İşverenler uzaktan çalışanları izliyor ve bu faaliyetleri izliyorlar

Birçok işveren, iş akışlarını izlemek için teknolojilerden yararlanırken, yeni bir rapor, gözetim altındaki çalışanlar arasındaki potansiyel sakıncaları ve hatta kızgınlığı vurguluyor.

work.jpg

Resim: GettyImages / Laurence Dutton

İşverenler, günlük operasyonları takip etmek için izleme yazılımlarını giderek daha fazla kullanıyor. Aslında, iş görüşmelerinin% 75'i 2025 yılına kadar kaydedilebilir ve değerlendirilebilir. Gartner. Perşembe günü ExpressVPN, yakın zamanda yapılan bir anketin sonuçları uzaktan çalışma, işveren izleme yazılımı ve daha fazlasıyla ilgili işgücü duyarlılıklarını vurgulamak. Pek çok işveren, iş akışlarını izlemek için bu teknolojilerden yararlanırken, rapor, gözetim altındaki çalışanlar arasındaki potansiyel sakıncaları ve hatta kızgınlığı vurguluyor.

"Çalışanların izlenmesi her zaman önemli bir gizlilik sorunu olmuştur, ancak salgın, inanılmaz derecede endişe verici yeni bir yüksek gözetim çağını başlatmıştır. Bir çalışan ile bir işveren arasındaki güven düzeyini kırmanın yanı sıra, işyerini bir düşman haline getirebilir. ExpressVPN'in başkan yardımcısı Harold Li bir basın bülteninde, işçiler için ortam ve bizi gözetlemenin normalleşmesine bir adım daha yaklaştırıyor, "dedi.

İşverenler WFH konusunda "tedirgin"

Geçen yıl, birçok şirket COVID-19'un yayılmasını azaltmak için uzaktan çalışma politikalarını benimsedi. İşverenlerin yaklaşık dörtte üçü (% 74) uzaktan çalışma yapmanın "işleri üzerinde kontrol eksikliği hissettirdiğini" söyledi ve benzer bir sayı (% 69), "çalışanları gözlemleyemedikleri için iş modelinin kendilerini" huzursuz "hissettirdiğini söyledi şahsen."

10 işverenden yaklaşık altısı (% 57) çalışanlarına "yüz yüze denetim olmadan" çalışacaklarına güvenmediklerini söyledi ve benzer bir sayı (% 59) "dijital denetim olmadan" çalışan çalışanlar hakkında aynı düşünceyi bildirdi. ExpressVPN'e göre, patronların büyük çoğunluğu (% 78) ve / veya yöneticilerin "çalışan performansını ve / veya çevrimiçi etkinliği izlemek" için yazılım kullandıklarını ve yarısından fazlası (% 57) bu teknolojileri son altı ayda kullandığını söyledi.

GÖRMEK: BT gider geri ödeme politikası (TechRepublic Premium)

İşverenler tarafından izlenen en yaygın faaliyetler arasında web geçmişi ve bu sitelerde geçirilen süre (% 66), kullanılan uygulamalar ve bu uygulamaları kullanırken harcanan süre (% 53) ile gerçek zamanlı ekran izleme (% 53) bulunmaktadır. İzlenen diğer faaliyetler arasında "aktif çalışma saatleri" ve günlük süreleri (% 46), "periyodik ekran yakalama" (% 33) ve sohbetler ve mesajlaşma günlükleri (% 30) bulunmaktadır. Düzenli olarak kaydedilen iletişim kaynakları arasında e-posta (% 94), çağrılar (% 87), mesajlar (% 85) ve video (% 87) bulunmaktadır.

Rapor ayrıca "çalışanlar tarafından şüphelenilen çeşitli gözetim faaliyetlerini" de listeler ve buna "aktif çalışma saatleri" ve günlük süreleri (% 47), e-posta (gelen ve giden) (% 37), web geçmişi ve bu sayfalarda gezinmek için harcanan süre (% 34 ) yanı sıra sohbetler ve mesaj günlükleri (% 33).

Anket, çalışanların% 81'inin şirket tarafından verilen en az bir cihazı kullandığını ve ankete katılan çalışanların yaklaşık yarısının (% 53) şirketlerinin "iletişimlerini ve çevrimiçi faaliyetlerini aktif olarak izlediğini" bildiğini ortaya koydu. Yaklaşık% 17, şirketlerin "iletişimlerini ve / veya çevrimiçi faaliyetlerini izlemelerinin" mümkün olduğunu bile bilmiyordu.

Veriye dayalı performans incelemeleri ve istihdam

İşveren tarafında, hemen hemen tüm katılımcılar (% 90) "çalışanların iş yapmakla harcadıkları zamanı aktif olarak izlediklerini (işle ilgisi olmayan diğer faaliyetlere karşı)" söyledi. Yaklaşık dörtte üçü, depolanan kayıtların (çağrılar, mesajlar ve e-postalar) "bir çalışanın performans değerlendirmelerini bilgilendirdiğini" ve% 46'sının "uzaktan çalışmalarıyla ilgili toplanan bilgilere" dayanarak bir çalışanı işten çıkardığını söyledi.

GÖRMEK: Uzaktan çalışmayı çocukların eğitimiyle karıştırmak devasa bir görevdir. İşte işverenlerin nasıl yardımcı olabileceği (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Çalışanların üçte biri bir şirket bilgisayarını "işverenleri öğrenirse utanç verici bulacakları amaçlarla" kullandıklarını söyledi. Bu potansiyel olarak utanç verici amaçlar arasında, bir partner veya arkadaşlarla sohbet etmek ve iletişim kurmak için bir iş bilgisayarı kullanmak, tıbbi konularda web aramaları veya "potansiyel olarak utanç verici bedensel işlevler" yer alır. Listelenen diğer kullanımlar arasında diğer çalışanlarla yapılan sohbetler veya mesajlar (% 41), "iş başvurusu web sitelerini ziyaret etme" (% 40) ve romantik hayatlarıyla ilgili web aramaları (% 37) bulunmaktadır.

Çalışanlar, izleme yazılımı konusunda stres yaşadı

Rapor ayrıca, bu gözetim araçlarının çalışanlara neden olabileceği stres ve endişeleri de araştırıyor. Örneğin, çalışanların% 59'u "işverenlerinin çevrimiçi faaliyetlerini izlemesi konusunda stres ve / veya endişe hissettiklerini" bildiriyor. Diğer başlıca stres etkenleri arasında "sürekli izlenip izlenmediklerini merak eden" (% 41), uzun çalışma saatlerinde çalışmak için baskı hisseden (% 36) ve daha az ara veren (% 32) insanlar yer alıyor.

Çalışanların yaklaşık yarısı (% 43), yazılımları izlemenin bir "güven ihlali" olduğuna inanıyor ve çalışanların% 28'i bu araçların kendilerini "takdir edilmemiş" hissettirdiğini söylüyor. Dörtte biri (% 26), bu izleme araçlarının kendilerine "kızgınlık" hissettirdiğini söyledi.

Gözetim araçları etrafında çalışmak

Rapora göre insanlar, yazılımları izleme konusunda çalışmanın yollarını buluyor ve bu, gözetim önleme programlarının (% 31) dağıtılmasını ve "sahte çevrimiçi faaliyetlere yönelik hack'lerin" araştırılmasını (% 25) içeriyor.

Gelecekte, işverenlerin% 59'u gözetim yazılımı dahil etme olasılıklarının bir şekilde veya çok yüksek olduğunu söyledi ve% 21'i bu yetenekleri kullandıklarında personellerini "bilgilendirme olasılıklarının düşük olduğunu" söyledi. Çalışanların yarısından fazlası, şirketlerinin ve / veya patronlarının "gözetim önlemleri" kullanması durumunda işten çıkabileceklerini ve dörtte birinin bu araçlardan kaçınmak için maaş kesintisi yapacağını söyledi.

Metodoloji

Anket 15-21 Nisan tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi ve 2.000 işveren ve 2.000 tamamen uzak veya hibrit işçiyi içeriyordu.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*