İşletmenizin neden bir veri küratörüne ihtiyacı var?

Kuruluşlar büyük verilerden en iyi değeri alamıyor çünkü kürasyonda başarısız oluyorlar. Bir veri küratörünün bu sorunu nasıl çözebileceğini öğrenin.

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/06/e56b4db1-e9a1-4869-86e4-1864ccb20c05/resize/770x/edea9ffe77d88892e040c8671e517d4b/istock-115.15516" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: Nuthawut Somsuk, Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Büyük veri analizi, yapılandırılmamış veritabanı işleme metafor, şişeden dökülen alfabe ile beyaz puzzle jigsaws büyük hacimli kelime veri kopya alanı kırmızı kumaş zemin üzerine birleştirin

Görüntü: Nuthawut Somsuk, Getty Images / iStockphoto

Ziyaret ettim Athenaeum Kütüphanesi birkaç yıl önce, Providence, RI. 1831'de başlayan Athenaeum, 18. yüzyıla kadar uzanan nadir ve çok kırılgan el yazmaları içeren güzel bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Kütüphane mükemmel bir şekilde seçilmiş. Halkın tadını çıkarabileceği paha biçilmez kitapları ve kitapları korumak için çok fazla sevgi ve özen gösterildi.

Büyük veri dünyasında kürasyon da önemlidir. Kürasyon, veri yönetiminin Athenaeum'unkine çok benzeyen bir nihai hedefi olan gerekli bir parçasıdır: Bilgiyi yararlı kılmak ve korumak için gerekli adımları atmak.

GÖRMEK: Veri bilimcisi iş görüşmesi: Beklenecek sorular ve sorulması gereken sorular (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

İlk önce kürasyonun önemi hakkında yazdım büyük veri için Ağustos 2016'da.

IDC artık bekliyor dünya çapında büyük veri analitiği geliri 2022'ye kadar 274,3 milyar dolar olacak-ama 2018 araştırması, kurumsal verilerin% 73'ünün kullanılmadığını ortaya koyuyor.

Kısacası, çoğu kuruluşta, hiç kimse verileri aktif olarak iyileştirmiyor, hangi veri ve veri kombinasyonlarının en yararlı olduğunu belirliyor ve analitik için verilerden en fazla değeri elde ediyor gibi görünüyor.

Veri gölleri için veri sorgulama araçları sunan Dremio strateji ve baş pazarlama sorumlusu Kelly Stirman, geçen yıl bu konuda yazdı. verileri yöneten mühendisler ve veri bilimcileri.

Stirman, "Veri küratörleri bu boşluğu dolduruyor ve analiz için verilerin kaynağı, organizasyonu ve hızlandırılması sürecini kolaylaştırıyor." Dedi. "Verileri biliyorlar ve analitik iş yüklerini veri mühendislerinden daha iyi anlıyorlar çünkü iş birimlerine daha yakınlar. Veri küratörleri ayrıca verileri depolayan sistem türleri ve işleme için kullanılabilecek araç türleri hakkında iyi bir anlayışa sahipler. bu teknolojilerin kendilerinin uygulayıcısı olmasalar bile, veri kümeleri, bunların provenansları ve hangi veri iyileştirmesinin gerekli olduğu hakkında güncel bilgiye sahipler. "

GÖRMEK: Kuralcı analitik: İçeriden öğrenenlerin kılavuzu (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Veri iyileştirme kuruluşlara nerede uyar? Stirman, veri küratörü olmanın yeni bir rol olduğunu ve bu iyileştirmenin bir iş analisti, bir veri mühendisi ve hatta bir veri bilimcisi tarafından yapılabileceğini söyledi.

Veri grubu iyileştirmesi için iyi bir yerin veritabanı grubunda olduğunu iddia ediyorum, çünkü bu grup tamamen verilerle ilgilidir ve verilerin nerede bulunduğuna dair kapsamlı bir teknik anlayışa sahiptir ve farklı veri kümeleri ile veritabanları arasındaki ilişkileri bilir.

Veri küratörünün veritabanı işlevine eklediği şey, işletmenin ve en önemli verilerin bağlamsal olarak anlaşılmasıdır. Bu, veritabanı grubunda ve genel olarak şirket için veri ve veri kombinasyonlarının ticari bilgilerini zenginleştirir. Veri iyileştirme, göreceli olarak az kullanılan verileri tanımlayıp ortadan kaldırabilir.

GÖRMEK: Etkili bir veri bilimi ekibi oluşturma: İş ve teknoloji liderleri için rehber (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Veri iyileştirme işlevinin kuruluşlarda başarılı olması için, CIO'ların ve veritabanı yöneticilerinin işlevi ve kişiyi etkin bir şekilde desteklemesi gerekir; bu, kendisini oluşturmaya çalışan herhangi bir yeni rol için ilk zorluktur. Ancak eğer yaparlarsa, büyük veri analizlerinin kalitesi artacaktır.

Divya Singh, "Birkaç (kuruluş) verilerini akıllıca seçerek, sadece en iyi verileri belirleyerek ve etkili bir şekilde ileterek tüm paydaşların güvenle ilerleyebilmesini sağlıyor." büyük veri geliştiricisi. Diyerek şöyle devam etti: "Bu yaklaşımı benimsediğinizde verileriniz sadece verilerden fazlası haline gelir. Daha iyi sonuçlara yol açan güçlü bir araç haline gelir."

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*