Kamyon taşımacılığı Schneider National dijital dönüşüme hız veriyor 2.0

Global kamyon firması, bir uygulama mağazası geliştirmek için Samsung Knox Configure'u kullandıktan sonra toplam sahip olma maliyetinde% 25'lik bir azalma gördü.

2020'deki dijital dönüşüm eğilimleri: Ne beklenir
Analist Brian Solis, kuantum hesaplama, bilişsel otomasyon ve robotik süreç otomasyonu için neden heyecanlandığını açıklıyor.
http://www.techrepublic.com/

Birçok taşımacılık şirketi hala kağıt tabanlı süreçlerden uzaklaşırken, Schneider National çok sayıda dijital otomasyon aracını entegre eden ve düzenleyen dijital dönüşüm 2.0'a geçti.

Düzenleme gereksinimlerini karşılamak için, yıllık geliri yaklaşık 5 milyar dolar olan Kuzey Amerika'nın en büyük kamyon taşımacılığından biri olan Schneider, 12.000 kamyonunun tamamını, 10.000'in üzerindeki zamanı ve yeri izlemek için kilitli bir elektronik kayıt cihazı (ELD) ile donatıyor sürücüler.

Yaklaşık on yıldır şirket, kamyondan performans ve davranış verileri toplayan ve sürücülere görevlerini veren tescilli yazılımlı hücresel tabanlı bir cihaz kullandı. Ancak Android'in özel bir sürümünü kullanmak, cihazların güvenlik açıklarına açık olduğu anlamına geliyordu, "ve bu cihaza kilitlendiniz ve bu donanıma bağımlı olmak istemedik" dedi. telematik, Schneider.

Ayrıca, "yama oyununa katılmak istemedik ve daha genel bir çözüm istedik." Dedi.

Schneider, kullanıcıların Samsung cihazlarını Samsung Galaxy tabletlerde kendi uygulama mağazalarını oluşturacak ve dağıtacak şekilde yapılandırmasına olanak tanıyan bulut tabanlı bir hizmet olan Samsung Knox Configure'u seçti.

GÖRMEK:
Sığır çiftçileri işi daha sürdürülebilir hale getirmek için AR, süt robotları ve giyilebilir ürünler kullanıyor
(TechRepublic)

Degeneffe, "Bizi Samsung'a zorlayan şey tabletlerin kendisi değildi, Knox'du" ve tableti kilitleme yeteneği, böylece sürücüler sadece şirket tarafından onaylanan uygulamalara erişebiliyordu. "Kendi uygulama mağazamızın ve Knox'un sağladığı sıkı kontrollerin birleşimi ve bunun Android'in özel bir sürümüne güvercin olmayan ana akım bir çözüm olması zorlayıcıydı" dedi.

Tabletlerdeki uygulama mağazası ayrıca, şirketin zorunlu dinlenme süreleri ve çalışan düzenlemeleriyle ilgili eyalet ve federal yasalara uygun olduğundan emin olmasını sağlayan Schneider'in arka ofis sistemi ile de entegre edilmiştir.

Degeneffe, eski cihaz tabanlı modelde cihazların kamyonun ön paneline cıvatalandığını söyledi. "Bunlar görevlendirildi ve onları çıkarabilirler. Verimliliği kabin dışına çıkarabilirler."

Bir sürücü bir kamyona bindiğinde, sadece aboneliklerinin ne olduğunu belirleyen ve uygun uygulamaları indiren veya güncelleyen cihaza giriş yapıyorlar.

Özel ve üçüncü taraf uygulamaların bir karışımı

Schneider, özel ve üçüncü taraf uygulamaların bir kombinasyonunu kullanır. Örneğin, sürücünün aboneliği yoluyla cihaza aktarılan bir navigasyon uygulaması satın aldı. Degeneffe, "Sürücülerin uygulamaları sürdürmesini ve indirmesini istemiyoruz." "Kendi geliştirme ekibimiz var ve uygulamalar oluşturuyoruz, aynı zamanda montajcılarız."

BT, hava haritalı dahili bir "benim kamyonum nerede" uygulaması geliştirdi, böylece sürücüler kendi araçlarını farklı turuncu kamyonların sıraları arasında bulabilirler.

Degeneffe'ye göre, Knox cihazları kurulduğundan bu yana geçen iki yıl içinde Schneider, toplam sahip olma maliyetinde% 25'lik bir düşüş gerçekleştirdi.

Verimlilik, verimlilik ve güvenilirlikte de artışlar olduğunu söyledi.

Gelecek planları arasında "zamanında evrak yakalama ve daha iyi mesajlaşma yetenekleri gibi sürücü deneyimini geliştirmek açısından çok daha fazla işlevsellik" yer alıyor. Bir sürücünün nerede durabileceği ve park edebileceği ve konaklama bilgileri gibi "yepyeni bir navigasyon çözümü oluşturuyoruz, ki bu büyük bir anlaşma ve gününüz için daha iyi planlama araçları."
Schneider yetkilileri çalışmama süresinin gerekliliğini fark ettiklerinden, hepsi işle ilgili değil.

Diyerek şöyle devam etti: "Eğlence seçenekleri potansiyeline bakıyoruz, böylece (sürücüler) çalışmazken eve bağlantı sağlayabilir miyiz?" Dedi Degeneffe. "Fikirler dışarıda ve açıkçası, teknoloji ile yapabileceğimiz hakkında hayal bile etmediğimiz şeyler var."

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/01/10/e74d0e9b-07b2-4c2b-9a49-57be97447ff8/resize/770x/c1e4ce0e1e57d765227805da0cb78fc6-isrz9/isrz9 = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" metamorworks, Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">istock-916376216azurecloud.jpg "veri-orijinal =" https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/01/10/e74d0e9b-07b2-4c2b-9a49-57be97447ff8/resize/770x/c1e4ce0e1e57d670 -916376216azurecloud.jpg

metamorworks, Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*