Koronavirüs salgını sırasında evden nasıl güvenle çalışılır

Kötü amaçlı yazılım uzmanı, telekomünikasyon şirketlerine iş bilgisayarları, uzaktan erişim ve ağ bağlantıları, kimlik avı e-postaları ve daha fazlası hakkında güvenlik ipuçları sunar.

Yayılması coronavirüs başkalarıyla yakın temastan kaçınmak için daha fazla insanı evden çalışmaya zorladı. Birçok şirket şimdi çalışanların işlerini tesis dışında yapmalarını istiyor veya izin veriyor. Ancak evden çalışmak zor olabilir. Kişisel ve profesyonel yaşamlarınızı nasıl ayıracağınızı öğrenmeniz ve çevrenizi, ekipmanınızı ve kendinizi güvenlik tehditlerinden korumak için uygun önlemleri almanız gerekir. İçinde son blog yazısıMalwarebytes Labs için kötü amaçlı yazılım istihbaratı araştırmacısı Pieter Arntz, evden çalışmaya alışkın olmayan insanlar için çeşitli öneriler sunuyor.

GÖRMEK: Evden çalışma: BT uzmanının uzaktan çalışma ve uzaktan çalışma rehberi (TechRepublic Premium)

Fiziksel güvenlik

İş bilgisayarınızı ve diğer ekipmanlarınızı kullanmadığınız zamanlarda korumak, özellikle başka insanlarla yaşıyorsanız iyi bir fikirdir. Bu cihazlara kimsenin erişemediğinden veya kurcalamadığından emin olmak istiyorsunuz, özellikle de şirketinize aitlerse. Bu bağlamda, Arntz üç ipucu sunuyor:

 1. Evinizi sarf malzemeleri veya başka nedenlerle terk etmeniz gerekiyorsa, e-postaları kontrol etmek veya iş telefon görüşmeleri yapmak için kullanabileceğiniz cep telefonları da dahil olmak üzere çalışma cihazlarınızın kapalı veya kilitli olduğundan emin olun.
 2. Bir oda arkadaşı ya da küçük çocuklarla yaşıyorsanız, biraz uzaklaştığınızda bile bilgisayarınızı kilitlediğinizden emin olun. Çalışmalarınızı açık bırakarak oda arkadaşlarınızı veya aile üyelerinizi kışkırtmayın. Bu, işyeri için bile geçerlidir, bu nedenle evden çalışmak zorunludur.
 3. Evinizde ayrı bir çalışma alanı açamıyorsanız, iş gününüzün sonunda cihazlarınızı topladığınızdan ve onları gözden uzak bir yerde sakladığınızdan emin olun. Bu sadece onların yanlışlıkla açılmasını veya çalınmasını önlemekle kalmaz, aynı zamanda çalışma hayatınızı ev hayatınızdan ayırmanıza da yardımcı olur.

İşinizi ve kişisel cihazlarınızı ayırın

Evden çalışırken kişisel ve profesyonel görevlerinizi dengelemek zor olabilir. Belki ev için bir cihaz setiniz ve iş için başka bir cihaz setiniz olabilir ya da her iki durum için de sadece bir cihaz setiniz olabilir. Her iki durumda da, ev hayatı ile çalışma hayatı arasında bir ayrım yapmak istersiniz. İşte bunu nasıl yapacağınıza dair Arntz'den birkaç ipucu.

 • Ev faturalarınızı, çalışma elektronik tablolarını derlediğiniz bilgisayarda ödemeyin. Sadece kendiniz için karışıklık yaratamazsınız, aynı zamanda bir siber suçlu ararken kişisel bilgilerinizden ödün verebilirsiniz. şirketinizi ihlal edin.
 • Özel e-posta adresinizden işle ilgili e-postalar göndermeyin veya tam tersi. Sadece profesyonel görünmekle kalmaz, aynı zamanda normal ofis rutini devam ettikten sonra çözülmesi zor olabilecek bir web dokursunuz.
 • Evde eğitimden bahsetmişken, çocuğunuzun dijital müfredatını çalışma cihazınızdan ayrı tutmak özellikle önemlidir. Her ikisi de tehdit aktörleri için büyük hedeflerdir. Bir kuruluşun ağını yalnızca güvenli olmayan bir uzak çalışan aracılığıyla yağmalayamayacaklarını bulduklarında, onların da memnuniyetini hayal edin, aynı zamanda genç öğrenciler için son derece değerli PII, karanlık ağda büyük bir ödeme günü kazanır.

Güvenli sistem erişimi

Her zaman olduğu gibi, hem bilgisayarınızda hem de kuruluşunuzun ağında eriştiğiniz dosyaları ve bilgileri korumanız gerekir. Uzak çalışanların artmasıyla, bilgisayar korsanları ve hırsızlar gizli verileri tehlikeye atmanın veya çalmanın yollarını arıyorlar. Arntz, bilgilerinizi hem fiziksel hem de uzaktan tehditlerden korumanın çeşitli yollarını önerir.

 • Bilgisayarınızın masaüstüne erişim en azından parola korumalı ve şifre güçlü olmalıdır. Sistem çalınırsa, hırsızın şirket bilgilerine kolayca erişmesini engeller.
 • Ofis ağı izinleri daha önce size çalışma yazılımına izinsiz erişim sağladıysa, şimdi erişim elde etmek için çeşitli şifreler girmeniz istenebilir. İş yeriniz zaten bir teklif sunmuyorsa tek oturum açma hizmeti, bir şifre yöneticisi kullanmayı düşünün. Masanızda kalan şifrelerin yazılı bir listesinden çok daha güvenli olacaktır.
 • Şifreleme ayrıca çalınan veya güvenliği ihlal edilen bilgisayarlardaki bilgilerin korunmasına yardımcı olur. Veri şifrelemenin iş makinenizde etkin olup olmadığını kontrol edin. Emin değilseniz, BT departmanınıza sahip olup olmadığınızı ve gerekli olup olmadığını sorun.
 • İş bilgisayarınızı ev ağınıza bağlıyorsanız, ağdaki diğer bilgisayarlara görünmemesini sağlayın. Ev Grubuna eklemeniz gerekiyorsa, dosya paylaşma seçeneğinin kapalı olduğundan emin olun.

Güvenli bağlantılar

Kuruluşunuzun ağına evden bağlandığınızda, bağlantının olabildiğince güvenli olduğundan emin olmanız gerekir. Bu hem uzaktan erişiminiz hem de ev ağınız için geçerlidir. İşte bu konuda Arntz'den bazı tavsiyeler.

 • Kuruluşunuzun bulut altyapısına erişiminiz olduğundan emin olun ve bir Şifrelemeli VPN.
 • VPN'in bir seçenek olmaması veya herhangi bir nedenle başarısız olması durumunda, ev Wi-Fi'nizi güçlü bir şifreyle koruyun.
 • Ev yönlendiricinizdeki ayarlara erişim de parola korumalı olmalıdır. Birlikte verilen varsayılan şifreyi değiştirdiğinizden emin olun.

Siber güvenlik en iyi uygulamaları

Siber suçlular yankılarını sömürüyorlar COVID-19 koronavirüs temalı kimlik avı e-postaları dağıtarak ve uzak çalışanları hedefleyerek. Evden tek başınıza çalışırken, mevcut durumdan yararlanmaya çalışan kötü amaçlı e-postalar ve kötü amaçlı yazılımlar hakkında daha dikkatli olmanız gerekir. Arntz aşağıdaki üç tavsiyeyi sunmaktadır:

 • Kimlik avı e-postalarına karşı dikkatli olun. Korkudan yararlanmaya çalışan birçok kişi olacak koronavirüs ile ilgili, tecrit ve psikolojik etkileri hakkında sorular, hatta tavsiye veya sağlık bilgisi sunmak. Bu e-postaları keskin bir gözle tarayın ve bilinen, güvenilir bir kaynaktan gelmedikçe ekleri açmayın.
 • Kimlik avı ile ilgili: Eminim ki bir artış görmeyi bekleyebiliriz İşletme E-posta Güvenliği (BEC) dolandırıcılığı. Kuruluşunuz size çalışanlara yeni iş akışları, süreçleri veya güvenceleri hakkında birçok e-posta ve missives gönderiyor olabilir. Kendilerini üst düzey çalışan olarak gizleyenlere dikkat edin ve göndericilerin gerçek e-posta adreslerine çok dikkat edin.
 • Sosyal medyada aşırı maruz kalmamaya dikkat edin ve tipik davranış ve rutini korumaya çalışın: Normalde öğle yemeğinde telefonunuzdaki sosyal medyayı kontrol ediyor musunuz? Şimdi aynısını yapın. Bir kez daha, dolandırıcılık ve yanlış bilgi suçlular bu aracı kullanmayı seviyor mağdurlarını öldürmek.

Diğer güvenlik önlemleri

Evinizde çalışırken doğal olarak karışıklık ortaya çıkacaktır. İnşallah, kuruluşunuz siz, iş arkadaşlarınız, yöneticileriniz ve BT departmanınız arasındaki farklı rolleri ve sorumlulukları ana hatlarıyla belirtmiştir. Ancak aklınızda herhangi bir şüphe varsa, doğru insanlara Arntz'in önerdiği gibi doğru soruları sormak isteyeceksiniz:

 • Uzun süre uzaktan çalışırken, güncellemelerden kimin sorumlu olduğunu bildiğinizden emin olun. Her şeyi güncel tutmanız mı gerekiyor yoksa BT departmanınız bunu sizin için yapabilir mi?
 • Sisteminiz artık kuruluş ağınızın daha güvenli ortamından ayrıldığı için ek güvenlik yazılımı gerektirebilir. Ek çözümler kurmanız gerekip gerekmediği konusunda BT departmanınıza danışın: Windows PC'niz veya Mac'iniz için bir güvenlik programına ihtiyacınız olacak mı ( iki kat daha fazla tehdit 2019'da Windows bilgisayarlar olarak)? İş için bir Android cihazı kullanıyorsanız, telefonunuzu koruyabilecek güvenlik yazılımı indirmeli misiniz? (iOS, dış virüsten koruma yazılımı satıcılarına izin vermez.)
 • Veri depolama ve yedekleme nasıl çalışır? Yerel dosyalarınızı bir şirket bulut çözümüne kaydedip yedekleyebilir misiniz? Özel rolünüzde hangisini kullanmanızı tercih ettiklerini öğrenin.

Son olarak, geçişi daha pürüzsüz ve daha kolay hale getirmek için evden çalışmak için uygun bir ortam oluşturmak isteyeceksiniz.

Arntz, "Evden çalışırken, sağlıklı bir duruş elde edebileceğiniz, diğerlerinin dikkatini dağıtabileceğiniz ve varlığınızın başkalarının nasıl davranması gerektiği üzerinde en az etkiye sahip olduğu rahat bir çalışma alanı bulun" dedi. "Bacaklarınızı germek için mola verin ve gözlerinizi dinlendirin. Ve WFH'den hoşlanıyorsanız, işvereninize uzun vadede uygulanabilir bir seçenek olduğunu kanıtlamanın tam zamanı."

Ayrıca bakınız

Asya yetişkin güzellik kanepede oturan ve dizüstü evden çalışma

Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*