Koronavirüs salgınını kontrol etmek için akıllı şehir teknolojisi nasıl kullanılıyor?

Smart City Works CEO'su, Güney Kore, Singapur ve Çin'de kullanılanlar gibi konum izleme çabalarının gizlilik uyarılarıyla bir çözüm sunabileceğini söyledi.

Güney Kore ve Singapur, şehirlerin yayılmasını durdurmak için akıllı bir şehir yaklaşımı benimsiyor.
coronavirüs
. Her iki ülke de virüs bulaşmış kişileri ve enfekte olmuş bir kişiyle etkileşime giren kişileri tanımlamak için temas izlemeyi kullanmaktadır. Bu işlem manuel ve zaman yoğundur.

Güney Kore'de bu süreci hızlandırmak için, Kara, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı ülkenin Akıllı Şehir Veri Merkezini kullandı. Bakanlık, aracı 2018'den beri Bilim ve BİT ile işbirliği içinde inşa ediyor.

Daha önce, Ulusal Politika Ajansı, şüpheli bir koronavirüs vakası olan bir kişiyle iletişim kurmak için çeşitli kurumlardan iletişim bilgileri istemek zorundaydı. Bu talepleri Akıllı Şehir Veri Merkezi üzerinden çalıştırarak bilgi talebi ve yanıt tek bir yerde işlenir. Ayrıca, bir kişinin hareketleri merkezin bir parçası olan bir haritada izlenebilir. Hükümet, merkezin sadece kriz müdahale aşamasında bu izleme için kullanılacağını söyledi.

GÖRMEK:
Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları
(TechRepublic Premium)

Smart City Works kurucusu ve CEO'su David Heyman, temas izlemenin bulaşıcı hastalıkların kontrolü konusunda halk sağlığının ekmeği ve tereyağı olduğunu söyledi.

"Bulaşıcı olanlarla yakın temasta bulunduğunuz kişileri bulmak, hastalığın yayılmasını sağlamanın anahtarıdır." Dedi.

Yeni vakalarda üstel büyüme, semptomları olmayan kişilerin enfekte olabilmesi ve virüsü almak ve hastalanmak arasındaki iki haftalık gecikme nedeniyle COVID-19 ile temas takibi özellikle zordur. Konum tabanlı teknolojilerin kullanılması, hükümetlerin enfekte olmuş kişileri izlemesine yardımcı olabilir.

"Akıllı şehir konum tabanlı teknolojilerin kullanılması -Her gün sürmek sürüş hizmetlerinde, koşu rotalarımızı takip etmek ve çocuklarımızı veya arkadaşlarımızı takip etmek- bir çözüm sağlayabilir" dedi.

Singapur'da, Singapur Hükümet Teknoloji Ajansı kuruldu TraceTogether 20 Mart Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde.

TraceTogether uygulaması, uygulamayı kullanarak bir telefonu yakındaki başka bir kullanıcıyla bağlamak için kısa mesafeli Bluetooth sinyalleri kullanır. Ayrıntılı kayıtları bir kullanıcının telefonunda 21 gün boyunca saklar, ancak konum verilerini içermez. Sakinlerin uygulamayı kullanmaları gerekmiyor ve lansmandan sonra 500.000'den fazla kişi indirildi. Yetkililer, bir bireyin hareketleriyle ilgili bir halk sağlığı riski varsa verilerin şifresini çözeceklerini söylediler. Veriler hükümetle otomatik olarak paylaşılmaz ve 21 gün sonra silinir.

Konum izleme, koronavirüs ve gizlilik

Çin bir kişinin sağlık durumunu izlemek için benzer bir yöntem kullandı ve yüksek sayıda koronavirüs vakaları. Bireyler toplu taşıma araçlarına erişmek için uygulamayı kullanmak ve durumlarını paylaşmak zorunda kaldı.

Oxford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar benzer bir uygulama önerdi manuel temas takibi sürecini dijital hale getirebilir. El Salvador'daki bir girişimci Android telefonlar için benzer bir uygulama geliştirdi ve gelişimi genişletmek için hükümet desteği arıyor.

ABD'deki koronavirüse yönelik bir Senato tasarısı, virüsün yayılmasını izlemek için Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri için para içeriyordu. Tasarı Çarşamba gecesi geçti ve izleme ve analiz için 500 milyon dolar ayırdı.

ABD'de iletişim izlemeye uygulama tabanlı bir yaklaşımda karşılaşılan benzersiz zorluk, insanların gizliliğini korumaktır. Heyman, gittikçe daha fazla insanın hükümete ve Edward Snowden'den kişisel verileri Avrupa'nın "unutulma hakkı" kuralına göre takip eden büyük veri şirketlerine direndiğini söyledi.

Diyerek şöyle devam etti: "Herkesin yerlerini ve kime yakın olduklarını ve hasta olup olmadıklarını takip etme endişesi, bunun yararlı olup olmadığı değil, hükümet bu verilerle başka ne yapabilir? dedi. "İstihdamı, hizmetleri, sigortayı veya diğer hayati eşyaları inkar etmek için kullanılabilir mi? Bireyleri veya grupları utandırmak, damgalamak veya dışlamak için kamuya açıklanacak mı?"

Sorun kısa vadede insan sağlığını korumak için kamu yararını dengelemek azaltılmış kişisel gizlilik ve hükümet tarafından daha güçlü bir gözetim durumu ile.
Heyman, devlet tarafından yüksek teknoloji gözetimi ile ilgili gizlilik endişelerini ele almanın anahtarlarının verileri anonimleştirmek ve bireylere kendi verileri üzerinde mümkün olduğunca fazla kontrol sağlamak olduğunu söyledi.

"Kullanıcı adı gibi kimliğinizi açığa çıkarabilecek kişisel bilgiler toplanmamalı veya yalnızca belirli sağlık amaçları için verilecek erişim ile şifrelenmelidir ve özel kullanıma artık gerek duyulmadığında veriler silinmelidir." Dedi.

Smart City Works, erken aşama girişimlerini hızla ticarileştirmeye, ürünleri pazara hızlandırmaya ve yatırımcı riskini azaltmaya yardımcı olan yeni nesil bir iş hızlandırıcıdır. Kuruluş şu anda yaşlıları, öğrencileri ve halk sağlığı topluluğunu destekleyen teknolojiler aracılığıyla koronavirüs nedeniyle sosyal mesafenin etkisini hafifletmek için akıllı şehir dağıtımları üzerinde çalışıyor.

Kişisel sağlık bilgilerinin korunması

ABD'de kişisel sağlık bilgilerini izleyen herhangi bir izleme sisteminin, bu bilgilerin nasıl toplanıp kullanılabileceğini belirleyen HIPAA gereksinimlerini karşılaması gerekir.

Kaseya güvenlik çözümleri genel müdürü Kevin Lancaster, CDC liderlerinin korumalı sağlık bilgilerini uygulama geliştiricilerine veya diğer teknoloji şirketlerine teslim etmeden önce HIPAA korumalarının yerinde olmasını sağlamak zorunda kalacağını söyledi.

"Birçok dış teknoloji şirketi, büyük miktarda veriyi düşük maliyetle güvenli bir şekilde depolamakta ve sağlık hizmeti sağlayıcılarına bu ölçeklenebilir teknolojilerden faydalanmak için büyük veri araçları sağlamakta çok başarılı" dedi. "Bununla birlikte, sağlık hizmeti yöneticileri, korunan sağlık bilgilerini bu üçüncü taraf sağlayıcılara teslim etmeden ve daha sonra hasta verilerini riske maruz bırakmadan önce gereken özeni göstermeye ve tüm çözümleri araştırmaya özen göstermelidir."

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/30/5a70717d-86f9-4639-957b-cf17518eab7a/resize/770x/8920157999b6edab20117e3b0d3e555e/tracetoull-hep" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

Singapur Sağlık Bakanlığı Bluetooth kullanan bir uygulama geliştirdi, böylece herkes uygulamayı kullanıyor, koronavirüs ile sözleşme yapmış kişiler de dahil olmak üzere kiminle temasa geçtiklerini takip edebiliyor.

"data-credit =" Resim: Singapur Sağlık Bakanlığı "rel =" noopener noreferrer nofollow ">tracetogether-full.jpg "data-original =" https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/30/5a70717d-86f9-4639-957b-cf17518eab7a/resize/770x/8920157999b6edab20117e3b0d3traeto5 -full.jpg

Singapur Sağlık Bakanlığı Bluetooth kullanan bir uygulama geliştirdi, böylece herkes uygulamayı kullanıyor, koronavirüs ile sözleşme yapmış kişiler de dahil olmak üzere kiminle temasa geçtiklerini takip edebiliyor.

Resim: Singapur Sağlık Bakanlığı

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*