Kaspersky, 2021 yılının ilk çeyreğinde kripto madenciliği kötü amaçlı yazılımlarının arttığını, finansal kötü amaçlı yazılımların azaldığını keşfetti

Bitcoin fiyatları 2021'in başlarında fırladı ve virüs bulaşmış cihazları madencilik yapmaya zorlayan kötü amaçlı yazılımları dağıtan siber suçluların sayısı sadece Şubat'tan Mart'a kadar dört katına çıktı.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2018/01/31/53296b27-f37d-4fc5-ba67-44019db5162e/resize/770x/9ba458df3a8525c805abcf24f2e15d07/bitcoin-circuit.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Getty Images/iStockphoto">bitcoin devresi.jpg

Getty Images/iStockphoto

Kaspersky, 2021'in ilk çeyreğinde siber güvenlik tehdidi ortamının durumunu ayrıntılandıran bir çift rapor yayınladı. ilk rapor, masaüstü saldırılarını detaylandırarak, kripto madenciliği yapan kötü amaçlı yazılımların popülaritesinin arttığını, ikinci rapor mobil cihazları kapsayan bir araştırma, oyuncuları hedefleyen popüler bir Truva atının PC'den Android'e sıçradığını ortaya çıkardı.

Fiyatı Bitcoin 15 Nisan 2021'de 63.000 doların üzerine çıkmadan önce 2020'nin sonlarında fırladı. Şubat ve Mart 2021 arasında, tek bir bitcoinin fiyatı 10.000 dolardan fazla arttı, Kaspersky tarafından bulunan değiştirilmiş kripto madenciliği kötü amaçlı yazılımların sayısı bir düşüş yaşadı. aynı zaman diliminde dört kat artışla benzer bir sıçrama.

GÖRMEK: Güvenlik olayı müdahale politikası (TechRepublic Premium)

"2021'in ilk çeyreğinde kaydettiğimiz eğilimin burada kalacağını kesin olarak söylemek için henüz çok erken. Ancak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değerindeki artış madencilere olan ilgiyi yeniden artırmış gibi görünüyor. Kaspersky güvenlik uzmanı Evgeny Lopatin, pazarlar bu yıl güçlü olmaya devam ediyor, muhtemelen madencilerle karşılaşan daha fazla kullanıcı örneği görmeye devam edeceğiz, "

Bitcoin'in değerindeki ani düşüşün (Şubat ve Nisan arasındaki kazanımlarının büyük ölçüde silinip silinmediği) birlikte görülecektir. ABD kripto para düzenlemesi söylentileri, bir Çin'de madencilik operasyonu ve Tesla'nın Bitcoin'i Düşürmesi çünkü bir araç satın almanın yolu fiyatı daha da düşürecek ve siber suçluların daha karlı girişimlere akmasına yol açacaktır.

Masaüstü raporu ayrıca, gelişmiş kalıcı tehdit gruplarının (APT) veya hükümetler tarafından desteklenen bilgisayar korsanlığı gruplarının, dört Microsoft Exchange Server sıfır gün güvenlik açığı. Kaspersky, sıfır günlerin yamalandığını belirtiyor ve APT'lerin bunları ek saldırılar başlatmak ve virüslü sistemler aracılığıyla kötü amaçlı yazılım dağıtmak için kullandıkları bilindiğinden, yerinde değişim sunucusu olan tüm kuruluşlara yazılımlarını hemen güncellemelerini tavsiye ediyor.

Yeterince ilginç bir şekilde, kötü amaçlı yazılımları çalmayı amaçlayan finansal kötü amaçlı yazılım, 2021 boyunca azaldı ve 2020'den itibaren bir eğilim devam etti. Bu kısmen, uluslararası emniyet teşkilatlarının, İfade truva atı botnetveya siber suçluların çabalarını kripto madenciliği gibi daha kazançlı kanallara kaydırdığını gösterebilir.

2021 yılının ilk çeyreğinde mobil güvenlik tehditleri

Mobil tarafta, finansal kötü amaçlı yazılımların popülaritesi de düştü ve tespit edilen yükleyici sayısı 2020'nin ilk çeyreğinde 42.115'ten 2021'in ilk çeyreğinde 25.314'e düştü. Ancak çok daha ilginç olanı Trojan-Gamethief mobil truva atlarının sıçraması. PC'lerden Android cihazlara.

Gamethief kötü amaçlı yazılımı, popüler oyun uygulamalarına ait hesap kimlik bilgilerini bulmaya, bu kimlik bilgilerini çalmaya ve çalınan hesabın fatura bilgilerini kullanarak uygulama içi satın almalar yapmak için bunları kullanmaya çalışır.

GÖRMEK: Parolalar nasıl yönetilir: En iyi uygulamalar ve güvenlik ipuçları (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Bir süredir Windows PC'lerde popüler olsa da, Kaspersky, Android cihazlarda benzer kötü amaçlı yazılımların bulunduğunu ilk kez belirtiyor. Özellikle, Android için PlayerUnknown's Battlegrounds'ı (PUBG) hedefleyen kötü amaçlı bir dosya keşfedildi. Kurulduktan sonra uygun PUBG paketlerini kontrol eder, yapılandırma dosyalarını bulur ve bunları ayıklar. Kötü amaçlı yazılım ayrıca Facebook, Twitter ve Gmail kimlik bilgilerini de arar.

Güvende kalmak

Genel bir kural olarak Kaspersky, hem masaüstü hem de mobil cihazları kötü amaçlı yazılım tehditlerinden korumak için şu adımların atılmasını önerir:

  • Cihazınızın ne kadar güvenli olduğuna inansanız da güvenilir bir güvenlik çözümü kurun.
  • Birçok kripto madenciliği kötü amaçlı yazılım türü, Kaspersky'nin saldırganlara bir yol sağlayan güvenlik açıklarına sahip meşru programlar olarak tanımladığı "riskli yazılımlar" aracılığıyla gizlice girer. Güvenlik yazılımınızın bunları da tarayabildiğinden emin olun.
  • Yazılımı (hem sistemi hem de uygulamaları) her zaman güncel tutun.
  • Yalnızca Google Play, Apple App Store veya Windows mağazası gibi güvenilir kaynaklardan yazılım yükleyin.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*