Koronavirüs dünya çapında internet kullanım modellerini nasıl değiştiriyor?

Okul kapanmaları, uzak çalışanlar ve sosyal uzaklaşma, internetin nasıl, nerede ve ne zaman kullanıldığını hızla değiştiriyor.

Teknoloji uzmanlarının sağlık hizmeti sağlayıcılarının koronavirüs ile baş etmelerine yardımcı olmanın 8 yolu
Ücretsiz telehealth araç takımları, çocuk bakımı hesap makineleri ve semptom taramaları, COVID-19 salgını sırasında hastaneler ve doktorlar üzerindeki yükü hafifletmek için mevcut araç ve hizmetlerden birkaçıdır.
http://www.techrepublic.com/

Daha fazla eve bağlı insan COVID-19'un yayılmasını yavaşlatmak için kendini izole ettikçe, coronavirüsİnternet trafiğini ve tüketimini büyük ölçüde değiştiriyorlar.

Cloudfare'e göre, dünyanın web sitelerinin% 10'una internet optimizasyonu, güvenlik ve kullanılabilirlik hizmetleri sağlayıcısı, video konferansı talebi, Netflix gibi akış hizmetleri, haberler ve konut geniş bant ağlarından gelen çevrimiçi alışverişler artıyor. İşletmelerden ve üniversitelerden kaynaklanan trafik yavaşlıyor.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic)

Kurucu ortak ve CEO Matthew Prince "Genel olarak internet kullanımı arttı ve yoğun kullanım arttı" dedi. "Ağın nasıl performans gösterdiğine baktığımızda, internet bunun için tasarlandı. Bu konuda dikkat çekici olan şey, ofislerde çalışan insanların evden çalışmaya önemli ölçüde geçiş yapmasına rağmen … işin devam ettiğini görüyoruz Bu insanlık tarihinde yapılmış en büyük evden çalışma deneyi ve biz neyin işe yarayıp neyin yaramadığını göreceğiz. "

Ancak yaşadığınız yere bağlı olarak, yerelleştirilmiş performans sorunları yaşıyor olabilirsiniz. Gartner'daki Kurumsal Ağ Araştırmaları Başkan Yardımcısı Lisa Pierce, bunun nedeni, çoğu ABD'li haneye bağlantı sağlayan internet servis sağlayıcısı (İSS) ağlarının, şu anda gördükleri trafik hacmini ve türünü ele almak için asla tasarlanmadığıdır.

"Toplam talep farklı ve trafikle nereye gittikleri farklı." Dedi.

Bağlantı sorunlarına neden olan iki ana sorun vardır. Birincisi, tüketici ISP ağlarının mimarisidir. Genellikle, işletmeler geniş bant internet erişimi satın aldıklarında, yükleme ve indirme hızları aynıdır; parite var.

Ev tabanlı geniş bant farklıdır. Yükleme hızları genellikle indirme hızlarının sadece bir kısmıdır, çünkü ağlar, örneğin uygulamalar arasında ileri geri veri göndermek veya çok taraflı video konferans görüşmeleri düzenlemek için değil, öncelikle eğlence ve bilgi indirmek için tasarlanmıştır. Ayrıca, çevrimiçi derslere erişen çocuklar (ve zaman geçirmek için video oyunları oynayarak), bu ağların işlemek için tasarlanmadığı ekstra yük ekler.

Prince, "Bazı durumlarda, ev kullanıcılarından gelen trafiği geri çeken gecikmenin arttığını görebilirsiniz." Dedi.

Yerleşim alanlarına karşı işletmelere hizmet veren altyapı da çok farklı olabilir. Kaldırıma kadar fiber olmadığı sürece (tipik olarak bir kablo şirketi yerine bir telco tarafından sağlanır), ABD'deki konut internet hizmetlerinin çoğu bakır koaksiyel kablolar (koaksiyel) veya dijital abone hattı (DSL) ile sağlanır. Birçok işletme, yüksek hızlı, yüksek verimli ve yüksek bant genişliğinde fiber kablolarla desteklenir.

GÖRMEK: Küresel İK liderleri koronavirüse yanıt veriyor: işverenlerin% 48'i COVID-19 için hastalık izni istiyor (TechRepublic)

Pierce, "Kablo baş ucuna geri dönüyorsa, altyapı daha eski ve çok fazla kapasiteye sahip olacak şekilde inşa edilmiyor," dedi.

Performansı etkileyebilecek bir diğer konu, yerel ISS'lerin AT&T, CenturyLink ve NTT gibi büyük Tier1 internet omurgası sağlayıcılarının birbirleriyle sahip olduğu aynı tip ücretsiz eşleştirme düzenlemelerine sahip olmamasıdır. Bu eşleştirme anlaşmaları, Seviye 1 sağlayıcılarının talep edilen dalgalanmalarla başa çıkmak için gerektiğinde birbirlerinin ağlarına girmelerine izin verdiğini söyledi.

Yerel ISS'ler de bu tür düzenlemelere sahiptir, ancak önceden ayarlanması gerekir ve genellikle birbirlerinin ağları üzerinden trafik göndermek için bir ücret vardır. Bu düzenlemeler henüz yapılmadıysa, yerelleştirilmiş yavaşlamalara ve hizmet kesintilerine neden olabilir.

Güncel olaylardan kaynaklanan kullanım modelleri
Son birkaç hafta içinde, Coronavirus pandemisi gelişmediCloudflare, belirli etkinlikler ve haberler etrafında odaklanan yeni kullanım kalıpları belirledi.

Başkan Trump, 13 Mart'ta olağanüstü hal ilan ettiğinde, örneğin Cloudfare'in ABD veri merkezleri normalden% 20 daha fazla internet trafiği sağladı. 15 Mart Pazar günü, Hollanda radyo yoluyla zorunlu olmayan işletmelerin kapatılacağını duyururken, düzenli Pazar internet trafiği önemli ölçüde düştü. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 12 Mart ve 16 Mart tarihlerinde iki ulusal duyuru yaptığında, trafiğin sadece yarı yarıya azalması ve ardından talepte bir artış izlendi.

Bu son iki olayla ilgili ilginç olan şey, Hollanda ve Fransa liderlerinin konuşması, insanların yayını dinlemek için çevrimiçi etkinliklerini durdurmalarıydı. Bu, ABD'de olanların tersidir.

GÖRMEK: Karanlık ağda virüs temalı satışlarla koronavirüs salgını kullanan siber suçlular (TechRepublic)

İlk başta Prens ve ekibi neler olup bittiğinden emin değiliz, ancak daha sonra bu kriz döneminde Avrupa'daki insanların bilgi almak için daha tanıdık ve belki de rahatlatıcı kaynaklara yöneldiğini fark ettiler.

“Bazı krizlerde insanların başvurduğu geleneksel medya” dedi. "En ilginç şey Fransa'da bu garip düşüşü gördük. İlk düşüncemiz 'Günlüklerimiz düştü mü yoksa bir şeyler kırıldı mı?' Biraz sonra aynı düşüşü İtalya'da gördük ve sonunda bir araya getirdik. Fark ettiğimiz şey, halk sağlığı görevlilerinin neler olup bittiğini konuşmak için televizyona veya radyoda gitmeleriydi. "

İtalya Mart ayı başlarında kilitlenmeye başladığından beri, Cloudfare günlük trafikte% 20 ila% 40 artış ve Amsterdam (AMS-IX), Londra'da (AMS-IX) internet değişim noktaları (IX) üzerinden trafikte% 10 ila% 20 artış kaydetti. LINX) ve Frankfurt (DE-CIX). (İnternet servis sağlayıcıları ve içerik sağlayıcıları, üçüncü bir taraf kullanmak yerine doğrudan veri alışverişi için IX'leri kullanır.) Ocak ayında Hong Kong'un IX'unda (HKIX) benzer bir artış oldu. Cloudfare, bu artışı Spandemik merkez üssü Wuhan'ın karantina altına alındığı zamana bağlıyor.

Ayrıca bakınız

Siyah Baba ve oğul evde dijital Tablet ve dizüstü bilgisayar kullanarak "veri-orijinal =" https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/20/416a1d3e-cd47-425d-bf7f-0f988d786325/resize /770x/d608b8c9d5dbb829fd66903f2475a849/istock-1210745102.jpg

Görüntü: Prostock-Studio, Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*