Kağıt Sorunu – MIT Teknoloji İncelemesi

Topluma yönelik büyük bir zorluk, bireyin gizlilik hakkı ile hükümetin yasayı vergilendirme, düzenleme ve uygulama hakkı arasındaki çizgiyi çizmektir. Birkaç alan bu sorunu ve paramızı harcama şeklimizi göstermektedir.

İşlemlerimiz giderek daha dijital hale geliyor (ve dolayısıyla kolayca izleniyor) ve Çin gibi yerlerde birçok şirket kim olduğumuzu doğrulamak için biyometri (parmak izi veya göz taraması gibi) kullanıyor (bkz.10 Çığır Açan Teknolojiler: Yüzünüzle Ödeme“). Hindistan'da hükümet 1,1 milyar insandan biyometrik veriler aldı. Ancak bu gelişmeler tek başına eski moda kağıt parayla ne yapmamız gerektiği sorusuna iyi bir cevap vermiyor.

Nakit talebi, yasal ve vergiye uyumlu ekonomide azaldı, ancak kayıtdışı ekonomi her zamanki gibi kullanıyor. İnanılmaz bir şekilde, Amerikalıların yüzde 95'i hiçbir zaman 100 dolarlık bir fatura tutmadıklarını bildirdiklerinden (geri kalanı ara sıra bir tane tuttuklarını söylüyor), ülkedeki her erkek, kadın ve çocuk için 34 dolarlık 100 fatura var. Benzer rakamlar, diğer gelişmiş ekonomilerdeki büyük faturalar için de geçerlidir. Ne için kullanılıyorlar? Kanıtlar açık görünüyor: Vergi kaçırma, suç ve yolsuzluğu kolaylaştırmak için dünyanın nakit arzının büyük bir kısmı kullanılıyor.

Kenneth Rogoff

Buna göre, tamamen nakitsiz bir topluma gitmek harika bir fikir gibi görünebilir. Ama o kadar basit değil. Sıradan insanlar gizliliklerini korumak için paraya güvenir ve nakit uzun süreli elektrik kesintileri sırasında hala işe yarar. Sorunla başa çıkmanın bir yolu, ABD Doları 100 dolarlık banknot, 500 euroluk banknot ve 1.000 İsviçre frangı notu gibi 50 dolarlık veya daha büyük bir banknot gibi büyük mezhepleri ortadan kaldırmak olabilir. (Yakın zamanda para arzının yüzde 85'ini neredeyse bir gecede aşamalı olarak iptal eden Hindistan örneğini takip etmemeyi tavsiye etmem. Bu hareket, yıllar içinde değişiklik daha kademeli olarak yapılsaydı önlenebilecek felaket etkileri oldu. .)

Paradan tamamen kurtulmamalıyız. Bitcoin gibi yeni teknolojilerin hızla gelişmesine rağmen, kağıt para sıradan vatandaşlara kritik bir emniyet valfi sağlar. Hükümetin yeni veya eski işlem teknolojilerini düzenlemedeki hedefi, sıradan insanlara sıradan yaşamlarında bir mahremiyet ve kolaylık payı bırakırken, toptan vergi kaçakçılığı ve suçunu da caydırmak olmalıdır. Ekonomiyi nakit diyete koymak iyi bir fikirdir. Kelimenin tam anlamıyla nakitsiz gitmek değil.

Kenneth Rogoff Harvard Üniversitesi'nde ekonomi profesörü ve Nakit Laneti.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*