Koronavirüs nedeniyle işin geleceğini değiştirmenin 5 yolu

COVID-19'un beklenmedik girişi, özellikle insanların çalışma biçimiyle işletme aracılığıyla şok dalgaları gönderiyor. Bunun geleceğimizi nasıl etkileyebileceği aşağıda açıklanmıştır.

coronavirüs pandemik, özellikle profesyonellerin işlerini nasıl yürüttükleri konusunda teşebbüste kesin bir değişime neden olmuştur. Örgütlerin çoğunluğu (% 88), göstermiş olsun ya da olmasın, çalışanlarını evden çalışmaya teşvik ediyor ya da talep ediyor coronavirüsile ilişkili semptomlar Gartner araştırması 19 Mart 2020'de yayınlandı.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

"COVID-19 uzak çalışanlar için etkili bir şekilde devrilme noktası haline geldi," diyor KeyedIn'de pazarlama başkan yardımcısı Shawn Dickerson. "Teknoloji endüstrisindeki birçoğumuz, video konferans, sosyal mesajlaşma, bulut dosya paylaşımı vb.Gibi bir ofis dışında çalışmak için araç ve teknikleri zaten biliyorduk. Ancak bu pandemi, neredeyse her sektördeki işçileri bu araçları benimsemeye zorladı. ve çalışma dinamiğini sonsuza dek değiştirdiğine inandığım teknikler.

Dickerson, "İşçiler bu düzenlemede bulunabilecek verimliliği keşfettikçe ve şirketler potansiyel tasarrufları gördükçe, bankacılık, üretim ve hatta sağlık hizmetlerinde artan sayıda uzak çalışan göreceğimizi düşünüyorum." Dedi.

Koronavirüs kaosundan önce, işin geleceğinin zaten olması bekleniyordu uzaktan çalışmaya yönelmek. Ancak, bu hareket açıkça hızlandırılmıştır.

Ulusal Araştırma Grubu (NRG) platform ve teknoloji müşterileri başkanı Ben Rogers, "COVID-19 pandemisi, insanları ve işletmeleri, çalışmaya hazır olsun ya da olmasın, uzaktan çalışmaya adapte olmaya zorladı" dedi.

Rogers, “Bu değişimin ani olması inanılmaz derecede yıkıcı oldu” dedi. "Çalışma ortamlarımızın, süreçlerimizin ve rutinlerimizin zamanla gelişmesini beklesek de, doğrudan derin uca atıldık."

Bu şaşırtıcı değişiklik, yalnızca şu anda işin yürütülme şeklini değiştirmekle kalmayıp, aynı zamanda gelecekte de nasıl çalışmaya devam edeceğini değiştiriyor.

İşin geleceği değişmenin 5 yolu

Sanal işbirliği çalışma alanı Bluescape CEO'su Peter Jackson, yeni koronavirüs organizasyonlar için bir sıfırlama düğmesi işlevi gördüğünü söyledi. Bu sıfırlama düğmesi, profesyonellere evden kolayca çalışabileceğimizi gösteriyor, bu da işin geleceğini çeşitli şekillerde tamamen değiştirecek.

1. Kalıcı esnek gelecek

Rogers, "Bu aşamada COVID-19'dan sonra uzaktan çalışmanın tamamen yeni bir önemle görüleceği açık." Dedi. "Platformlara ve teknolojiye yapılan yatırımların bu yeni paradigmada verimliliği en üst düzeye çıkarmak için yapılması gerekecek. COVID-19 temizlendiğinde bile, bu yeni normal korkularla sürdürülecek önemli, kalıcı ve kalıcı bir geçiş olacak bir sonraki salgının. "

Aruba CMO'su Chris Kozup, tüm kuruluşların tamamen uzak bir durumda kalmayacak, ancak çoğunluk daha esnek olacağını söyledi.

"Kuruluşlar ve işletmeler, çalışanları için daha geniş bir çalışma koşullarını ve senaryoları desteklemek için daha fazla esneklik gösterecek; örneğin, daha önce katı bir" yüz yüze "işyeri kültürüne sahip şirketler, gereksinimlerini hafifletebilir ve çalışanların ihtiyaç duyulduğunda evden çalışma, "dedi.

Kozup, "Kesinlikle tutumların ve işyeri kültüründe, sonuçta organizasyonların daha esnek ve farklı çalışma tarzlarına uyum sağlamasıyla sonuçlanacak bazı değişiklikler göreceğiz." Dedi.

Rogers'a göre, yalnızca ofis tabanlı bir ortamın sertliği artık özellikle genç nesiller için uçmayacak.

2. İş-yaşam dengesinin önceliklendirilmesi

Evden çalışmak hem rahat hem de rahat olsa da, profesyonellerin ev ve çalışma hayatını ayırması zor olabilir.

Rogers, "Uzaktan çalışma yeni bir norm haline geldiğinde ve yukarıda belirtildiği gibi bu yeni paradigmanın beklenen" yapışkanlığı "ile erişilebilirliği 'her zaman açık' (kendi kendine ya da başka türlü) olacak baskı ile dengelemek zor olacaktır.

Rogers, "En iyi tavsiyeye rağmen, bu, 'tek beden herkese uyan' bir çözüme sahip olmayan öğrenilmiş bir beceridir – insanların kariyer baskıları, sosyal ve aile ihtiyaçları, istekleri vb.Olarak kendileri için en iyi olanı bulmaları gerekir." . "Kuruluşların bu baskıları yönetmek için araçlar ve eğitim sağlamaları gerekecek, ancak yine de bireysel düzeyde bir öğrenme eğrisi gerekecektir."

Amerikan işgücünün yaklaşık% 6'sı depresyonda olduklarını söylüyor ve bu da 51 milyar dolarlık üretkenliğin düşmesine neden oluyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri, ebeveyn suçluluk profesyonellerinin çocuklarıyla birlikte evde hissetmediklerini söyledi.

Umarım, evden çalışmaya geçiş sadece ofise gidip gelmenin fiziksel yoluna değil, aynı zamanda zihinsel yönüne de yardımcı olacaktır.

3. Çevik işe doğru hareket

Ekipler uzaktan çalışma ile daha ayrı hale geldikçe, özellikle çevrimiçi işbirliği araçları bağlantıları kolaylaştırdığı için, çoğu kişi diğer çalışanlarla işbirliği yapmaya başlayacak.

Dickerson, "Yazılım geliştirme sürecinin ötesinde operasyonlar, pazarlama, finans ve diğerlerine dönüşen, kendini organize eden ekipler konseptiyle çevik çalışma dünyasında başka bir trend görüyoruz." Dedi.

Dickerson, "Ürün ekibinin veya satış ekibinin bir parçası olmanın etrafındaki katı yapı değişti." Dedi. "Giderek artan bir şekilde, farklı bir disiplinden insanlar, işletmenin tekil bir bölümünü temsil etmek yerine, sorunları çözmek için bir araya getiriliyor.

"Bu aynı zamanda proje yönetim ofisinin önemini de artırıyor. BT ekibinin etki alanı olduğunda, birçok departmandan geçen yönetim ve personel çalışmalarına yardımcı olmak için çok sayıda kurumsal PMO ortaya çıkıyor."

4. Çalışanlardan beklentilerin artması

"Gen X ve Gen Z uzaktan çalışmayı farklı şekilde ele almak"Rogers dedi." Gen X, genç nesillerin öğreneceği daha fazla yaşam ve mesleki deneyime sahip ve bu da işveren seçiminde (örneğin esneklik, uzaktan çalışma düzeni, iş-yaşam dengesine bağlılık vb.) .)."

Farklı nesiller takdir ediyor uzaktan çalışma yaşam tarzının farklı yönlerive gelecekteki istihdama bakarken bu şeyleri isteyecektir.

5. Sürdürülebilirlik eğilimi

Uzaktan çalışma, ofise girmenin zihinsel ve fiziksel stresini ortadan kaldırır, ancak aynı zamanda insanların not almaya başlayacağı çevre üzerinde de önemli bir etkisi vardır.

Jackson, ortalama işe gidip gelme süresinin şu anda 26,1 dakika olduğunu ve bunun profesyonellerin arabalarında haftada yaklaşık dört buçuk saat harcadığını söyledi.

Jackson, "İşe gidip gelmeyi yalnızca bir gün azaltıyorsak, bu% 16 daha düşük karbon ayak izidir" dedi. "Sadece bir gün içinde çok daha düşük olurdu ve ofis içi çalışma haftasını dört güne indirerek enerji tüketiminde% 20'lik bir azalma olurdu. Matematiği tam bir haftaya uygulayabilir ve nedenini anlayabilirsiniz şu an inanılmaz havayı soluyoruz. "

Bu değişikliklere nasıl hazırlanılır

Bu beş vardiya önemlidir, bu yüzden şirketler ayakta kalmak istiyorlarsa yaklaşan değişikliklere hazırlanmalıdırlar.

Kozup, "Kuruluşların iş sürekliliğini sağlayabilmelerinin yollarından biri, çalışanlarının uzaktan çalışırken bağlantıda kalmalarını ve üretken olmalarını sağlayacak sağlam bir ağ altyapısına sahip olmalarıdır." Dedi.

Kozup, "Bu, çalışanların ofiste çalışıyorlarmış gibi kurumsal kaynaklara ve uygulamalara erişimini sağlayacak sistemlere ve araçlara sahip olmak anlamına geliyor."

"Deneyim tutarlı, kesintisiz ve güvenli olmalıdır, bu nedenle türünün en iyisi çözümlerle çalışabilecek modern, bulut-yerel ilkeler üzerine inşa edilmiş bir ağın uygulanması çok önemlidir ve açıkçası, herhangi biri için hazırlanmanın kritik bir parçasıdır. doğal bir felaket ya da halk sağlığı krizi olsun, ne tür bir aksaklık "diye ekledi.

Daha fazla bilgi için göz atın Geleceğe dönük, çevik bir organizasyon nasıl olunur TechRepublic.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/05/24/5c2ce1a4-7062-42f9-ba74-28bf879ef208/resize/770x/bad6f95ab38127a01d844ddf9f96c740/istock-107899. hedef" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Uzaktan bir kafeden çalışan iş adamı

Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*