Koronavirüs sırasında makul olmayan yönetici beklentileri ile başa çıkmanın 7 yolu

COVID-19 nedeniyle maliyetler düşürüldükten sonra, bir sonraki hızlı çözüm daha fazla iş eklemek ve her şeyin tamamlanmasını ummaktır. Çok fazla iş borudan çok erken inince geri kalanımız bununla nasıl başa çıkabiliriz.

Dünyada zor bir zaman; birçok hane halkı harcamalarını koronavirüs. Şirketler gelirdeki düşüşü ve kimseyi şaşırtmayan bir hareketle giderlerini azalttı. Bu masraflar, elbette, bir başkasının geliri olup, işletmelerden şirketlere gelirde düşüşe yol açar. Sonunda, kesilecek bir şey kalmadığında, organizasyonlar bir sonraki şeye dönüşür: Yıldızlı gözlü fikirler ve daha fazla proje ve daha yüksek verimlilik yoluyla daha fazla gelir elde etmeyi umuyor.

Doğru. Evden nasıl çalışacağınızı anlamaya çalışmakla meşgulsünüz ve patronun patronu üç yeni proje icat ediyor.

Üst yönetimden mantıksız beklentilerle nasıl başa çıkacağınız aşağıda açıklanmıştır

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

1. boğa mücadele etmeyin

Kılıç, pelerin, komik bir kostüm ve fikirleriyle donanmış olan matador, boğaya karşı çok az şansa sahip. Kafa kafaya gitmek yerine, matador, hayvanın daha iyi olması için zekâ, çekicilik, dikkat dağıtıcı ve hayvansal dürtüleri ve aldatmayı kullanır.

Aldatma kullanmak ya da yönetimi akıllı olmayan olarak tedavi etmek için söylemiyorum – kesinlikle değiller. Ancak, mantıksız bir sistemde çalışırken basit, çatışmacı yaklaşımın başarısız olduğunu söylüyorum. Kamuoyunda hayır derseniz, bu sizi liderin otoritesine tehdit olarak gösterebilir. Bunu, hiper ölçekli bulut program yöneticisi Michelle olarak özetliyoruz: "Hayır demek seni kovuyor."

2. Mizah kullanın

Yönetmenin "hepimizin yüzde yüz on vermek zorunda kaldığımız" hakkında konuştuğu tüm personel toplantısını düşünün.

Zoom görüşmesi sırasında koltuğunuza yaslanın, nefes alın, ekibinizin Slack kanalına gidin ve "Vay canına. Sonunda biraz rahatlayabiliriz."

Anlamdaki bu değişiklik basit bir insan tepkisine yol açma eğilimindedir: Kahkahalar. Hafif yürekli olma, herkesin zaten sürdürülemez bir hızla çalıştığını söylemenin tek yolu olabilir ve umut bir strateji değildir.

Bazen insanlar için mizah duymanın tek yolu mizahtır.

3. Şahsen almayın

Başka biri grubun aynı anda% 40 daha fazla iş yapabileceğine karar verdi.

Olamaz.

Bu senin sorunun değil.

İçeri girmeye devam edin, az miktarda sürdürülebilir fazla mesai yapın ve bu sürelerin boğulmasına izin verin. Lucid'in personel yazılım mühendisi Jeffrey Fuller daha da ileri gidiyor: “Kendinizi yakmayın. Teknoloji işi bir maraton, bir koşucu değil.”

Sürdürülemez ekstra çalışma ile mantıksız bir beklentiyi ödüllendirirseniz, daha mantıksız beklentiler bekliyoruz. Teşvikler böyle çalışır.

4. Müzakere edilen bir anlaşmaya (BATNA) en iyi alternatifi arayın

Bazen işinizde en etkili olmanın yolu, onu tutmayı umursamadığınız gibi davranmaktır.

Yine, yüzleşmeyi sürdürmüyorum demiyorum. Benim önerdiğim, eğer zihinsel olarak küçültülmeye, boyutlandırılmaya, sağ boyutlu veya sol boyutlu olmaya hazırsanız, o zaman rolde kalmak için gereken güven türünü yansıtabilirsiniz. Bu eski arkadaşlarla yeniden bağlantı kurmak, özgeçmiş üzerinde çalışmak veya kimin işe alındığını görmek anlamına gelebilir. Fırsatları çeken bir huni oluşturarak, herhangi bir fırsat hakkında daha az muhtaç olabilirsiniz.

5. Ne yapacağınızı belirtin

Bugün mantıktan değil duygudan bahsediyoruz. Mantık boğa ile savaşıyor. Örneğin, tüm projelerde halihazırda beklenen toplam saat sayısının, haftada 120 saate nasıl eklediklerinin ve daha fazlasını yapamayacağınızın bir listesini sağlayabilirsiniz. "Kutunun dışında düşünmeniz gerekecek" gibi bir yanıt bekliyoruz. Bu boğa ile savaşıyor.

Söyleyebileceğiniz şey, "Şu anda yapacağım şeyleri bir, iki ve üç önceliklerim için foo, bar ve baz yapmak." Foo, bar ve baz bittiğinde ve her şey yerde bir karmaşa olduğunda, bu e-postayı işaret edebilirsiniz. İnsanlara önceliklerinizi ayarlama fırsatı verdiniz ve yapmamayı seçtiler. Anahtar, bunu her iki tarafta çatışmayacak şekilde yapmaktır. Altı ay içinde, "Sana söyledim" ya da kariyer ilerlemesi olacak – birini seçin.

6. Kültürü bilir

Yukarıdaki liste, çalıştığım şirketlerin ortalamasında benim için ne işe yarayacağıdır. Danışman olarak, çeşitli şirketler gördüm – ama muhtemelen sizin değil. Başarılı olan insanların neler yaptığını inceleyin ve bu şeyleri etik olarak yapıp yapamayacağınızı düşünün. Bunlar muhtemelen bu listenin küçük bir alt kümesidir, ayrıca kültüre bağlı olarak biraz giyinmek veya küçültmek gibi küçük şeylerdir. Bazı şirketler var, Theranosliderler, şirket başarısız olana kadar beklentiler hakkında yalan söylediler.

Bu sizin şirketinizse, muhtemelen farklı bir makaleye ihtiyacınız vardır.

7. İlişki kurmak ve geliştirmek

Belki biraz alaycı, program yöneticimiz Michelle, küçülme mevsimi boyunca hayatta kalmayı başarabilen her zaman "hiçbir şey yapmıyor gibi görünen" slacker'ların olduğuna dikkat çekiyor. Sebebi, ilişkilerinin gücüdür.

Bunu samimiyetsiz bir şekilde denerseniz, almak için verirseniz, işe yaramaz. Bunun yerine, bunun gerçek olması gerekir. İş arkadaşlarının ne yapmaktan hoşlandığını öğrenin – eğer çocuklarının ev okulu, en yeni Star Wars filmi hakkında konuşmak veya işteki mükemmelliğe derinlemesine bakmak. Onlara işlerin nasıl gittiğini sorun. Çocuklarının isimlerini öğrenin. Sonunda, mantıksız bir program hakkında biraz nazik bir şekilde dolaşmak, onlara, bir gruptaki son tarihlerle ilgili bir meydan okumadan çok daha iyi hissedecek. Bunu anlamak ve arkadaş olmak için empati kurun.

İlişkiler bir yatırımdır. Erken yatırım yapın. Sık yatırım yapın. İlişkilere daima yatırım yapın.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*