Koronavirüs yönetim planı yazmak için 7 adım

Genel bir kriz yönetim planınız olsun ya da olmasın, COVID-19 krizi için bir tane oluşturmak bu adımları izleyerek nispeten basit bir uygulama olabilir.

Koronavirüs uzaktan çalışmayı normlara, işletmelerin bilmesi gerekenler haline getirebilir
Koronavirüs COVID-19 salgını, telekomünikasyonda çarpıcı bir artış için katalizör olabilir. İşletmeler uzaktan işlerde bir artışa ve pazarlama bütçeleri, kurumsal seyahat ve ticari gayrimenkul değerleri üzerindeki uzun vadeli etkilere hazırlanmalıdır.
http://www.techrepublic.com/

Oldukça iyi hazırlanmış bir kuruluşsanız, muhtemelen iş sürekliliğinizi veya kriz yönetim planınızı içeren tozlu bir bağlantınız vardır. Ancak, muhtemelen coronavirüsÇalışma düzenlemelerinden tedarik zincirlerine, ekonomide gün boyunca 180 derecelik bir dönüşe kadar her şeyi yeniden yapılandıracak küresel bir hastalık.

GÖRMEK: Evden çalışma: BT uzmanının uzaktan çalışma ve uzaktan çalışma rehberi (TechRepublic Premium)

Biraz düz ayaklı veya bunalmış hissedeceksiniz, ancak bu kriz yönetiminin doğasıdır. Hepimiz çok iyi planlanmış olsaydık coronavirüs müdahale planı artık kriz kipinde olmayacağız, bu yüzden kriz yönetim planınızı hazırlarken hepimizin keşfedilmemiş topraklarda olduğumuz gerçeğinde rahat olun. Hızlı, esnek yanıtlar oluşturmak ve gittikçe uyum sağlamak kriz yönetiminin doğasıdır. Derin bir nefes alın, hepimizin benzer bir teknede olduğumuzu anlayın ve yanıtınıza rehberlik etmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Bilgilendirme: TechRepublic, bu sayfada yer alan bazı ürünlerden komisyon alabilir. TechRepublic ve yazar bu bağımsız inceleme için tazmin edilmemiştir.

1. Yol gösterici ilkelerinizi belirleyin

Ekip üyelerini talep etmeye, "Savaş Odaları" satın almaya ve planlar hazırlamaya başlamadan önce, yanıt planınızı yönlendirecek iki veya üç temel ilkeyi tartışmak için bir dakikanızı ayırın. Ekibinizden bu kriz sırasında neyin en önemli olduğu hakkında sorular sorun. İnsanlarınızı güvende mi tutuyor? Üretilmesi ve gönderilmesi gereken kritik bir ürün tedarik ediyor musunuz? Her ne pahasına olursa olsun paranın korunması gereken güvencesiz bir pozisyonda mısınız? Bu kriz sırasında gerçekte neyin önemli olduğu hakkında açık ve açık tartışmalara sahip olmak, savaş sıcağında karar verme sürecine rehberlik edecek ve aynı anda çok fazla şeye odaklanmaktan kaçınacaktır.

GÖRMEK: 2020 teknoloji konferansları: Tarihler, konumlar ve COVID-19 nedeniyle hangi olayların değiştiği (TechRepublic)

BT'ye özgü bir kriz yanıtı oluşturuyorsanız, planlama sürecinizin kuruluşun belirlediği yol gösterici ilkelere uygun olduğundan emin olun veya neyin önemli olduğu hakkında bir tartışma başlatmak için bu fırsatı kullanın. Sınırlı zamanınız ve kaynaklarınız olacak, bu yüzden onları en etkili şekilde nasıl dağıtacağınızı anlamak kritiktir ve serebral bir tartışma gibi görünebilir. bu yoldan temettü ödeyecek bir tartışma.

2. yeterince iyi için mükemmel Kurban

Çok fazla kuruluş planlama ve uygulamalarında mükemmellik için çaba sarf etmektedir. Kriz zamanlarında, "yeterince iyi" genellikle gerçekten de iyidir. Zamanında yarı pişmiş bir yanıt genellikle günler veya haftalar sonra gelen mükemmel yanıttan daha iyi olacaktır.

3. Envanter alma

Kuruluşunuzun zaten çok amaçlı bir kriz yönetim planı veya belki de iletişim, iş sürekliliği, olağanüstü durum kurtarma, hatta doğal afetler veya terörist saldırılar gibi olaylar için özel planlar gibi planları olabilir. COVID-19 yanıtınız için tekerleği yeniden icat etmenin bir yararı yoktur, bu nedenle kuruluşunuzun mevcut planlarını alın ve gittikçe adapte olun.

Ayrıca, kriz müdahale ekibi arasında iletişimi kolaylaştırmak için sahip olduğunuz veya hızla erişebileceğiniz iletişim araçlarını da stoklayın. Kuruluşunuz geçmişte uzaktan çalışma yeteneklerine yatırım yapmamış olsa da, Zoom ve GoToMeeting gibi araçlar bulutta kullanılabilir ve Microsoft'un Office 365, Google'ın G Suite veya benzeri bir kısmını zaten kullanıyorsanız, zaten bir takım araçlarınız olabilir kullanmıyorsunuz. Bunu yapmazsanız, FaceTime, Skype veya eski moda grup çağrıları şimdilik iyi. Daha sonra ekiplerinize en iyi uygulamaları sağlayabilmeniz için bu araçlardan bazılarını test etmek üzere yanıt ekibinizi kullanın.

4. Ekibi ele geçirin ve bir RACI oluşturun

Koronavirüs müdahale ekibinize kimin liderlik edeceğini hızlıca belirleyin ve bir RACI diyagramı oluşturun. RACI, Sorumlu, Sorumlu, Danışmanlık ve Bilgilendirme anlamına gelir ve diyagram, ilk sütundaki ekipteki kişilerin ve başlık satırındaki temel işlevlerin basit bir listesidir. İşlevler için aşağıdakilere benzer öğeler ekleyin:

  • Şirket çapında iletişim gönderme
  • Kısa vadeli teknoloji politikasının belirlenmesi
  • Yazılım / donanım satın alma
  • Vb (şirketinizin ihtiyaçlarına özel)

Diyagramın her hücresinde, kişinin R – Sorumlu, A – Sorumlu, C – Danışmanlık veya I – Bu alan için bilgilendirilmiş olup olmadığına dikkat edin. Bu diyagramı oluşturmak, paylaşmak ve düzenli olarak güncellemek, kriz yanıtınızın hangi unsurlarından kimin sorumlu olduğunu açıkça belirler, gereksiz inceleme döngülerini azaltır ve giriş ya da karar verme yetkisini gerçekten sağlayabilecek kişileri düzene sokar. Ayrıca, tüm şirkete giden yarım düzine çakışan e-postanın önlenmesine yardımcı olacak ve bu da çalışanlarınız arasında belirsizlik ve potansiyel panik yaratacaktır.

5. İletişimi etkinleştirin

Kuruluşunuzda çalışanların neler olup bittiğinden haberdar olmalarını sağlayacak aktif bir iletişim planı vardır. Ekibinizin bu plana iki cephede entegre olmasını sağlayın:

  1. Uygun araçlarla iletişim sağlanmasına yardımcı olmak
  2. Uzaktan çalışma gibi alışılmadık çalışma tekniklerini kullanan çalışanlara teknik rehberlik sağlamak.

Şirketinizin bir iletişim planı yoksa, rehberlik sağlayın ve iletişimlerin düzenli, açık ve bilgilendirici olmasını sağlayın. Şirketi hareket ettirmek ve çalışanları güvende ve bilgilendirmek için kullandığınız faaliyetlerle eşleştiği sürece tüm cevaplara sahip olmadığınızı paylaşmakta fayda var.

6. Geleneksel olmayan çalışma planınızı etkinleştirin (ve potansiyel olarak oluşturun)

Bir teknoloji lideri olarak, ilk kez evden çalışan çalışanlardan, teknoloji cihazlarının terminallerden depolarda ve fabrikalarda saat kilitlerine kadar nasıl dezenfekte edileceği, çalışmaya devam etmesi gereken her şey için bir yanıt oluşturmanız gerekebilir. Yol gösterici ilkelerinizi önce odaklandığınız yere yönlendirin ve zaten sahip olduğunuz kaynak ve araçlarla başlayın. Zaten uzaktan çalışan bir alt çalışan grubunuz varsa, kullandıkları araçları genişletip genişletemeyeceğinize veya sahip olduğunuz araçları etkinleştirip etkinleştiremeyeceğinize bakın. Ofis 365 veya G Suite. Kısa vadede, bazı BT politikalarınızı gevşetmeyi düşünün ve çalışanların yardımcı olabilecek araçları belirlemelerine izin verin. Uzaktan çalışma için, sık sık uzaktan çalışma kullanan satıcıları ipuçlarını istemek, çalışanların ipuçlarını ve tekniklerini paylaşabileceği bir e-posta yardım hattı veya düzenli video konferansı kurmak kadar basit olan "crowdsourcing" en iyi uygulamalarını düşünün.

GÖRMEK: Olağanüstü durum kurtarma ve iş sürekliliği planı (TechRepublic Premium)

Planınızın nasıl çalıştığını düzenli olarak yeniden değerlendirin ve ilerledikçe çalışanlarınız ve politikalarınızla ilgili rehberliğinizi güncelleyin. Önce çalışmak için en büyük problemleri ve engelleri ele alacağınız ve daha sonra daha az önemli olanları tekrar gözden geçireceğiniz bir triyaj zihniyeti ile başlayın.

7. Süreklilik planlamanıza başlayın

Mevcut bir iş sürekliliği veya kurtarma planınız varsa, bunu koronavirüs iş sürekliliği planlamanız için bir temel olarak kullanın. Koronavirüs ile ilgili iki önemli bileşen vardır, kısa ve uzun vadeli planlama. Kısa vadede, geleneksel olmayan çalışan teknikler nedeniyle kilit çalışanların çalışmaya devam etmesini sağlamak ve temel verilerin riske atılmamasını sağlamak için bir plan geliştirmeniz gerekecektir. Amacınız, hızla değişen iş lojistiği ile gelen karışık verilerde önemli verilerin kaybolmasını önlemektir.

GÖRMEK: COVID-19 işletmeyi nasıl bozuyor ve bu konuda ne yapabilirsiniz? (TechRepublic Premium)

Uzun vadede, daha sağlam, alışılmadık bir çalışma planı nasıl oluşturacağınızı ve daha geleneksel bir çalışma ortamına nasıl geri döneceğinizi düşünün. Bu olayların zaman çizelgelerinin tahmin edilmesi zor olacak ve uzmanların tavsiyelerine ve yol gösterici ilkelerinize dayanmalıdır, ancak ideal olarak işe geri dönme konusunda zamana bağlı geçişten daha düzenli ve düşünceli bir yaklaşımınız olacaktır.

Kriz planlamanızı geliştirdikçe ve yavaş yavaş triyaj modundan daha proaktif planlamaya geçtikçe, odağınızı optimizasyon ve toparlanmaya kaydırabilir ve dikkatinizin bir kısmını kriz yönetimi yerine büyüme ve stratejik önceliklere adamaya başlayabilirsiniz. Gerektiğinde hızla kriz moduna geri dönmeye hazır olun, ancak tünelin sonundaki ışığı görmezden gelmek için elinizin o kadar odaklanmış olma dürtüsünden kaçının.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/23/df30f468-a74a-4210-ad2a-1108849b7a99/resize/770x/a0748d757a14b6edb1120d43422bdb58/istock-116788jpg hedef" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: Görsel Nesil, Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">İş sürekliliği ve olağanüstü durum kurtarma kavramı vektör çizim "veri-orijinal =" https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/23/df30f468-a74a-4210-ad2a-1108849b7a99/resize/770x/ a0748d757a14b6edb1120d43422bdb58 / istock-1167885480.jpg

Görüntü: Görsel Nesil, Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*