İşyerinde siyaset nasıl uzak tutulur

Politika insanların hayatında önemli bir rol oynar, ancak işyerinde çatışmaya da neden olabilir. İnançlara saygı gösterirken, kurum içi politik çatışmalardan nasıl kaçınacağınızı öğrenin.

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2016/07/25/83f3d9c9-deee-4e62-8990-ff1cae9fad1e/resize/770x/ba688f457fdf3abbb8ab8fc12eee2d0a/istock500" " _blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Resim: Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">istock50047210medium.jpg

Resim: Getty Images / iStockphoto

Politika modern toplumda yaşamın kaçınılmaz bir yönüdür. Genellikle sekiz saatlik iş günleri olan çalışanların profesyonel ortamlarda siyasi konuşmaları kaçınılmazdır. Çalışanların çoğunluğu (% 78) işyerinde siyaseti tartıştıklarını ve çalışanların yaklaşık yarısının (% 47) 2020 ABD başkanlık seçimleri tarafından işte dikkatinin dağıldığını bildirdi. Gartner raporu.

Siyasi diyalog doğal olmakla birlikte, konu da hassastır ve hızla iltihaplanabilir. Ufukta bir seçim yapıldığında, kurumların etkin bir çalışan siyasi faaliyet politikasına sahip olması gerekmektedir. Aşağıda bu tür bir politikanın nasıl yardımcı olabileceğini ve bu tür yönergelerin arkasındaki önemi inceleyeceğiz.

GÖRMEK: Çalışanların politik faaliyet politikası (TechRepublic Premium)

Siyaset tartışılmalı mı?

"Bence insanlar işyerindeki siyasi meseleleri tartışmak için kendilerini güvende ve rahat hissetmeli. Çoğumuz iş arkadaşlarımızla haftada 40-50 saat ortak bir alanda geçiriyoruz. Ve eğer uzaktan çalışıyorsanız, muhtemelen "dedi. FitSmallBusiness.com'un kıdemli işyeri analisti Betty Rodriguez.

Rodriguez, "Bununla birlikte, konunun toplantılar veya daha büyük şirket toplantıları sırasında ele geçirilmesi sorunlu olabilir, çünkü daha büyük bir insan grubunu dinlemeye ve muhtemelen meşgul olmaya zorlar." Dedi. Diyerek şöyle devam etti: "Başkaları artık çevre içinde tarafsız veya siyasetsiz olmayı bekledikleri yapışkan konulardan kaçınabileceklerini düşünmediklerinde sorunlar ortaya çıkabilir."

Bu makaleden hoşlanıyor musunuz?

Bu makaleyi ve binlerce teknik raporu ve e-kitabı Premium kütüphanemizden indirin. Reklamsız bir deneyimde uzman BT analisti brifinglerinin keyfini çıkarın ve en iyi BT uzmanlarına erişin.

Premium'a Bugün Katılın

Rodriguez liderliğin platformunu şirket genelinde siyaseti nasıl ele alacağına dair yararlı yönergeler iletmek için kullanmasını tavsiye etti. Özgür düşünce ve konuşmayı bastırmadan güvenli bir konuşma kültürü oluşturmak arasında ince bir çizgi vardır.

Rodriguez, "Bu, büyük grup ortamlarında siyasi şiddeti en aza indirgemek için takımlara basit bir yol olabilir veya daha katı parametreler gerektirebilir." Dedi. Rodriguez, "Şirket çapında bir not yeterli olabilirken, diğer durumlar işyerinde siyaseti tartışmanın etkilerini ele almak için ekipler arasında daha derin görüşmeler gerektirebilir." Dedi. "Sonuçta, her şey için bir zaman ve bir yer var ve eğer takımların bunu anlamalarına yardımcı olabilirseniz, onları bastırmaya çalışmadan, insanlar çevreleri için daha yüksek bir farkındalık duygusu ile düşünce ve fikir alışverişinde bulunmaya devam edecekler."

İşyerinde siyasi konuşma için yönergeler

Gartner İK uygulamasında araştırma şefi Brian Kropp, "Çalışanlar bu süre zarfında kuruluşlarından eylem ve politika bekliyor" dedi. "İK liderleri, çalışanların mevcut siyasi ortamla ilişkili duygu ve davranışlarının, işgücünün dikkatini dağıtmasını ve bağlantısını kesmemesini veya düşmanca bir çalışma ortamı yaratmamasını sağlamalıdır."

Kuruluşların çeşitlilik ve katılımı çevreleyen politikaları yeniden vurguladığını öne sürdü.Bu eylem, kuruluşların kişisel görüşlerinden bağımsız olarak tüm çalışanlar için güvenli bir ortam sağlamalarına yardımcı oluyor.

Kropp, şirketlerin ayrıca yöneticileri ekip üyeleri arasında sıkıntı veya olası gergin siyasi tartışmaları tanıma becerileriyle donatmaları gerektiğini söyledi.

Çalışanların yaklaşık% 36'sı 2020 ABD başkanlık seçimleri konusunun siyasi görüşleri nedeniyle bir iş arkadaşınızla konuşmaktan veya onlarla çalışmaktan kaçınmasına neden olduğunu söyledi. Gartner raporu.

Kropp, "Örgütlerin, farklı siyasi inançlara sahip çalışanlar arasında işbirliğinin nasıl sürdürüleceğine dair bir plana ihtiyacı var." Dedi. Diyerek şöyle devam etti: "Şirketlerin ne yapacağına dair bir plan olmadan, çatışmanın olacağının garantisi dışında hepsi var."

İşletmeler TechRepublic Premium'ları indirerek planları kolay ve hızlı bir şekilde entegre edebilir Çalışanların politik faaliyet politikası. Politika, şirketin çalışanların politik faaliyetleriyle ilgili yasalara uymasını; yasaklı davranışları, çalışanların şirket ve kişisel sosyal medya hakkındaki görüşlerini nasıl temsil etmeleri gerektiği konusundaki standartları ve daha fazlasını ana hatlarıyla belirtir.

Çalışanların politik faaliyet politikası TechRepublic Premium aboneleri veya bireysel satın alımlar için ücretsiz indirilebilir.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*