Kalitatif risk analizi nasıl yapılır

Nitel risk analizi, potansiyel proje risklerinin belirlenmesine yardımcı olabilir. Nasıl yapılacağı aşağıda açıklanmıştır.

<a href = "https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/05/ef573f01-9df5-4b1e-a0d1-33d41ef2d97e/resize/770x/64957147b999de137cea50b09bc8719c/istock-10320. hedef" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: Casper1774Studio, Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Kalem ve klavye ile risk yönetimi matris tablosu

Görüntü: Casper1774Studio, Getty Images / iStockphoto

Riskleri etkin bir şekilde ele almak, her proje başlangıcında her proje yöneticisinin bir risk yönetimi stratejisi, planı ve araçları geliştirmesi ve uygulaması gerektiği anlamına gelir. Ancak hangi risklerin öncelikle ele alınması gerektiğine karar verebilmek her zaman zor bir iştir. Nitel risk analizi, bu görevde yardımcı olabilecek yaygın olarak kullanılan bir araçtır.

GÖRMEK: Scrum toplantıları: Yapılması ve yapılmaması gerekenler (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Kalitatif risk analizi nedir?

Proje yönetiminde yeniyseniz, nitel risk analizi proje risklerine öncelik veren ve riskin gerçek bir sorun haline gelme olasılığına ve projeniz üzerindeki potansiyel etkiye bağlı olarak bir derecelendirme atayan bir risk analizi tekniğidir.

Örneğin, nitel bir analiz on risk belirlemiş olabilir, ancak hepsi öncelikli olarak ağırlıklandırılmayacaktır. Önemli bir etkiye sahip olmaları ve ortaya çıkma olasılığı yüksekse en önemli öncelikler arasında sadece dört risk olabilirken, diğer iki risk sadece orta derecede bir tehdit oluşturur ve diğer üçü de düşük bir tehdittir. Kalan bu beş riske orta ila düşük öncelik verilir.

Nitel risk analizinin faydaları

Kalitatif analiz genellikle uzman değerlendirmesine dayanır ve birçok projeye uygulanabilecek nispeten basit bir tekniktir. Paydaşlara uygulamak ve açıklamak kolaydır. Bu hafif teknik önemli teknik bilgi gerektirmez ve koşullar ve riskler değiştikçe hızlı ve kolay bir şekilde ayarlanabilir.

GÖRMEK: Proje paydaşlarına kötü haber nasıl iletilir (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

5 Kalitatif risk analizi yapmak için adım süreci

Nitel bir risk analizi yapmak özellikle zahmetli değildir, ancak detaylara odaklanılması ve dikkat edilmesi gerekir. Bu süreci dikkatli bir şekilde takip etmek için bir proje yöneticisi veya risk yöneticisi gerekir.

  1. Riskleri tanımlamak için bir ekip oluşturun. Proje yöneticilerinin potansiyel sorunlu noktaları izole etmesine yardımcı olmak için doğrudan bilgi ve deneyim getiren bir konu uzmanları ekibi oluşturmak çok önemlidir.

  2. Tüm potansiyel riskleri izole edin. Küçük bir risk gibi görünen şey, önemli bir endişe haline gelmek için hızla genişleyebilir. Bazı tehditlerin dikkate alınması gerekmediğini varsaymaktan kaçının. Tüm riskleri belgelemek, daha sonra yeniden değerlendirilebilecek bir ağırlıklandırma analiz etmek ve atamak daha iyidir.

  3. Her riski derecelendirin ve önceliklendirin. Etkisine ve gerçekleşme olasılığına bağlı olarak, her bir risk yüksek öncelikli mi yoksa düşük endişeli mi olduğunu belirlemek için derecelendirilmelidir. Örneğin, etki için 1'den 10'a ve olasılık için 1'den 10'a kadar bir derecelendirme ayarlayabilirsiniz. Daha sonra, ikincisi için 100'den öncelikli bir puan vermesi için bir çarpan ayarlayın. Örnek: Etki = 5 x Olabilirlik = 8 = 40/100 veya% 40.

  4. Riskleri önceliklerine göre ele almak için stratejiler geliştirin. Her bir risk için önceliği belirledikten sonra, bunları ele almak için potansiyel stratejiler bulmak üzere konu uzmanlarıyla birlikte çalışın. Her bir çözümün diğer riskler ve çözümler üzerindeki etkisini düşündüğünüzden emin olun.

  5. Her bir riski izleyin ve yeniden değerlendirin. Riskleri tanımlamak ve çözümler bulmak yeterli değildir. Çoğu zaman, bir proje ilerledikçe, riskler, etkileri ve meydana gelme olasılığı değişebilir. Her ürün ortaya çıktıkça ve ele alındıkça riskleri tekrar ziyaret edin.

Kalitatif risk matrisi Şekil A kırmızıda yüksek öncelikli ve yeşilde en düşük öncelikli riskleri gösterir.

Şekil A

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/05/baaabc6f-f982-4ea5-9891-f8959a6474c8/resize/770x/9364244d52c9b6fafad7dec0d759f73fngf.page" hedef " _blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ "rel =" noopener noreferrer nofollow ">image1.png "veri-orijinal =" https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/05/baaabc6f-f982-4ea5-9891-f8959a6474c8/resize/770x/9364244d52c9b6fafad7dec0d759.pimff

Nitel araçlar ve teknikler

Uzman kararı, veri toplama ve veri analizi, nitel risk analiz araçları takımlar kullanabilir. Her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. Uzman kararı benzer deneyimlere dayalı bir kavrayış sağlar ve biraz özneldir, veri toplama ise paydaş görüşmelerinden bilgi sağlar. Veri analizi, yukarıda görüldüğü gibi risk olasılığı (olasılığı) ve etkisini içerir.

Riskleri izole etmek ve önceliklendirmek, bunları ele almak, izlemek ve yeniden değerlendirmek için stratejiler geliştirmek için kapsamlı bir nitel risk analizi yapmak ekibinize güven verir.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*