Kuantum hesaplama: Tanımlı – TechRepublic

Kuantum hesaplama geleneksel hesaplamalara karşı nasıl birikir? Fütürist Isaac Arthur'a göre çok iyi.

CBS News ve CNET'in kıdemli yapımcısı Dan Patterson, fütürist Isaac Arthur ile kuantum hesaplama hakkında röportaj yaptı. Aşağıda, röportajın düzenlenmiş bir transkripti yer almaktadır.

Isaac Arthur: Teknik olarak, kuantum hesaplama verileri üretmek için kuantum mekaniğine dayanan her türlü hesaplamadır. Aslında, belki de insan beyninin aslında bir miktar kuantum hesaplama kapasitesine sahip olabileceğini önerenler var. Ancak genellikle kastettiğimiz, kubitin kullanılmasıdır – ki bu normal bir bit gibidir, ya sıfır ya da bir olabilir – ama bir kübit, aynı anda sıfır ve bir olabilir, aynı şekilde (Erwin ) Schrödinger'in kedinin hem canlı hem de ölü olduğu deneyleri. Bunlarla hedefimiz, bu kubitlerin bir demetini veya bu kedi kutularının bir demetini oluşturmak ve onları birbirine dolaştırmak için onları birbirine dolaştırmaktır.

Bu potansiyel olarak, bir kağıt parçası üzerinde bir cümle yerine – çeşitli veri parçalarından oluşuyor gibi – mümkün olan tüm cümleleri aynı anda, elbette en zor kısmı olan, sadece görmek istediğimizi seçmek istiyoruz. Kuantum hesaplamanın çok kullanışlı olduğu yer, her seçeneği aynı anda çalıştırıyor ve sonra sadece istediğimizi görmenin bir yolunu bulmamız gerekiyor.

GÖRMEK: Özel rapor: Sunucusuz bilgi işlem için hazırlanın (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Hesaplama yöntemi açısından en büyük fark, bir kuantum bilgisayarla, normal bir klasik bilgisayarın yapamayacağı bazı şeyleri yapabilmemizdir. Klasik bir bilgisayarda kurabileceğiniz hemen hemen her sorunun, bir tür kartopunun üstel olacağı bir sürümü var, bu yüzden çok sayıda olasılık var.

İki jetonun sayma olasılığının ne olduğunu anlamaya çalışmak arasındaki fark, pokerdeki bir kart elinin her bir kombinasyonunun ve klasik hesaplama ile diğerlerine her bağlandığınızda başka bir öğe eklediğinizde, bu miktarı oldukça arttırıyoruz. Ve sonunda o kadar karmaşık problemler almaya başlayabilirsiniz ki, tüm gezegeni bir bilgisayara dönüştürseniz ve hesaplamak için bir milyar yılı olsa bile, hala bunları çözemedi. Tabii ki bunu şifreleme modelleri için kullanıyoruz.

Bir kuantum bilgisayar, temelde hepsini aynı anda çözme seçeneğine sahiptir, bu nedenle arama algoritmaları gibi şeyler için de çok kullanışlıdır, çünkü normal bir bilgisayarla, 'Bu kütüphanede tek bir cümle bulmanızı istiyorum veya veritabanı 've her birine bakacağız. Bir kuantum bilgisayarla, o kütüphanede rastgele bir sayfa aramasını, bu süperpozisyonu yaratan kutunun içine mühürlemesini söyleyebilirim ve herhangi bir sayıda rastgele sayfayı, tüm bu rastgele sayfaları aramış olacak ve sadece bir sayfada arama yapmak için zaman harcayın. Nihayetinde, elbette, bize sadece doğru cevabı veren sayfayı bulduğunda bize bilgi verdiğinden emin olmak için.

Dan Patterson ve Isaac Arthur ile daha fazla röportaj izleyin

Ayrıca bakınız

20200225-arthur-part1-dan.jpg "veri-orijinal =" https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/11/5732ba55-99a9-457b-8815-bc46920b0dea/resize/770x /837ddc6eacaccc85475974209181aa25/20200225-arthur-part1-dan.jpg

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*