iOS ve iPadOS 13.4: Apple kullanıcılarının bilmesi gereken yeni özellikler

İOS / iPadOS 13.4'teki yeni özellikler arasında iCloud Drive klasör paylaşımı, Apple Mail güncellemeleri, Siri'deki değişiklikler, evrensel uygulama desteği ve daha fazlası yer alıyor.

Dört el ile cep telefonu fotoğraf çekme

Görüntü: molchanovdmitry, Getty Images / iStockphoto

İOS 13'ün piyasaya sürülmesi hiç zor olmadı. İPadOS'un sadece işletim sistemlerinde kullanılmak üzere iPadOS'un çatalı mantıklıydı çünkü iPad'ler sahip oldukları ek, daha hızlı donanım göz önüne alındığında ekstra özelliklere sahipler, bu yüzden onları ayrı tutmak mantıklı.

Ancak iOS 13, Apple'ın genellikle yıldız tarihinin tartışmasız en ürkütücü sürümü oldu. Sürüm 13'ün ilk sürümünden bu yana giderek artan bir endişe duyuyor ve Apple bunu sonraki güncellemelerde ele almak için çok şey yaparken, şirketin bu yeni güncellemelere performansa dayalı bir yaklaşım benimsediğini ve öncelikle olabildiğince çok yeni özellik sunmak yerine kalite.

GÖRMEK: Apple iPad Pro 2020: Hile sayfası (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

iOS 13.4 ve iPadOS 13.4, bu zihniyetin başlıca örnekleridir. Güncellemeyi 24 Mart 2020'de herkese sunmadan önce altı beta test dalgası ve son bir altın ana (GM) sürümü vardı. 13.4'ün bu sürümü kapsamlı bir şekilde incelendi ve beta 4'ten beri kullanan biri olarak, dikkatli test döngüleri nedeniyle şüphesiz daha sorunsuz çalışıyor gibi görünüyor.

Sürüm 13.4'te, diğer kullanılabilirlik sorunlarının yanı sıra geçersiz izinler, ağ trafiğine müdahale ve geliştirilmiş bellek yönetimi gibi 30'dan fazla hata düzeltmesi de bulunmaktadır.

iOS 13.4: iPhone

VPN devre dışı bildirimi

Tüm ekran görüntülerine sahip iPhone'larda, durum çubuğuna bir VPN göstergesi eklendi ve kullanıcılara VPN bağlantısının kesildiğini bildirir.

iOS 13.4 ve iPadOS 13.4: iPhone, iPod ve iPad

iCloud Drive klasör paylaşımı

Dosyalar uygulamasında bir klasörün tamamını paylaşma kullanılabilir hale getirildi. Ayrıca, davet edilen veya bağlantıya sahip olanlara erişimi sınırlayan ayrıntılı denetimlerin yanı sıra dosyaları değiştirme, karşıya yükleme ve indirme izinleri eklendi.

Apple Mail güncellemeleri

Araç çubuğu, e-postalarla çalışırken yanıtlama, silme, film vb. Gibi her zaman görünür bir kontrol kümesi içerecek şekilde yeniden tasarlanmıştır. Ayrıca, S / MIME ile şifrelenen alınan iletiler yanıt vermek yerine otomatik olarak şifrelenir yanıtlamadan önce manuel olarak şifrelemeyi seçin.

CarPlay üçüncü taraf kontrolleri

CarPlay Dashboard'a üçüncü taraf navigasyon uygulamaları için destek ve çağrı içi bilgiler eklendi.

Siri seçenekleri

Siri ile pek bir şey değişmese de, iki önemli değişiklik yapıldı. Kullanıcılar artık ekran kapalı veya başka bir şekilde kaplanmış olsa bile Siri'nin çalışmasına izin veren varsayılan ayarı geçersiz kılabilir. İkincisi, "ana ekrana git" Siri komutu eklendi.

Evrensel uygulama desteği

Apple, App Store'da desteklenen uygulamaların bir kez satın alınmasına izin veren ancak Apple'ın desteklediği tüm platformlarda (iPhone, iPad, macOS ve Apple TV) kullanıma izin veren Evrensel Satın Alma sistemi uyguladı.

Artırılmış gerçeklik ses desteği

AR Quick Look kullanılırken USDZ ses çalma desteği eklendi.

Yeni Memoji çıkartmaları

Apple'ın popüler Memoji çıkartmaları dokuz yeni çıkartma ile güncellendi: kalplerle gülen yüz, birbirine bastırılan eller, parti yüzü, burundan gelen buhar, sürpriz yüz, bir MacBook'un arkasına bakmak, göz rulosu, bir X'e geçti eller ve bir şok yüzü.

TV uygulamasında aile paylaşımı

Video ve ses içeriğini paylaşmanın ilgili uygulamalarında daha önce nasıl etkinleştirildiğine benzer şekilde, yerel TV uygulaması da artık Kütüphane sekmesi altındaki bu girişi seçerek Aile Paylaşımı'nı destekliyor.

iPadOS 13.4: iPad

Klavye kısayolları ve yeniden eşleme

İPad'inizle harici bir klavye kullanırken artık tam klavye erişimi var. Bu, klavye kısayolları, girişler arasında geçiş yapma veya ok tuşlarını kullanarak web sayfalarında kaydırma gibi tüm tuş setinin kullanılmasına izin verecektir. Klavye kullanıcıları için bir başka nimet ise, Command, Option ve Globe tuşları gibi değiştirici anahtarları yeniden eşleme yeteneğidir, örneğin varsayılan davranışlarını ihtiyaçlarınıza daha uygun bir şekilde değiştirmek için. Son olarak, fotoğraflarda daha hızlı gezinme ve düzenleme için Fotoğraflar gibi bazı uygulamalar için yeni kısayollar kullanıma sunulmuştur.

Fare ve izleme dörtgeni desteği

Bu güncellemedeki daha büyük özellikler arasında, iPad'i daha önce hiç olmadığı kadar bir üretkenlik aracına (dizüstü bilgisayar gibi) dönüştüren Bluetooth fareleri ve izleme dörtgenleri desteği yer alıyor. Sürücü kurulumu gerekmez.

İmleç dahil etme

İPad kullanıcıları için bir diğer büyük özellik, bir fare veya izleme dörtgeni ve klavye ile çalışırken zayıflayan ve daha kolay manevra yapabilen bir imlecin dahil edilmesidir.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*