IIoT, elektrik hizmetlerine tahmine dayalı analitik ve esnekliği nasıl sağlıyor?

Daha güçlü kasırgalar, orman yangınları ve diğer doğal afetlerle birlikte ışıkları açık tutmak temel bir endişe kaynağıdır. Şimdi, IIoT'nin yardımıyla, elektrik şirketleri afet azaltma konusunda daha iyi bir iş çıkarabilir.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/02/23/0910be10-29c0-48e4-abbe-4937f7c93ed6/resize/770x/734eb1d7875a1847ad779416394cf6d7/istock-1135081245.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: iStock/Yelantsevv">Güç ızgarası

Resim: iStock/Yelantsevv

Tarihin nerede olduğumuzu ve hala yapmamız gereken işleri hatırlamamıza yardımcı olduğu zamanlar vardır. Ne zaman Katrina Kasırgası Ağustos 2005'te vurdu1.800 ölüm ve 125 milyar dolarlık zararla sonuçlandı.

GÖRMEK: Olağanüstü durum kurtarma ve iş sürekliliği planı (TechRepublic Premium)

Mark Moon, "Katrina ile Louisiana eyaleti, eyalet çapında bir kablosuz ağ kurma ve yerel mahalleler ve New Orleans ile çalışma sürecindeydi. Ancak ne yazık ki, bu ağ planlama aşamasındaydı ve finansmanı alamamıştı," dedi. Network World'deki bir makalede, önde gelen bir radyo satıcısı olan Motorola için hükümet ve ticari pazarlardan sorumlu kurumsal başkan yardımcısı. "Zaman içinde ilerlememişti Katrina vuruşu"

Sanayi gibi bir teknoloji olsaydı ne kadar hasar ve can kaybının önlenebileceğini merak etmeden duramaz. Nesnelerin interneti, kriz noktalarından gerçek zamanlı bilgi iletme yeteneği ve tahmine dayalı analitiği besleyen verilerle o zamanlar yürürlükteydi.

Kamu hizmetleri endüstrisine enerji ve su yönetimi çözümleri sunan Itron'da şebeke yönetimi kıdemli direktörü Matt Smith, "Doğal afetlerin şiddeti artıyor" dedi. "Sonuç olarak, gerekli hazırlık ve müdahale olmadan iyileşme maliyetli olabilir."

Kamu hizmeti sektöründe, IIoT tabanlı akıllı sensörler artık ağ bağlantılı cihazların ve gelişmiş analitiklerin gücünden yararlanarak kuruluşların felaketlere daha iyi hazırlanmasına yardımcı oluyor. Smith, "Örneğin, bir kasırga sırasında bir direk düşerse, sensörler arızayı algılayabilir ve ekipler hızlı bir şekilde konum konusunda uyarılır" dedi. "Yangınları ve diğer olası sonuçları önlemek için güç kapatılıyor ve direği fiziksel olarak tamir etmek ve gücü geri yüklemek için gereken süre daha hızlı ve daha verimli hale geliyor."

GÖRMEK: 2026'ya kadar uç bilişimin benimsenmesi; kuruluşlar, karışıma 5G ekleme konusunda temkinli (TechRepublic Premium)

Daha hızlı müdahale süreleri, felaket kayıplarının kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Artık öngörü yeteneği ile IIoT, kamu hizmetlerinin feci durumlardan tamamen kaçınmasına veya en aza indirmesine yardımcı olabilir. Örneğin, sahada IIoT sensörleri bulunan bir elektrik kuruluşu, bitki örtüsünün elektrik hatlarıyla nerede temas ettiğini tespit edebilir ve herhangi bir yangın çıkmadan tehdidi ortadan kaldırabilir. Deprem bölgelerinde, sensörler yerdeki hareketleri algılayabilir ve analitikler, en fazla hasarın meydana gelebileceğini tahmin edebilir.

Smith, "Öngörücü analitik, kullanıcıların mevcut ve potansiyel tehditleri hızlı bir şekilde ele almak ve sonuçları yönlendirmek için anlamalarına yardımcı olur" dedi. "Ayrıca IIoT, müşterilere ve etkilenen vatandaşlara güncel bilgilerle uyarılar sağlar."

Elektrik şirketleri, güvenli olmayan koşullar oluşturmadan önce, elektrik kesintisi veya arızalı iletkenler gibi sorunları tespit etmek ve düzeltmek için analitiği kullanıyor. Sensörler bir sorun tespit ettiğinde, veri analitiği, kullanıcıların sorunu daha da kötüleştirebilecek koşulları anlamalarına yardımcı olur, böylece bu koşulları hemen hafifletebilirler.

Smith, "Gelişmiş izleme, doğal afetlerin güvenlik tehditlerini azaltmak için bir başka kritik araçtır." Dedi. "Örneğin, bir kasırga sırasında ekipler, sistemlerin performansı, potansiyel tehlikeler, tehditler ve hasarlar hakkında gerçek zamanlı güncellemeler alırlar. Elektrik dağıtım hatlarına bir ağaç düşerse, iletişim ağları, otomatik tekrar kapama kontrollerini mümkün olduğunca çok sayıda müşteriye güç yönlendirmek için etkinleştirebilir. mümkün olduğunca ve devreler orijinal ve normal konfigürasyonlarına döndürülürken kesinti restorasyonunu doğrulamak için sayaç sensörü ızgara verilerinin iletilmesini sağlayın."

GÖRMEK: Tarımın geleceği: AI, IoT, insansız hava araçları ve daha fazlası (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Bu IIoT kullanım senaryoları önemli sonuçlar veriyor ancak yapılacak daha çok iş var.

Uygulama katmanı gizliliği, mesaj bütünlüğü ve menşe kanıtı dahil olmak üzere Geniş Alan Ağları için uçtan uca koruma sağlayabilen gelişmiş iletişim ağlarını entegre ederek IIoT'yi sağlamlaştıran yardımcı programlarla başlar. Kötü amaçlı yazılımların ve fidye yazılımlarının büyümesiyle birlikte, sağlam güvenlik ağları, cihazları ve verileri bilgisayar korsanlarından korumaya yardımcı olabileceğinden, bu önlemler çok önemlidir.

Elektrik kullanımının izlenmesi ve kontrolü için akıllı sayaçlar gibi IIoT cihazları da saldırılara açık noktalar oldukları için güvenlik açısından güçlendirilmiş olmalıdır.

Smith, "Gelişmiş ölçüm altyapısı ve çoklu uygulama ağları, IIoT uygulamalarını iyileştirmek için önemli bir husustur" dedi. "AMI'yi etkinleştiren aynı ağ teknolojileri, dağıtım otomasyonunu, akıllı şehir uygulamasını ve gelişmiş IIoT sensör ağlarını etkinleştirmek için de kullanılabilir."

Son olarak, akıllı şebeke, ağ teknolojilerinin doğal bir afet sırasında iletişimi otomatikleştirmesine yardımcı olur. Bu, yanıt süresini ve güvenliği artırmak için gücün uzaktan anahtarlanmasına ve yeniden yönlendirilmesine olanak tanır. Sahadaki cihazlar birbirleriyle otomatik olarak ve gerçek zamanlı olarak koordine olabilir, bu da hasarı fiziksel olarak izlemeye gerek kalmadan arızalı belirli konumların belirlenmesine yardımcı olur.

Smith, "Dağıtılmış zeka ile kamu hizmetleri akıllı şebekenin verimliliğini, güvenilirliğini ve güvenliğini artırabilir" dedi. "DI, şebekeyi doğru bir şekilde kontrol etmek ve yönetmek için benzersiz bilgi ve gerçek zamanlı veriler sağlar. Bu, fırtına koşulları, kontrol ve sorunları etkin bir şekilde azaltmak için yeteneklerle ilgili önemli bilgiler sunan ölçeklenebilir, esnek ve güvenli bir platform oluşturur."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*