İşletmeler İçin En İyi 5 Google Chrome Eklentisi

GSuite için Zoom ve DocuSign içeren bu Chrome uzantıları, çalışanların düzenli, güvenli ve üretken olmasına yardımcı olur.

Google eklentileri, Google Chrome eklenti sayfalarındaki programların kısayoludur. Yüklendiğinde, tarayıcıdaki araç çubuğuna bir "eklentiler" düğmesi eklerler. Simgeyi tıkladığınızda, kullanıcıların web'i nasıl kullandıklarına erişmelerine ve bunları özelleştirmelerine olanak tanıyan üçüncü taraf uygulamaların ve Google Chrome uzantılarının eklentiler menüsünü açar. Burası ayrıca Adobe Flash Player'ı kontrol edebileceğiniz, flash oynatıcıyı etkinleştirip devre dışı bırakabileceğiniz veya mevcut site için Flash ve diğer içeriğe tek bir tıklamayla izin verebileceğiniz ve engelleyebileceğiniz yerdir.

Düzenli kalmanıza ve daha üretken olmanıza yardımcı olmak için Google'da iş için bulduğumuz en iyi Google Chrome eklentilerinden beşi.

GSuite için Yakınlaştırma, kullanıcıların postalardan ve Google Takvim'den toplantılar planlamasına, katılmasına, yönetmesine ve özelleştirmesine olanak tanır. Zoom Meetings, mobil, masaüstü bilgisayarlar, telefonlar ve konferans odası sistemlerinde HD video, ses ve içerik paylaşımı sağlar.

Tarayıcınızdaki bu Chrome uzantısı ile, bir e-postadaki ayrıntıları içeren bir Zoom Toplantısı planlayabilir, konu, katılımcılar ve konu, alıcı ve gönderilen belgelere göre otomatik olarak ekler ekleyebilirsiniz. Yakınlaştırma Toplantısı ayrıntıları, Chrome'da tek bir tıklama ile Google Takvim davetinize otomatik olarak eklenebilir. Video Açıkken Katıl, Ses Kapalıyken Katıl ve Ana Bilgisayardan Önce Katıl gibi toplantı seçeneklerini özelleştirebilirsiniz.

GSuite için Zoom'a göz atın

DocuSign eSignature, çeşitli G Suite uygulamalarından sözleşmeleri elektronik olarak hazırlamanıza, imzalamanıza, işlem yapmanıza ve yönetmenize olanak tanır. Ücretsiz plan ile birlikte gelir
sınırsız imzalama ve başkalarının imzalaması için en fazla üç belge gönderme olanağı.

Chrome uzantısı ayrıca, "burada imzala" etiketleri, belge yönlendirmesi ve mobil uygulama erişimi gibi tüm temel bilgileri içerir. Ücretsiz planın süresi dolmaz, böylece tarayıcınıza bir tıklamayla DocuSign'ın güvenli bulut deposundan tüm imzalı belgelerinize erişebilirsiniz.

DocuSign'a göz atın

Zoho Vault, işletmelerin şifreleri ve diğer hassas verileri güvenli bir şekilde depolamasına, paylaşmasına ve yönetmesine ve bunlara her yerden erişmesine yardımcı olan bir şifre yöneticisidir ve şimdi bir Google Chrome eklentisinde geliyor. Parolalar en güçlü şifreleme standardı AES-256 ile şifrelenir. Bu Chrome eklentisiyle şifreler bir kuruluştaki çalışma grubu üyeleri arasında güvenli bir şekilde paylaşılabilir.

Diğer özellikler, oturum açma kimlik bilgilerini manuel olarak girmek zorunda kalmadan web sitelerine ve uygulamalara doğrudan bağlantı kurma yeteneğini içerir. Bu Google Chrome uzantısının kullanıcıları, kullanıcılara ve kullanıcı gruplarına toplu olarak şifreler sağlayabilir ve temel hazırlığını kaldırabilir ve bir kullanıcı tarayıcılarının bir tıklamasından tümüyle çıktığında erişimi anında kaldırabilir. Kullanıcıların etkinliği izlenebilir ve şifreleri, İnternet'e bağlı olmasalar bile Google Chrome'lu bir cep telefonundan her zaman, her yerden erişilebilir.

Zoho Kasası'na göz atın

Lucidchart Diagrams, anlayışı hızlandırmak ve yeniliği yönlendirmek için diyagramlama, veri görselleştirme ve işbirliğini birleştiren görsel bir çalışma alanıdır. Lucidchart'ın yeni Gmail eklentisi, Lucidchart diyagramlarınıza Gmail'e erişmeyi ve bunları dahil etmeyi kolaylaştırarak işbirliğini kolaylaştırır. Bir Lucidchart hesabı Gmail'e bağlandıktan sonra şunları yapabilirsiniz:

  • Gmail'deki yan entegrasyonlar panelinden en son Lucidchart belgelerine erişin.
  • Doğrudan Gmail entegrasyonları sekmesinden bir dokümanı arayın ve önizleyin ve diyagramınızı PDF veya resim olarak ekleyerek yeni bir e-posta oluşturun.
  • Belge izinlerini entegrasyonlar sekmesinden yönetin, ancak yalnızca belge sahibiyseniz.
  • Bir e-posta taslağından Lucidchart ek düğmesiyle belge ekleyin.
  • İlişkili belgeye hızlı ve kolay bir şekilde erişerek Lucidchart bildirimlerinizi Gmail'de alın ve görüntüleyin.
  • Yeni bir Lucidchart belgesi oluşturun.

Lucidchart'a göz atın

EasyBib, kitapları, dergi makalelerini ve web sitelerini sadece başlıkları veya URL'leri girerek otomatik olarak aktaran bir bibliyografya alıntı üreticisidir. Bu Google Chrome eklentisi ile MLA, APA, Chicago, Harvard ve diğer 7.000'den fazla stilde atıfta bulunun.

Bibliyografyanızı oluşturmayı tamamladığınızda, tarayıcınızda Bibliyografya Oluştur'u tıklayın; EasyBib alıntılarınızı alfabetik olarak sıralar ve makalenizin sonuna ekler.

EasyBib'e göz atın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*