IoT hava tahminlerini nasıl iyileştiriyor?

Mikro düzeyde raporlama yapan IoT hava sensörleri verileri, havayollarına, itfaiyecilere, lojistik sağlayıcılarına ve diğer sektörlere fayda sağlayabilir.

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/09/c5cac476-ba91-4ab0-aed3-82ab76b8911c/resize/770x/64586e1b3c97f48aa47d0d363dbacf98/istock-113047 target" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resimler: ekapol, Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Hava tahmini sembolü veri sunumu grafik ve grafik tazelik temiz doğa yeşil sabah zemin üzerine ile.

Görüntüler: ekapol, Getty Images / iStockphoto

Kuzeybatı Pasifik'te, bir otoyolda seyahat ederken ve bir mil sonra bir fırtınaya dönüştüğümde, bir sonraki milde güneş ışığına döndüğümde her zaman nasıl güneşli olabileceğine şaşırdım. Dağlık bölgelerde yaygın olarak görülen bu tür dalgalanmalar hava tahminlerinde yakalanmaz.

Nesnelerin İnterneti (IoT) dünyası, hava tahminlerinin doğruluğunu artırmak için yeni bir fırsat sunuyor. IoT ile tahmin, milyarlara ulaşabilecek potansiyel bir cihaz ordusu kullanıyor, diyor Gartner. IoT, 2019'dan% 21 artışla 2020'de 5,8 milyar işletme ve otomotiv uç noktasına ulaşacak.

GÖRMEK: Kuruluşunuzda IoT'yi güven altına alma: en iyi 10 uygulama (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Bunu, bir tür IoT'yi "Hava Durumu"(WoT), kablosuz sinyallerden, bağlı araçlardan, drone'lardan ve diğer IoT cihazlarından hava durumu verileri toplayabilir.

Raporlama şimdi çok "mikro" düzeyde raporlanma potansiyeline sahiptir.
Bir hava teknolojisi şirketi ClimaCell'in CEO'su Shimon Elkabetz, "Şirketler hava tahminleri ve analizlerinde daha fazla hassasiyet istiyorlar." Dedi. "Yakın zamana kadar, hava tahmincilerinin çoğu devlet hava modellerine güveniyordu, çünkü kendi modellerini geliştirmeleri çok maliyetliydi."

Elkabetz, IoT sensörlerinin ve cihazlarının veri toplama özelliklerinin daha ayrıntılı ve doğru olarak kullanılabileceğini söyledi, hava Durumu.

Elkabetz, "Çevremizdeki IoT, hava sensörleri olarak kullanılabilir ve hava tahminlerine dahil edilebilir." Dedi. "Bu daha yerelleştirilmiş cihazlar, hava durumu muhabirlerinin halihazırda kullandığı devlet hava durumu modellerinin üzerine daha ayrıntılı hava durumu verilerini ekleyebilir. Sonuç, daha doğru bir hava durumu tahminidir." Diğer bir deyişle, bir mil kadar süren yağmur gibi "daha geniş" hava sistemlerini dikkate alabilecek ve asla daha geniş bir hava raporunda görünmeyecek bir hava tahmini oluşturmak mümkündür.

Farklı endüstriler farklı hava hassasiyetlerine sahiptir, ancak IoT cihazları ve belirli bir coğrafi bölgedeki sensörler tarafından bildirilen hava koşullarının daha iyi anlaşılmasının yardımcı olabileceğine şüphe yoktur.

GÖRMEK: IBM, ilk "yüksek çözünürlüklü, saatlik tahmin modeli GRAF'ta Fortran ve POWER9'u nasıl kullanıyor?"(TechRepublic)

IoT hava sensörleri için bazı kullanım durumları:

  • Büyük havayolları rota planlayabilir, havaalanlarında buz çözme gibi olayları planlayabilir ve uçtukları bölgeler için hava tahminlerine daha ayrıntılı bir bakış sağlarsa riskleri azaltabilir.

  • İtfaiyeciler ve enerji şirketleri operasyonlarını, rüzgar gibi mikro koşulları da içeren hava raporlarına dayanarak, yangınların muhtemel yollarda planlayabilirler.

  • İnşaat şirketleri ne zaman ve nerede beton döküleceğini bilir, israfları ve maliyet aşımlarını önler.

  • Lojistik sağlayıcılar rotaların planlanması için daha ayrıntılı hava durumu bilgilerine sahip olacaklar.

GÖRMEK: Hava Durumu Şirketi IBM, küresel olarak GRAF hava tahmin sistemini başlattı (Zdnet)

Elkabetz, "Farklı endüstrilerdeki karar vericilere bilgi almak için, hava durumu bilgileri ve hava durumu modellerinde çalışmak için kullandığımız analitik, yapay zeka ve makine öğreniminin ön ucu olan bir gösterge tablosu kullanıyoruz." Dedi.

Bunun gibi araçlar her hava durumu sorununu çözmez, ancak mevcut hava durumu modellerinin desteklemediğinden mikro düzeyde daha fazla hava durumu bilgisi üretmek ve raporlamak için IoT'den yararlanırlar. Bu, hava raporlamasını daha doğru hale getirir ve bu iş için iyidir.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*