmasını sağlar ve yeni veya değişen süreçleri işgücüne dağıtır.
  • IBM Bulut Etkinlik Yönetimiekiplerin temel hedeflerini gerçekleştirmelerine, olayları merkezi bir yerden önceliklendirerek, teşhis ederek, atayarak ve çözerek yardımcı olmaları için oluşturulmuştur. Servis aynı zamanda durumların çözümüne rehberlik edip otomatikleştirirken doğru olanlara neler olduğunu bildirme olanağı da sağlar.
  • Uzaktan öğrenme kaynakları, Her yerde okullar COVID-19 salgını nedeniyle şok dalgalarından geçtikçe yeni K-12 eğitim organizasyonları için IBM Video Streaming'e ücretsiz erişim de içeriyor. IBM araçları, kapatılan okul bölgelerinin çok çeşitli IBM araç ve kaynaklarını kullanarak öğrencilerini eğitmeye devam etmelerine yardımcı olabilir.
  • IBM Garajı, kriz sırasında müşterilerin kendi sorunlarını çözmek için uzaktan yardım sağlamak için kullanılabilir. ortaya çıkan işletme gereksinimleri. Şirketler, kullanıcı deneyimini, uygulamayı ve kültürel değişimi entegre eden kanıtlanmış bir dizi çevik uygulama kullanarak, bunları işletme ölçeğinde benimsenmeye ölçeklemek için fikirler geliştirmeye çalışabilirler.

McGee, ücretsiz hizmet tekliflerinden yararlanmak için IBM müşterilerinin erişim elde etmek için hesap temsilcileriyle iletişime geçebileceğini söyledi.

"Müşterilerimizin şu anda karşılaştıkları zorluklar hızla geliştikçe, karşı karşıya kalabilecekleri yükleri hafifletmenin yollarını değerlendirmeye devam ediyoruz. işlerini ileriye taşımak"dedi.

Yetkili, virüs krizi sırasında müşterilere, çalışanlara ve ortaklara yardım etmenin ve şirketin korunmasının ana hedef olduğunu da sözlerine ekledi. Diyerek şöyle devam etti: "Ayrıca her ölçekteki müşterilerimizin olabildiğince çabuk iyileşmelerine ve üretkenliklerini sürdürmelerine yardımcı olmaya odaklandık."

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2018/10/29/3bebdc10-78f8-49d8-9106-f644d502d8ff/resize/770x/7f608a800eb76ae8515b65ad5383e25c/ibmrh = hedef" " _blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Resim: joel-t, Getty Images "rel =" noopener noreferrer nofollow ">ibmrh.jpg "data-original =" https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2018/10/29/3bebdc10-78f8-49d8-9106-f644d502d8ff/resize/770x/7f608a800eb76ae8515b65ad5383e25cibrmcr.j/b

Görüntü: joel-t, Getty Images

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*