Kalıcı olarak hibrit çalışmaya geçiş

Cisco'nun uzak ve artık hibrit iş gücüne yolculuğu, CIO Jacqui Guichelaar tarafından Çarşamba günü Lezbiyenler Who Tech Pride Summit'te bir konuşma sırasında anlatıldı.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2020/06/16/4e7d9d67-9fd0-4beb-87e3-40f4209936a1/resize/770x/5aa803cfb124adff70c28d15219f3f0c/deskpro-wfh-1 .jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Cisco'nun Webex kullanımı salgın sırasında arttı.

" data-credit="Resim: Josh Wood/Cisco">deskpro-wfh-1.jpg

Cisco'nun Webex kullanımı salgın sırasında arttı.

Resim: Josh Wood/Cisco

Salgın Mart 2020'de vurduğunda, çalışanlarını uzaktan çalışmaya nasıl geçireceklerini bulmaya çalışan çoğu teknoloji lideri gibi Jacqui Guichelaar, "Ne yapıyoruz ve hatta nereden başlıyorsunuz?" diye düşündü. Cisco'nun grup CIO'su Guichelaar, şirketin halihazırda bir iş sürekliliği planına sahip olması nedeniyle belirgin bir avantaja sahipti.

Ama bunun için bir tane yoktu," Guichelaar Çarşamba günü Tech Pride Summit Lezbiyenler için bir konuşma sırasında hatırladı. "Kimsede olduğunu sanmıyorum. Bu yüzden kelimenin tam anlamıyla çoğu teknik ekibin yapması gerekeni yaptık… (bizim) teknolojimizi ve zekamızı kullanın ve zorlukları tek tek ele alın."

GÖRMEK:
ServiceNow'un Baş Müşteri ve İş Ortağı Yetkilisi, evden çalışmanın kalıcı olduğunu söylüyor: Şirketler başarılı olmak için uyum sağlamalı

(Teknik Cumhuriyeti)

Guichelaar ve ekibini şaşırtan şey, kendilerini çalışırken buldukları hızdı. "Herkes önümüzdeki günlerde 7/24 çalışacağımızı biliyordu, ama kimse bunun ne kadar süreceğini bilmiyordu." Küresel BT ekibi Çin'de başladı ve çok geçmeden "durumun çok geniş kapsamlı olacağını" fark etti.

10 gün içinde şirketin uzak bir işgücü olduğunu söyledi. "Birçok yönden şanslıyız, ancak gerçekten harika şeylerden biri, harika bir ağımız olması ve büyük, işbirlikçi bir şirketiz ve VPN'ler ve bölünme gibi şeyleri tetiklememize yardımcı olacak birçok programa sahip olmamızdı. -uzaktan çalışma sırasında hacim arttıkça trafiği yönetmek için tünel açma."

Guichelaar, özel bir zorluğun Hindistan'daki 3.000 çağrı merkezi temsilcisini değiştirmek olduğunu ve bunların hepsinin hükümet düzenlemeleri nedeniyle hiç evden çalışmadığını hatırladı.

Cisco'nun BT ekibi dizüstü bilgisayarlar dağıttı, Wi-Fi'yi etkinleştirdi ve "tam anlamıyla bir hafta sonu boyunca Hindistan'daki binlerce şirketle güçlerimizi birleştirdik ve hükümet düzenleyicisine gittik ve onlardan düzenlemelerini gevşetmelerini ve kodumuzu yeniden yazmalarını istedik. benim tecrübeme göre hükümet günler değil yıllar alır."

Guichelaar ve diğer yöneticilerin yaptığı en değerli şeylerden biri "çalışanlarımıza çok yakın" kalmaktı. Cisco CEO'su Chuck Robbins, tüm şirketin davet edildiği Webex'te haftalık kontroller yaptı. Guichelaar, bu çağrıların, evden çalışma deneyiminin olabildiğince iyi olduğundan ve çalışanların güvende olduğundan emin olmak için şirketin teknolojiyle ne yaptığı hakkında bilgi yaymak için kullanıldığını söyledi.

"Virüs hakkında bilgi alabilmemiz için aramalara doktorlarımız katıldı" dedi. Bu haftalık aramalar, şirketin topluluklara ve hastanelere nasıl yardım ettiğini de içeren açık tartışmalarla "hepimizin dört gözle beklediği" bir şey haline geldi.

Uygulamaları yeniden tasarlama

Bugüne hızlı ileri sar. Pandemi, Guichelaar'ın önceden gerçekleştiğini söylediği iki eğilimi hızlandırdı: ademi merkeziyetçilik ve gelişmiş güvenlik.

BT, "uygulamaları yeniden tasarlamaya" başladı ve özel veri merkezlerinden buluta geçti. Ancak, son derece hassas bilgileri genel buluta koyma konusundaki endişeler, hibrit bulutların kullanımında bir artışa yol açtığını söyledi.

Guichelaar, Cisco'nun "ağ oluşturma kampüslerinden" birinde oturma günleri geride kaldı. İş gücünün ve verilerin merkezden uzaklaştırılması, "asla eskisi gibi olmayacağız. Dolayısıyla güvenlik gerçekten çok büyük ve önemli bir konu haline geldi" anlamına geliyor, çünkü BT'nin verilere erişmek için mobil cihazları kullanan çalışanları güvence altına almasını gerektiriyor. Bana göre zorluk budur'' dedi.

Geçtiğimiz 18 ay, dönüşümün "büyük, tek seferlik bir olay" olmadığını gösterdi. Guichelaar, pandemi vurduğunda, bilinmeyene ve bundan sonra ne olacağına dair bir his olduğunu ve bunun Cisco'nun yaptığı her şeye çeviklik kazandırmaya yöneldiğini söyledi.

Geçen bir buçuk yılda öne çıkan dört şey var: Teknolojinin temellerini doğru almak, uygulamaları yeniden tasarlamak, çalışanlara verilere güvenli erişim sağlamak ve Cisco'nun altyapısını hibrit bulut modeline dönüştürmek.

“En önemlisi, ekipleri güçlendiriyoruz” dedi. Günün sonunda hiçbir şirket, çalışanları olmadan yürüyemez."

Şimdi, Guichelaar hibrit bir işgücüne geçişe odaklanıyor. "Hepimiz işin olduğun yerde değil, yaptığın şey olduğunu öğrendik. Ofise geri dönmeyeceğiz." Herkesin kendileri için en iyi olanı seçme hakkı olmalı – şirketin yönergeleri dahilinde.

Cisco'nun yaptığı anketler, çalışanların %83'ünün hibrit bir model istediğini ve gelecekteki toplantıların %98'inin en az bir uzak katılımcı içermesinin beklendiğini ortaya koydu. Guichelaar, pandemi sırasında hibrit bir şekilde çalışanların zihinsel sağlıklarının daha iyi olduğunu söyledi. Bu, herkesin dahil olduğunu hissetmesini ve evlerinde aynı düzeyde teknolojiye sahip olmasını sağlamak için "oyun alanını düzleştirmek" anlamına gelir.

Hizmetlere geçiş, "sınırsız yetenek"

"İyi bir hibrit çalışma modeliniz varsa, net olarak daha iyi durumda olacaksınız" ve daha az tükenmişlik yaşayacaksınız, dedi.

Guichelaar, Cisco'daki hibrit çalışmanın üç aşamasının teknoloji, güvenlik ve kültüre odaklandığını söyledi. Şirket şimdi müşteri talebini karşılamak için geleneksel bir donanım şirketinden bir hizmet işine geçiş yapıyor.

İş süreçleri ve sistemleri yeniden tasarlanırken, aynı zamanda yetkililer çalışan deneyimini değiştiriyor.

"Öyleyse kritik hale gelen şey, bunu nasıl yaparız ve şirkete verdiğimiz çıktı miktarını artırırken çalışanları bağlı tutarken… bunun için kolları sıvamalıyız."

Liderlerin benimsediği yaklaşımlardan biri, "müşterilere hangi deneyimleri sağlamamız gerektiğini ve bundan geri dönüş yolumuzu" bulmak için iş birimleriyle görüşmektir. Guichelaar, Cisco ayrıca çalışanları "çalışanların yalnızca daha hızlı hareket etmelerine ve daha fazla beceri edinmelerine değil, gelişimlerini ve kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olacağına inandığımız daha hızlı bir tempoya geçmek için" yeniden eğitiyor.

Vizyonu, insanların her yerden çalışabileceğine dair uzun süredir devam eden inancına dayanan "sınırsız yetenek"tir. "Eğer pandemi bunu kanıtlamasaydı ne olacağından emin değilim, ancak giderek daha fazla şirket yeteneğin her yerden gelebileceğinin farkına varıyor."

Bu, daha fazla ülke Cisco'nun daha fazla yerel varlığa sahip olmasını gerektirecek veri egemenliği düzenlemelerini uyguladığı için özellikle yardımcı olacaktır. "Benim için nerede oldukları önemli değil, ama işi yapabilirler mi?"

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*