IBM Watson Orchestrate, satışları, İK'yı ve operasyonları iyileştirmeye yardımcı olmak için yapay zekayı kullanıyor

Profesyoneller için yeni, kişisel bir etkileşimli araç, yakın zamanda IBM'in Think konferansında tanıtıldı.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2019/02/12/cdda909e-f963-4538-a3e8-dd84cc224515/resize/770x/123bbdc0c33e9203ee37deeceb0da04b/ibm-watson-940×705 .jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" veri-kredi="">ibm-watson-940x705.jpg

Yapay zeka ve makine öğrenimi, şirketler için başarının ayrılmaz bir parçası haline geldikçe, bu araçlardan kolaylıkla yararlanmak teknoloji liderleri için birincil amaç haline geldi. IBM'in son zamanlarda konferans düşünün, bu konu gündemin ön sıralarında yer aldı. IBM CEO'su Arvind Krishna, IBM'in bugünkü temel stratejisinin, buluttan güvenliğe ve iş akışına kadar BT operasyonlarında yer alan sayısız sürece yapay zekayı dahil etmek olduğunu vurguladı.

Yapay zeka hakkında daha fazla bilgi

Yapay zekanın bu entegrasyonunu geliştirmek için IBM, Watson Orchestrate'ı tanıttı. Şimdi önizleme aşamasında olan "kişisel dijital ikiz" olarak adlandırdığı araç, profesyonellerin satış gelirlerini artırmasına, insan kaynakları departmanlarını iyileştirmesine ve operasyonları AI aracılığıyla kolaylaştırmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. IBM'in basın açıklamasında belirttiği gibi, Watson Orchestrate, "çalışanların önemli olan projelere odaklanmak için zamanlarının önemli bir bölümünü geri kazanmalarına yardımcı olacak yeni, kendi kendine hizmet veren, etkileşimli bir yapay zeka aracı sunuyor. Watson Orchestrate, çalışanların hem sıradan hem de görevleri yerine getirmelerine yardımcı olabilir – kritik görevler daha hızlı — satış teklifleri hazırlamaktan e-posta göndermeye, toplantı planlamaya ve onay almaya kadar her şey."

GÖRMEK: IBM Watson: Bir hile sayfası – TechRepublic

TechRepublic'in yakın zamanda bildirdiği gibi, kuruluşların AI'yı benimsemesi hala bir zorluktur – liderlerin %59'u yakın zamanda şunu söyledi: yeni teknoloji onları tehdit ediyordu.

Bu ofiste nasıl işliyor? Orchestrate, toplantıları planlamaktan zaman çizelgelerini onaylamaya kadar herhangi bir görevi gerçekleştirmek için gerekli olan belirli becerileri seçmek ve sipariş etmek için AI'yı kullanabilir ve Slack, e-posta, SAP ve Workday gibi sık kullanılan ofis programlarında çalışabilir. IBM'e göre Watson Orchestrate, bağlamsal bilgileri sentezleyebilir ve önceki davranışlara ve etkileşimlere dayalı olarak görevleri güncel tutabilir. Belki de en önemlisi, önceden BT bilgisi gerektirmeyen, kullanıma hazır bir çözüm olarak sunuluyor.

Araç, IBM'in bir dizi akıllı araç olan Automation Cloud Paks ürününe dahildir ve IBM'in yapay zeka destekli otomasyon yeteneklerini genişletmek için WDG, Instana, myInvenio ve Turbonomic gibi satın almaların izinden gider.

Yapay zekayı kullanmanın "çok insani" bir yolu olarak sunulan IBM Watson Orchestrate, ileri teknolojiyi, aracı kendileri uygulayabilen, üretkenliği artıran ve görevleri öncelik sırasına koymaya yardımcı olan çok çeşitli çalışanların eline geçirmenin bir yolu olarak satılmaktadır.

Krishna basın açıklamasında, "Bugün kuruluşlar, departmanlar içinde ve arasında yapay zeka (AI) ve otomasyon araçları uyguluyor ve sonuçları görüyorlar" dedi. "Aslında, Benimseyenlerin %85'inden fazlası yapay zeka ile işletim maliyetlerini düşürüyor. Ancak bu araçlar geleneksel olarak BT tarafından kullanılmaktadır. Benim düşünceme göre, bir kuruluş rekabet üstünlüğünü oluşturmak veya sürdürmek istiyorsa, satış, insan kaynakları, operasyonlar ve diğerleri de dahil olmak üzere bireysel çalışanlarına en iyi profesyonel benlikleri olmalarına yardımcı olabilecek teknolojiyi sağlamalıdır."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*