IBM ve yeni kurulan Grillo, Porto Riko'ya düşük maliyetli, erken uyarı deprem algılama cihazları getirmeye çalışıyor

Clinton Global Initiative'in desteğiyle ortaklar, açık kaynak topluluğunu Karayip adasının ekonomik olarak dost EEW sistemlerini uygulamasına yardım etmeye çağırıyor.

deprem.jpg

Resim: iStock/petrovich9

Ocak 2020'de Porto Riko, birkaç hafta boyunca depremlerle boğuldu, evlere, altyapıya zarar verdi ve vatandaşlarının büyük bir kısmının yerinden olmasına neden oldu. Bazı tahminlere göre, o yıl Büyük Antiller bölgesindeki depremlerin ekonomik bedeli 3,1 milyar dolarlık hasarla sonuçlandı. Karayipler, genel olarak, konumu nedeniyle oldukça sismik bir bölgedir – juggernaut tektonik plakaların kesişme noktasında yer alır.

Dahası, insanlara kendilerini sismik olaylardan korumaları için zaman sağlamak üzere tasarlanmış geleneksel deprem erken uyarı (EEW) sistemleri son derece pahalıdır ve çoğu ülke ve bölgenin tüm bölgelerini kapsayan tam spektrumlu sistemlere sahip olmamasına neden olur. . Giriş ızgarakendisini bir "Hizmet olarak Sismoloji" başlangıcı olarak adlandıran ve bu tür sistemlerin satın alınabilirliğini ve kapsamını değiştirmek isteyen bir şirket. IBM, Clinton Global Initiative ve diğerleri ile işbirliği içinde, Porto Riko'ya açık kaynaklı bir EEW alternatifi sağlamaya hazırlanıyor.

OpenEEW (açık kaynaklı deprem erken uyarısı) olarak adlandırılan Grillo, nispeten ucuz, açık kaynaklı donanım tasarımları olan sensörler (ayrıca Linux Vakfı'nın da yardımıyla) geliştirdi – bunlar yerin hareket edip etmediğini hızlı bir şekilde algılayabilen, bulut tabanlı algoritmalara erişebilen sensörler bir deprem olduğunu (veya olmak üzere) doğrulamak ve ardından bir mobil uygulama veya giyilebilir cihaz aracılığıyla insanlara uyarılar sağlamak.

GÖRMEK: CIO'nun kuantum hesaplama kılavuzu (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

OpenEEW (açık kaynaklı deprem erken uyarısı) olarak adlandırılan Grillo, nispeten ucuz, açık kaynaklı donanım tasarımları olan sensörler (ayrıca Linux Vakfı'nın da yardımıyla) geliştirdi – bunlar yerin hareket edip etmediğini hızlı bir şekilde algılayabilen, bulut tabanlı algoritmalara erişebilen sensörler bir deprem olduğunu (veya olmak üzere) doğrulamak ve ardından bir mobil uygulama veya giyilebilir cihaz aracılığıyla insanlara uyarılar sağlamak.

Daha spesifik olarak Grillo, IoT, bulut bilişim ve yapay zekanın yanı sıra Node-RED analiz araçlarını ve Docker merkezli bir konteyner çözümünü kullanarak EEW yükünü azaltıyor. Grillo'nun sahip olduğu gibi, OpenEEW "bugün sıklıkla kullanılan milyon dolarlık sistemler yerine kullanıma hazır teknolojiyi kullanan umut verici düşük maliyetli, erişilebilir bir seçenektir."

Geçen ay, eski ABD başkanı Bill Clinton, Grillo'nun önerdiği planlarla bağlantılı olarak IBM'den 25.000 dolarlık kredi ve açık kaynak katkıları açıkladı. Ayrıca, Porto Riko Bilim Vakfı da proje için fon vaat ediyor.

Grillo, 2017'den beri kitlerini Meksika, Şili ve Kosta Rika'da piyasaya sürdü. Ve şirket şimdi teknolojisini Nepal ve Yeni Zelanda gibi sismik olarak aktif diğer bölgelerde konuşlandırılabilir hale getirmek istiyor. Porto Riko, Karayipler'de açık kaynaklı cihazları indiren ilk yer olacak (şimdilik, yaklaşık 90 tanesi adanın etrafına yerleştirilecek şekilde ayarlandı).

Ve neden bu kadar az ülkede ülke çapında deprem erken uyarı sistemleri var? Uygulama için talep edilen fiyat, Grillo'nun kurucu ortağı Andres Meira TechRepublic'e söyledi. Meira, "Japon EEW'nin yaklaşık 1 milyar dolara mal olduğu söyleniyor" diyor. Eklemek: "ShakeAlert ve Meksika Sismik Uyarı Sistemi (SASMEX) gibi diğerleri düzenli olarak 10 milyon ABD doları gerektirir."

Erken algılama teknolojisi ShakeAlertAmerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırması (USGS) tarafından oluşturulan EEW platformu, ABD'nin şu anda Batı Kıyısı (yani California, Oregon ve Washington'da) için kullandığı EEW platformudur. SASMEX, 1993 yılında faaliyete geçti ve aynı zamanda yüksek bir fiyatla geldi.

Açık kaynak gönüllüleri projeye nerelerde dahil oluyor? IBM'de geliştirici savunucusu olan Pedro Cruz'a göre, "açık kaynak topluluğundan herkes OpenEEW'ye katılabilir ve yardım edebilir; sadece Porto Riko'da değil, tüm dünyada."

Cruz, "dünya çapındaki farklı topluluklar, farklı bileşenleri (sensörler, algoritmalar, uyarı cihazları) geliştirerek ve farklı ülkelerde sensör ağları kurarak yardımcı olabilir" diyor.

Daha önce TechRepublic olarak rapor edildi, "(u)ulusal bir sismik platformdan farklı olarak, ekibin açık kaynaklı EEW projesi, ulusallaştırılmış bir ağdan ziyade küresel bir ortaklık oluşturmak için tasarlandı ve dünyanın dört bir yanındaki insanların bu sistemleri daha büyük bir insani yardım çalışmasının parçası olarak topluluklarında dağıtmalarına izin verdi. sensörlerin."

OpenEEW, en büyük ihtiyaçları olan topluluklarda uygulanabilecek ve değişiklik yaratabilecek teknoloji aracılığıyla çözümler sunmaya yönelik bir girişim olan Kod Çağrısı'ndan ortaya çıktı.

Cruz, "2018'den bu yana bu hareket 179 ülkede 400.000'den fazla katılımcıya ulaştı ve geliştiriciler IBM teknolojilerini kullanarak şimdiden 15.000'den fazla uygulama oluşturdu" dedi.

Call for Code, IBM'in kurucu ortağı olduğu küresel lider David Clark Cause tarafından başlatıldı.

Bir basın bülteninde Grillo ve IBM, cihazlarının algılama kodunun programcı gönüllülerinin yardımını kullanabileceğini ve Python'da geliştirildiğini ve Kubernetes'e aktarıldığını söylüyor. Ayrıca Grillo, şu anda halkın görebileceği ve OpenEEW ile etkileşime geçebileceği ve son deprem olaylarını görebileceği bir "Carbon/React panosu" üzerinde çalıştığını söylüyor.

Meira, "kendi OpenEEW sensörlerini kuran ve buluttaki küresel sistemimize bağlanan bireysel vatandaş bilim adamları da var" diyor. "Sonunda bu istasyonların yeterli yoğunluğunun" ortaya çıkmasını ve "küresel bir EEW'nin ortaya çıkmasını" umduklarını da ekliyor.

OpenEEW'lerde İnternet sitesi, bir kişinin sensörleri nasıl yerleştirebileceğini, depremler için dedektörleri nasıl uygulayabileceğini ve meydana gelebilecek biri hakkında uyarılar gönderebileceğini ortaya koyuyor.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*