Johns Hopkins, doktorların ve hemşirelerin koronavirüs risklerini yönetmelerine yardımcı olmak için uygulamayı kullanıyor

Hastane çalışanları günlük olarak semptomları bildirir ve emocha Mobile Health uygulamasından bir uygulamayı kullanarak hastalığı tespit etmeye ve iyileşmeyi takip etmeye yardımcı olmak için kısa bir video kaydeder.

Genellikle diyabetli ve TB'li kişilerle çalışan bir şirket, hastanelerin
koronavirüs salgını
.

Emocha Mobile Health, doktorları, hemşireleri, tıbbi asistanları ve koronavirüs hastalarıyla çalışan diğer hastane çalışanlarını desteklemek için bir telefon uygulaması kullanıyor. Hastane çalışanları semptomlarla ilgili birkaç soruyu cevaplayarak, sıcaklıklarını kaydedip bir video göndererek her gün check-in yaparlar. Yanıtlar öksürük veya ateşle ilgili uyarı işaretleri için taranır ve video emocha'nın hasta destek ekibinin bir üyesi tarafından incelenir.

Emocha CEO'su Sebastian Seiguer, şirketinin ilk olarak 2014 yılında Johns Hopkins Medicine ile çalıştığını ve koğuşta çok bulaşıcı hastalarla çalışan tüm hastane çalışanlarını takip ettiğini söyledi. Emocha, Baltimore'da yaşıyor. Yaklaşık iki ay önce, Johns Hopkins, koronavirüs salgını.

Seiguer, "Yaklaşık 10 gün önce bir sağlık çalışanı uzaktan izleme ve katılım planını başlattık." Dedi. "Hopkins'ten izlenmesi gereken kişilerin bir listesini aldık ve anında bireysel vakalar da alıyoruz."

GÖRMEK:
Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları
(TechRepublic)

Johns Hopkins, platformun kullanımda olduğu altı hastaneye sahiptir ve emocha ayrıca LifeBridge Sağlık sisteminde 10 hastane ile çalışmaktadır.

Kayıt işlemi bir kısa mesaj ve mobil uygulamayı indirmek için bir bağlantı ile başlar. Her gün bir kişi aynı süreci takip eder: Belirtileri girin, sıcaklık okumasını kaydedin ve kısa bir video kaydedin. Seiguer, bireyin süreci tamamlaması ve emocha çalışanının sunumu gözden geçirmesi için sürecin yaklaşık bir dakika sürdüğünü tahmin ediyor.

Anket ve video kombinasyonu genellikle başka türlü gerçekleşmeyecek bilgi paylaşımıyla sonuçlanır.

"Video çoğu kez formla eşleşmiyor," dedi Seiguer. "Maruz kalan sağlık çalışanları hiçbir belirti girmeyecek, ancak videoda 'Birkaç gündür boğazım var' diyor."

Emocha'daki hasta nişan ekibi, soruları cevaplamak ve destek sağlamak için uygulamadaki bir sohbet işlevi aracılığıyla hasta veya karantinadaki kişilerle check-in yapabilir. Emocha ayrıca karantina dönemini de takip eder.

İzleme sisteminin bazı bileşenleri otomatiktir, ancak emocha'daki bir kişi her videoyu inceler. Bir kişi yüksek bir sıcaklık bildirdiğinde, bu bir grup e-postasını tetikler ve emocha çalışanları yeni vakayı takip eder.

“Oyun kitabı gittikçe geliştiriliyor ve CDC'nin taleplerine göre değişiyor” dedi. "Şu anda hastanenin takip etmek için tek bir işlem listesinde birleştirilmiş bilgi aldığından emin olmalısınız."

Hastanelerde, çalışanların sağlığından sorumlu iş sağlığı birimleri. Hasta işçileri takip ediyorlar. Bu departmanlar, sağlık sisteminin geri kalanı kadar bunalmış durumdadır, bu nedenle potansiyel olarak hasta çalışanlar için bir dış izleme sistemine sahip olmak, bu yükü biraz kolaylaştırır.

Emocha'nın iki ürün hattı vardır: Halk sağlığı departmanlarının bulaşıcı hastalıkları olan insanları izlemek için kullandığı bir SaaS platformu ve ilaç uyumunu desteklemek için sağlık sigortası şirketleri ve sağlık sistemleri için bir hasta çözümleri grubu. Bir kişiye bir ilaç tedavisi reçete edildiğinde, ilacı öngörülen şekilde takip etme ve alma şansı 50/50'dir. Emocha gibi dijital sağlık şirketleri, bir kişinin reçete edildiği gibi bir ilacı alma olasılığını artırmak için uygulamalar ve diğer katılım programları geliştirdi.

Şirketin ilk odak noktası, bazı ciddi sağlık durumları olan kişilerin ilaçlarını her gün reçete edildiği gibi almasını sağlamak için ilaçlara bağlılık sağlamaktı. Bu, tüberkülozlu ve transplant hastaları içerir. Her iki durum da belirli bir günlük ilaç programı gerektirir. TB hastaları ile halk sağlığı yetkilileri, her gün yedi aya kadar ilaçlarını aldıklarından emin olmak için insanları izler.

Seigur, şirket beş yıl önce başladığında, insanların eşzamansız video check-in fikrinin çılgın olduğunu düşündüğünü, çünkü insanlar videoya gitmek istemeyeceklerini söyledi. Şimdi fikrin sağlık departmanları ve bireysel hastalar ile çalıştıktan sonra geçerli olduğu kanıtlanmıştır.

"Birisi kameraya girdiğinde ve size bir şey söylediğinde, gerçek bilgiler elde edersiniz" dedi.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/24/d8977368-5cd5-4a41-832f-756318d01e2d/resize/770x/c4b2f31b105a4d03ed0ec503a26b8a42/emocha-flow.jpg" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

Emocha, doktorlar ve hemşireler arasında koronavirüs maruziyetini izlemek için kısa bir soru listesi ve bir video kullanan bir hasta izleme uygulaması oluşturdu.

"data-credit =" Resim: emocha "rel =" noopener noreferrer nofollow ">emocha-appflow.jpg "data-original =" https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/24/d8977368-5cd5-4a41-832f-756318d01e2d/resize/770x/c4b2f31b105a4d03ed0ec50a26boca -appflow.jpg

Emocha, doktorlar ve hemşireler arasında koronavirüs maruziyetini izlemek için kısa bir soru listesi ve bir video kullanan bir hasta izleme uygulaması oluşturdu.

Resim: emocha

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*