Kuantum hesaplama: Efsaneler ve Gerçekler

Fütürist Isaac Arthur, kuantum hesaplamanın neden gelenekselden çok daha karmaşık olduğunu açıklıyor.

CBS News ve CNET'in kıdemli yapımcısı Dan Patterson, fütürist Isaac Arthur'la ilgili efsaneler ve gerçekler hakkında röportaj yaptı. kuantum hesaplama. Aşağıda röportajın düzenlenmiş bir transkripti yer almaktadır.

Isaac Arthur: Her yıl iki katına çıktığı başka bir Moore Yasası'na eşdeğer olacak. O zaman bunu yaptığımız bazı aşamalar olabilir. Şu anda her yıl iki katına çıkarsa şaşırmam.

Bir milyon dolaşmış biti olan bir kuantum bilgisayarı yapma fikri şudur: Fantastik demek istemiyorum ve insanlar her zaman söyleme eğiliminde olacaklar, iyi biliyoruz; bilgisayarlarda ve transistörlerde neler olduğunu düşünün. Bunun gibi bir sürü şeyi karıştırmadan tutmaya çalışmak oldukça farklı.

GÖRMEK: Özel rapor: Sunucusuz bilgi işlem için hazırlanın (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Bu, beş kişiden oluşan bir koroyu bir akor üzerinde tutmaya çalışmak ve bir milyon insanı aynı anda şarkı söylemeye devam etmek arasındaki farktır. Bunlar birbirine dolanmak zorunda ve o fotoğrafı çekmek için dolaşmışken çok kısa bir pencereniz var. Çok uzun bir tutarlılık süresi yoktur ve her şey çok süper soğuk sıcaklıklarda yapılmalıdır.

Bu sadece bunun gerçekleşmesini sağlamanın donanımsal sonu. Sonra elbette, belirttiğimiz gibi, tüm algoritma sorusu var. Ne soracağınızı bilmiyorsanız böyle bir sorunu çözemezsiniz. Bir kitaplıktaki bir kitabın her sayfasına rasgele bakma yeteneği harika. Hangisinin doğru sonucu verdiğini nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız, bu size çok yardımcı olmaz.

Daha önce söylediğimiz gibi arama gibi şeyler için harika seçeneklere sahiptir, ancak her şey sınıf bilgisayarından ne zaman daha hızlı olacak bağlamında alınmalıdır. Bir kuantum bilgisayarı, aynı anda milyonlarca kubbenin birbirine dolanmış olduğu noktaya gelene kadar, bu muhtemelen olmayacak.

O zaman bile, bir milyon kubeti olanları duymaya başladığımızda, aslında bir milyon olan bir tanesi yerine dolaşmış yaklaşık bin pakete sahip olması daha olasıdır. Belirli bir boyuta sahip modülleriniz var. Soru şu ki, yapabileceğimiz en büyük modül nedir?

Daha sonra, bunları diğer bilgisayarlarda yaptığımız gibi, yüke koymaya başlayabilirsiniz, ancak üstel olarak yükselmezler. Kullanabileceğiniz 1 milyonuncu seçeneğe sahip olmanız gerekmez. Sadece 2 ila 1.000 kez – 1000 yine delicesine çok büyük bir sayı olurdu, ama o kadar büyük bir yol yok.

Dan Patterson ve Isaac Arthur ile daha fazla röportaj izleyin

Ayrıca bakınız

Kuantum bilgi işlem kavramı. Devre ve arka planda kubit. 3D render illüstrasyon.

Resim: Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*