Kırık internet ve nasıl düzeltilir?

Web devriminin başlamasından sadece birkaç on yıl sonra, neyin düzeltilmesi gerekiyor? Bolca, öyle görünüyor.

CBS News ve CNET'in kıdemli yapımcısı Dan Patterson, günlük Techmeme Ride Home podcast'ine ev sahipliği yapan Brian McCullough ile röportajı bozdu. Aşağıda röportajın düzenlenmiş bir transkripti yer almaktadır.

Dan Patterson: Kırılanları nasıl düzeltiriz? Bu yeni bir şey mi yoksa sadece insanın durumu mu? Gerçekten sadece insan doğasının iyi şeylerini ve korkunç şeylerini tarif ediyor muyuz? Yoksa burada algoritmalar, sosyal bağlantı ve teknolojik ilerlemenin kaçınılmazlığı ile tanımladığınız başka bir şey var mı? Burada oyunda kontrolden çıkmadan önce düzeltmek isteyebileceğimiz başka bir şey var mı?

Brian McCullough: Burada oynadığımı düşündüğüm şeylerden biri, hepimiz, bir toplum olarak – Silikon Vadisi ve normal insanlar birlikte – bu şeylerle nasıl başa çıkılacağını öğrenmek. Sosyal devrime sadece 15 yıl kaldı. Mobil devrime neredeyse 10 yıl var. Dediğimiz gibi, web devrimine sadece 30 yıl var.

GÖRMEK: İnternet Kaynaklarına Erişim Politikası (TechRepublic Premium)

Sanırım, her şey gibi – yeni bir ilişki – başlangıçta her şey harika. Güneş ve güllerden başka bir şey değil. Ve işler olgunlaşıyor, işler yaşlanıyor ve her şey pembe gözükmüyor ve şeylerde çatlakları görmeye başlıyorsunuz. Ben bir toplum olarak bunun gece boyunca başımıza geldiğini ve bunun bizi nasıl değiştirdiğini, toplumumuzu nasıl değiştirdiğini ve ona adapte olduğumuzu ve dont ettiğimiz kenarları zımparaladığımızı öğrenen bir tür olarak gerekli bir dönemden geçiyoruz sevmiyoruz, belki sevdiğimiz şeyleri güçlendiriyoruz. Ama Silikon Vadisi'ndeki bize bunu vermiş olan teknoloji uzmanları ve insanlar.

Kaç etkili erken Facebook insanının geldiğini gördünüz ve 'Tekrar tekrar yapsaydım, bu şekilde tasarlamazdım' ya da 'bu şekilde pişman olurum' dediniz. Sadece bu değil, iPhone'u tasarlayanlar da bunu söyledi.

Sanırım bu şeylerin nasıl sağlıklı bir şekilde hayatımıza nasıl adapte edileceğini ve getirileceğini öğrenmek için gelişen bir toplum görüyoruz. Ve bence şu anda ve önümüzdeki 10 yıl içinde teknoloji şirketleri daha iyi ürünler üretmeyi öğreniyorlar. Bunun olduğunu zaten gördün. Son zamanlarda Superhuman adlı bu e-posta uygulaması hakkında, insanların size bir e-posta gönderirsem, onu ne zaman açtığınızı, nerede olduğunuzu, açtığınızda bir coğrafi konum gönderdiğini bildiğim bir tartışma vardı. Yepyeni bir başlangıç, yakın zamanda bir Seri A turu yaptı. Ve insanlar çıldırdı ve girişimin bu özelliği çıkarması ve doğru olması gerekiyordu – haklı olarak, bence – tepki yüzünden.

Bunun ne anlama geldiğini düşünün. Bilirsin, Facebook hala kötü şeyler yapmakta zorlanıyor çünkü kimse onu bırakamaz. Ama yeni bir başlangıç, sahnenin çok erken döneminde öğrendi, evet, bu insanlar için biraz ürkütücü. Eğer başarılı olacaksak, bunu yapamayız.

Önümüzdeki 10 yıl içinde bunu göreceğinizi düşünüyorum. Bir sonraki girişimler, bir sonraki Ubers, bir sonraki 10 yıl ne olursa olsun, bence onlar sadece başarılı olacaklar – sadece ölçeğe odaklanmamış şirketler ve ürünler, bir milyar kullanıcı elde etme , nişan alma üzerine. Aynı zamanda insanları iyi hissettirmekle de ilgili. Sadece nicelik değil, yaşam kalitesi ile ilgili olacak.

Dan Patterson: Beş yıl. Neredeyiz?

Brian McCullough: Herkes birkaç yıldır '2020'ye kadar kendi kendine giden arabalarımız olacak mı?' Hâlâ kendi kendine giden bir arabada eve gidemiyorum. Acaba beş yıl içinde evlerimiz tamamen birbirine bağlanacak mı, her şey günlük yaşamımızda tamamen otomatik olacak mı? Otomatik teslimat yapmaya başlayacak mıyız? Biliyorsunuz, şimdi her şey bu teslimat ekonomisinde tuvalet kağıdı bittiğinde, öğle yemeğinde aç olduğunuzda burritoya, otonom olarak teslim edilir ve bu, kendi kendini süren arabalar anlamına gelmeyebilir. Bu küçük uçağı anlamına gelebilir. Onlara şaka yollu olarak Star Wars'daki Ölüm Yıldızında gördüğünüz dizkapağı droidleri gibi atıfta bulunuyorum.

Bence beş yıl içinde özerklik göreceksin, ama sen ve ben kendi kendini süren bir arabaya eve gidip gelmeyebiliriz. Ama bu şeyler olacak. Bir robot tarafından teslim edilen börekiniz olacak. Tuvalet kağıdınız bittiğinde Amazon'a otomatik olarak söyleyeceğini düşünüyorum. Ve sanırım kripto – bu her ne şekilde olursa olsun – ilginç olacakeğer kripto sözünü yerine getirir ve ana akım haline gelirse, önümüzdeki beş ila 10 yıl içinde gerçekleşecek. Önümüzdeki on yıl, kripto için yapım veya mola zamanı olacak.

Dan Patterson ve Brian McCullough ile daha fazla röportaj izleyin

Ayrıca bakınız

Hata kavramı. Anahtar kelimeler ve simgeler içeren grafik

Resim: Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*