İzin verilen açık kaynak lisanslamasında bomu araştırmak

Yorum: 2007 yılında Chris DiBona, 2020'nin copyleft lisansındaki düşüşünü kehanet etti.

opensourceistock-485587762boygovideo.jpg

Resim: Getty Images / iStockphoto

Açık kaynak hiç bu kadar "açık" olmamıştı izinsiz lisanslama (Apache, MIT, BSD), copyleft kuzeninden (AGPL, GPL) daha hızlı büyümeye devam ediyoryeni bir WhiteSource çalışmasına göre. Bununla birlikte, tam olarak haber değil, çünkü izin verilen lisanslamaya yönelik bu aynı değişim, yıllardır, araştırmacı olarak izinli lisanslamanın copyleft'i sollamasıyla on yıllardır devam ediyor. Dirk Riehle vurguladı.

neden ancak bu değişimin arkasında olması gerektiği kadar iyi anlaşılmamıştır.

GÖRMEK: Geliştirici tükenmişliğini önlemenin 10 yolu (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

"Sanki seninmiş gibi"

Chris DiBona ilk olarak açık kaynak kodunun en önemli erdemlerinden birini söyledi 2007 röportajında. Google'ın mühendislik uygulamalarından bahsetti:

Açık kaynakla ilgili olan şey, sanki sizinki gibi. Açık kod için kendi kodunuza yapabileceğiniz her şeyi yapabilirsiniz: gönderebilirsiniz, herhangi bir para veya herhangi bir şey ödemek zorunda değilsiniz, herhangi bir hatayı düzeltebilirsiniz, yeni bir özelliğe sahip olabilirsiniz. Bunların hepsi önemsiz şeylere benziyor, ancak hepsini izin almadan, kimseyle görüşmek zorunda kalmadan, yasal ekibinize gitmek zorunda kalmadan yapabilirsiniz. Kod şirketinize girdiğinde, insanlar kodu kendi gibi kullanabilirler. Ve bu inanılmaz derecede güçlü.

Google'ın çılgınca bir yazılım geliştirme yaptığı düşünüldüğünde, ağır mülkiyet (kod) 'un bize getireceği bazı kısıtlamalara sahip olmamız gerekiyorsa, yaptığımız hızda gelişemedik.

"Yaptığımız hızda geliştirin …". Özellikle de giderek artan bir yazılımdan oluşan bir dünyada bunun ne kadar güçlü olduğunu abartmak zor. Yıllar sonra, DiBona, insanların ifadesinde en önemli şeyi kaçırmış olabileceğini söyledi: "İnsanların bundan uzak durmadığı şey, yazılıma ne kadar kısıtlama getirirseniz, o kadar çok insan ve şirket utangaç olma eğilimindedir …".

Bu da bizi izin veren lisanslamaya getiriyor.

Açılıyor

Belirtildiği gibi, izinli lisanslamaya geçiş yıllardır devam etmektedir. DiBona'nın yorumundan da anlaşılacağı gibi, nedeni geliştirici özgürlük. Copyleft'in kullanıcı özgürlüğüne odaklandığı söylenebilir, ancak açık kaynak, mümkün olan en geniş geliştirici enlemine odaklanma eğilimindedir. Sektör, geliştirici verimliliğini en üst düzeye çıkarmaya odaklandığından, WhiteSource'un analizinin gösterdiği gibi lisanslama bunu izledi:

<a href = "https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/05/67244bfd-7b66-4fc9-b525-93e928e55177/resize/770x/61c644138a684b10aa1ecbc484f3032b/permissive" _blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Resim: WhiteSource "rel =" noopener noreferrer nofollow ">permissive.jpg "veri-orijinal =" https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/05/67244bfd-7b66-4fc9-b525-93e928e55177/resize/770x/61c644138a684b10aa1ecbc484f30.b30.32

Resim: WhiteSource

WhiteSource'un verilerini sevmiyor musunuz? Ayrıca Black Duck verileri de var 2011 ve 2015veya RedMonk analisti Steve O'Grady'nin 2017'deki Black Duck verilerini analizihoşunuza gitmeyebilir. Neden? Çünkü her şey izin verilen lisanslamayı kullanmayı seçen geliştiricilere işaret ediyor.

Buna göre, özgür yazılım savunucuları izin veren lisanslamanın arttığını gösteriyor çünkü büyük işletmeler açık kaynak kodunu mülkiyet avantajına dönüştürmeyi daha kolay bulur (bir şey Jono Bacon ayrılıyor) veya copyleft kodu grubunun mutlak terimlerle azalmadığını (daha izinli lisanslamaya göre azalmış olabileceğini kabul etseler bile) savunabilirler. Ama bütün bunlar noktayı kaçırıyor.

Bu nokta DiBona'nın: "(T) yazılıma koyduğunuz daha fazla kısıtlama, daha fazla kişi ve şirket utangaç olma eğilimindedir." 2007 yılında iyi bir danışman ve belki de bugün daha da yararlı.

Açıklama: AWS için çalışıyorum, ancak burada hiçbir şey oradaki istihdamımla ilgili değil.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*