Karanlık ağ: Koronavirüs sahtekarlığı, vurgunculuk, kötü amaçlı yazılım ve hilekarlıkların tartışıldığı yer

Siber istihbarat şirketi Sixgill, COVID-19'un siber suç etkinliği hakkında yeni karanlık web görüşmelerini desteklediğini söylüyor.

Koronavirüs, açıkçası geç insanlar arasında çoğu insan arasındaki en önemli konuşma konularından biri olmuştur. Meraklı, gergin ve virüsden korkan bizler, düşüncelerimizi ve korkularımızı paylaşmak için aileye, arkadaşlara ve diğerlerine dönüyoruz. Ama yasalara uyan insanlar tartışıyormuş gibi COVID-19karanlık ağda da suçlular var. Siber istihbarat şirketi Sixgill'e göre, birçoğu virüs tarafından geri kalanımız kadar korkmuş olsa da, konuşmaları da sömürmenin yollarına odaklanıyor.

İçinde geçen hafta yayınlanan rapor, Sixgill, koronavirüsün karanlık ağ üzerinde oluşturduğu belirli konuları tartıştı. Bu sanal yeraltındaki insanlar sahtekarlık, vurgunculuk ve dolandırıcılık, sosyal mühendislik ve kötü amaçlı yazılımların yanı sıra genel konular hakkında konuşuyorlar.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

Karanlık ağ üzerinde genel tartışmalar

Tabii ki, karanlık ağ hakkında genel tartışmalar var. COVID-19 haberler ve gelişmeler, virüsün sosyal ve ekonomik etkisi ve hükümetin tepkisi üzerine eleştiri gibi alanlara odaklandı. Karanlık ağdaki birçok kişi, batmakta olan ekonomi nedeniyle enfekte olmaktan veya para kaybetmekten korkuyor. Ancak komplo teorilerini ve kıyamet senaryolarını destekleyen birçok yazı da var.

Karanlık ağa çekilen insanlar genellikle hükümet ve diğer kurumlar hakkında şüpheli olan türler olacak, bu yüzden komplo ticareti bir streç gibi görünmüyor. Bazı konuşmalarda insanlar, yiyecek ve diğer malzemeleri istifleyerek virüse nasıl hazırlandıklarını açıklarlar. Diğer tartışmalarda, karanlık ağ tutkunları silah ve mühimmat stoklamaktan sözde "silah, askeri eşya ve patlayıcı" satan bir mağazaya atıfta bulunuyor.

Karanlık ağda dolandırıcılık tartışmaları

Hükümetler, virüs nedeniyle ve bazen sahtekarlığı önlemek için tipik kısıtlamalar olmaksızın sıkıntı çeken kişilere yardım gönderiyor. Doğal olarak, suçluların kendi mali kazançları için istedikleri alan budur. Sixgill tarafından bulunan karanlık web tartışmalarından bazıları, dolandırıcılık parasının bir dilimini nasıl keseceğinize odaklanıyor. Diğer konuşmalarda, insanlar hükümetlerin virüsle mücadele etmekle meşgul olduklarına dikkat çekiyor, bu nedenle bu yasadışı mallar kaçakçılığı gibi diğer yasadışı faaliyetler için ideal bir zaman olacak.

Karanlık ağda vurgunculuk ve dolandırıcılık konuşması

Yüksek talep gören eşyaları istiflemek ve satmak, suçlular için potansiyel olarak karlı bir başka alandır. Karanlık web üzerindeki bazı tartışmalarda, insanlar belirli öğeleri alıcılara sunmadan satmak için para almaktan bahsediyorlar. Bazı suçlular ventilatörler, maskeler, test kitleri ve hatta bir aşı da dahil olmak üzere virüsle ilgili tıbbi ürünleri biriktirmeye ve satmaya çalışıyor.

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/30/950dbcc1-660e-4bb3-b987-348776130a7d/resize/770x/6607a630b3b7be9ca41d7bccb633e477/phony-ron-ron-coco .jpg "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Resim: Sixgill "rel =" noopener noreferrer nofollow ">phony-coronavirus-vaccine-sixgill.jpg "veri-orijinal =" https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/30/950dbcc1-660e-4bb3-b987-348776130a7d/resize/770x /6607a630b3b7be9ca41d7bccb633e477/phony-coronavirus-vaccine-sixgill.jpg

Resim: Sixgill

Bazı karanlık web satıcıları virüs temalı pazarlama yoluyla kendilerini tanıtıyorlar. Sixgill, Corona ve Covid gibi isimlerle COVID19CRYPT ve Covid19 adlı fidye yazılımlarıyla birlikte mağaza suçlularını keşfetti. Bir kişi, 20.000 $ 'dan başlayan ve siyasi olarak temalı en iyi bir ABD web sitesine bulut erişimini açık artırdığını iddia ederek, bu erişimin "koronavirüs hakkında panik yaratmak için harika" olduğunu iddia etti.

Sosyal mühendislik ve kötü amaçlı yazılımlar karanlık web üzerinde konuşuyor

Son olarak, koronavirüs ile ilgili sosyal mühendislik ve kötü amaçlı yazılımlar karanlık ağda sıcak bir konuşma konusudur. Bazıları virüs temalı kimlik avı sayfası tasarımlarının ve şablonlarının reklamını yaparken, diğerleri bunun için mükemmel bir zaman olduğunu iddia ediyor. kimlik avı saldırıları. Flip tarafında, karanlık ağdaki birçok kişi suçluları bu tür kampanyalara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Ayrıca, karanlık web'den erişilebilen uzaktan erişim Truva atları gibi kötü amaçlı yazılım araçları, fidyeve RDP krakerleri, daha fazla uzak çalışanı olan ve sağlık hizmeti ve hükümet.

Sixgill raporda, "Söylemin ezici çoğunluğu bilgilendirici olmakla birlikte, tehdit aktörlerinin bu krizden çeşitli yasadışı yöntemlerle para kazanmaya çalıştığı için kötü niyetli niyette sıkıntılı bir artış var." Dedi. "Karanlık ağın kötü huylu fikirlerin bir test alanı olduğuna dikkat etmeliyiz; eğer bir oyuncu nasıl para kazandığına dair bir 'başarı öyküsü' paylaşıyorsa, yakın gelecekte birçok taklitçi saldırısı beklenmelidir."

Ayrıca bakınız

klavye-el-ve-kırmızı-ışık-picture-id1179185404.jpg "data-original =" https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/30/b7da5506-5a5d-443f -accd-236432aa43fd / yeniden boyutlandırma / 770x / 0b8323c0487ac5cd9c72c0b573222608 / klavye-ile-el-ve-kırmızı ışık-görüntü-id1179185404.jpg

Resim: Togapix, Getty Images / iStockPhoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*