Kişisel bilgilerin nasıl gizli tutulacağını, ancak yararlı olduğunu anlamanın zamanı neden geldi?

Bir uzman, hassas kişisel bilgilerden vazgeçenler ile bu bilgileri kullanan kuruluşlar arasında mutlu bir ortama ulaşmanın yollarını önerir.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/09/599bc07d-9694-4f3a-9466-d6b513efa140/resize/770x/56f2854bd37c475b1beb0d9b8c5bae65/gettyimages-1187838626.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Anawat Sudchanham/EyeEm/Getty Images">veri güvenliği

Resim: Anawat Sudchanham/EyeEm/Getty Images

Treasure.cloud'un CTO'su ve eş-CEO'su Ina Miranda'ya göre, kişisel verilerimizi kimin aldığına uzun uzun bakmanın zamanı gelmiş olabilir. Help Net Security makalesinin girişinde: Şirketlerin sahip olmasını istemeyeceğiniz bariz ve çok açık olmayan veriler, Miranda önemli bir soru soruyor: "Şirketler ne tür veriler topluyor ve bize hizmet etmeyi ne zaman durduruyor?"

Başlamak için, Miranda, ilk olarak verileri farklı şekillerde vermenin farklı yollarını anlamanın en iyisi olabileceğini öne sürüyor. Kişi başına 1,7 MB veri/sn. Miranda, "Şüphesiz, bu verilerin bir kısmı, bir haber bültenine kaydolmak, Instagram'da gönderi paylaşmak veya en sevdiğiniz çevrimiçi mağazada gezinirken çerezlere izin vermek gibi bilinçli ve gönüllü olarak oluşturulur ve sağlanır."

GÖRMEK: Kimlik hırsızlığı koruma politikası (TechRepublic Premium)

Her şey değer değişimi ile ilgili

Gönüllü olarak verdiğimiz verilere bakmanın iki yolu vardır:

  1. Veriler bir ürünü veya hizmeti daha iyi hale getirmek için mi kullanılıyor?
  2. Veriler bir şekilde onu sağlayanlara zarar veriyor mu?

Miranda, gönüllü olarak veri sağlamanın değer değişimi ile ilgili olduğunu vurguluyor. Bir ürünü veya hizmeti daha iyi hale getirmek için kişisel veriler kullanılıyorsa, bu faydalı olabilir. Ancak, üçüncü taraf reklamcılık veya veri komisyonculuğu söz konusu olduğunda, kullanıcılar karşılığında daha fazla değer beklemelidir. Miranda, "Değer olmadığında veya değer, süreçte yaptığımız fedakarlıklarla uyuşmadığında, yani veriler, şirketlerin sahip olmasını istemediğimiz bir şey haline geldiğinde" diyor.

Dijital veri çıkışı

Çoğu teknoloji medya kuruluşu, kişisel verilerin gönüllü olarak sağlanmasına odaklanır; Miranda, kişisel verilerin yakalanmasının başka bir yolu olduğu konusunda uyarıyor—dijital veri çıkışı:

"Veri tükenmesi, tüm dijital veya çevrimiçi faaliyetlerden kaynaklanan izler veya bilgi yan ürünleri olarak oluşturulan verileri ifade eder. Bunlar, günlük dosyaları, çerezler, geçici dosyalar ve hatta her işlem veya işlem için oluşturulan bilgiler gibi depolanabilir seçenekler, eylemler ve tercihlerden oluşur. Bu veriler bir kişi hakkında çok açıklayıcı olabilir, bu nedenle araştırmacılar ve özellikle pazarlamacılar ve ticari kuruluşlar için çok değerlidir."

Basitçe söylemek gerekirse, bireyler internetle etkileşime girdikçe arka planda üretilen verilerdir. Veriler kendi içinde zararsız görünüyor, ancak bir araya getirildiğinde başka bir hikaye. Miranda, "Birlikte benzersizliği üretebilir ve hatta bir kullanıcının daha kapsamlı bir dijital görüntüsünü oluşturmak için çalışabilirler" diye açıklıyor. "Bunu gönüllü verilerle birleştirmek, tamamen yeni bir boyut getiriyor; ilgi alanlarınızı ve davranışlarınızı ayırt eden profil oluşturma verileri."

Farklı veri kümelerini birleştirme yeteneği

İsimler, fiziksel adresler ve IP adresleri, iletişim bilgileri ve doğum günleri dahil olmak üzere kişisel bilgilerin önemi vardır. Bununla birlikte, bu veriler, gelişmiş veri analitiğinin ortaya çıkmasıyla artık mümkün olan izleme verileriyle birleştirildiğinde daha da değerli hale geliyor.

Ne yazık ki, bu derlenmiş veriler insanları utandırmaktan işlerini kaybetmeye kadar pek çok şeyi yapabilir. Neredeyse 10 yaşında ama Charles Duhigg'in New York Times makalesi "Şirketler Sırlarınızı Nasıl Öğrenir?," çoğu kişi hala veri analitiğiyle ilgili olarak nelerin mümkün olduğunun farkında olmadığı için bugün önemlidir.

Daha önce gönüllü olarak verdiğimiz verilere bakmanın iki yolundan söz edildi. Daha rafine bir şekilde tekrar deneyelim:

  1. Kişisel verilerimizin gerçekten anonim hale getirileceğini ve kanser tedavisi araştırmalarına yardımcı olacağını bilseydik, çoğumuz bunu kabul ederdik.
  2. Bazı kuruluşlar kişisel verileri kötü amaçlarla kullanır ve karmaşık gizlilik politikalarıyla kullanıcılar yalnızca kişisel verilerinin kötüye kullanılmayacağını umabilirler.

Cevap nedir?

Miranda, sorumluluğu şirketlere vererek modeli tersine çevirmek istiyor. İşletmelerin tüketici güvenliğini iyileştirmek için neler yapabileceğini soruyor. Miranda, "2021'de bir şirketi büyütürken kullanıcı güveni çok önemlidir. İşletmelerin yükü kullanıcılardan kendilerine kaydırması ve varsayılan olarak kullanıcı gizliliğine saygı duyan ürünler ve hizmetler sunması gerekiyor" diyor. "Tasarım yoluyla gizliliği benimseyen süreçler, mimari, tasarım ve bir ürün oluşturma gibi tüm aşamalarda gizliliğe öncelik verir."

Bir şirketin topladığı kişisel bilgiler hakkında tam açıklamanın ve Miranda'nın önerdikleri ile hangi amaçla el ele gittiğini unutmayalım. Bazı örnekler, gizlilik politikalarını şeffaf olacak şekilde güncellemek ve bildirimleri doğrudan kullanıcı arayüzüne dahil etmek olabilir.

Başta da belirtildiği gibi, şimdi kişisel bilgileri gizli tutmanın bir yolunu bulmak için iyi bir zaman gibi görünüyor, ancak kullanışlı.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*