Kuantum on yılı: IBM, 2020'lerin kuantumun gerçek sorunları çözmeye başlayacağını öngörüyor

IBM'den yeni bir rapor, kuantum hesaplamanın iş kullanıcıları için yükselmeye ve ödeme yapmaya hazır olduğunu öne sürüyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/03/26/8e732dfd-bc6a-46a4-88be-99fb53131270/resize/770x/d72d4ede61a33e9ae2f57a397c401064/quantum-computing1-niplot -copy.jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: iStockphoto/niplot">kuantum-bilgisayar1-niplot-copy.jpg

Resim: iStockphoto/niplot

Onlarca yıllık teorik araştırmadan sonra, kuantum hesaplama şirketlerin karbon ayak izlerini azaltmalarına ve dünyayı bir sonraki salgından korumalarına yardımcı olmak gibi en acil iş sorunlarından bazılarının çözülmesine yardımcı olmada büyük bir etki yaratmaya hazır. IBM İş Değerleri Enstitüsü tarafından yapılan yeni bir araştırma şunu ortaya koyuyor: 2020'lerde kuantum yolculuğuna şimdi başlayan şirketler için büyük bir getiri olacak.

GÖRMEK: CIO'nun kuantum hesaplama kılavuzu (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

IBM'in baş kuantum üssü Bob Sutor, 2020'lerin kuantum hesaplama için dönüm noktası olduğunu, çünkü kuantum bilgisayarların, şirketin ilk sistemi 4 Mayıs 2016'da buluta koymasından bu yana "çok kararlı" hale geldiğini söyledi.

IBM'in kuantum donanımı üzerinde çalışan 900 devre veya programa ulaştığı 27 Haziran 2021 Pazar gününe hızlı bir şekilde ilerleyin. Sutor, "Ağustos ortasına kadar bir trilyon devreyi kıracağız" dedi. Bu, IBM'in kuantum bilgisayarların klasik sistemlerle birleşiminin bazı sorunları klasik sistemlerin tek başına yapabileceğinden daha iyi çözeceğine inandığı nokta olan "kuantum iş avantajına" yol açacaktır.

Klasik bilgisayar bitleri, bilgileri 0 veya 1 olarak depolayabilir.

Raporda, "Kuantum hesaplamanın gücü, kuantum mekaniğinin iki temel taşına dayanır: girişim ve dolaşma. Girişim ilkesi, bir kuantum bilgisayarın istenmeyen çözümleri iptal etmesine ve doğru çözümleri geliştirmesine izin verir."

Raporda, dolaşma, kübitlerin (kuantum bilgi birimleri) birleşik durumunun, kübitlerin bağımsız olarak yaptığından daha fazla bilgi içerdiği anlamına geliyor. "Birlikte, bu iki ilkenin hiçbir klasik analojisi yoktur ve bunları klasik bir bilgisayarda modellemek üstel kaynaklar gerektirir."

Kuantum bilgisayarların üstün olduğu yer

Doğa bilimleri/kimya ve yapay zeka/makine öğrenme Sutor, IBM'in kuantum bilgisayarların çok yardımcı olmasını beklediği alanlar arasında olduğunu söyledi. AI verilerle ilgilenir, aynı zamanda kuantum bilgisayarların çok iyi olduğu matematik türü olan hesaplama açısından çok yoğun matematikle ilgilenir, dedi.

"Dolayısıyla, kuantumun AI'ya yardım etmesinin ilk yolunun, potansiyel olarak AI altındaki bazı matematiksel hesaplamaları bugün yapabileceğimizden çok daha hızlı yapmamıza izin vereceğini umuyoruz" dedi.

GÖRMEK: En Hızlı: İşte internetin en hızlı olduğu eyaletler (Teknoloji Cumhuriyeti)

Yapay zekanın çoğu, verilerdeki kalıpları bulmak ve bu bilgilerle, klasik muadilleriyle karşılaştırıldığında kuantum sistemlerinin üstün olduğu bir şeyler yapmakla ilgilidir.

"Kuantum hesaplama, bilgileri klasik AI ile açık olmayan şekillerde görmemize izin veriyor" dedi. "Farklı kuantum hesaplama modeli, klasik olarak görülmesi çok zor olan veya potansiyel olarak görülmesi imkansız olan bilgilerdeki kalıpları görmemize izin verebilir."

Sutor, hesaplamaları hızlandırmanın yanı sıra, kübitlerin "hem kendi başlarına hem de özellikle birlikte çalışan birçok kübitiniz olduğunda çok fazla ekstra hesaplama gücüne sahip olduğunu" söyledi. Bir kübit iki parça bilgiyi tutabilir. Daha fazla kübit eklendiğinde, "potansiyel olarak hesaplama gücünü ve çalışabileceğiniz bilgi miktarını iki katına çıkarırsınız."

275 "çok iyi kübit" birlikte çalıştığında, "gözlemlenebilir evrendeki atomlardan daha fazla bilgi parçasıyla hesaplama yapabileceğiz" dedi. Daha fazla kübit ile insanlar yeni antibiyotikler ve yeni antivirüs ilaçları gibi karmaşık şeyler üzerinde çalışabileceklerini söyledi.

Kuantum işgücü oluşturma

Sutor, IBM'in kuantum sistemlerini büyütme çabalarında "çok iyi bir hızda" olduğunu söyledi. Kuantum donanımı ve yazılımı oluşturmak için ihtiyaç duyulacak çeşitli insan türleri vardır ve özellikle uygulamalar, algoritmalar ve yeniden kullanılabilir parçalar oluşturma becerisine sahip olanlar.

Kuantum ve klasik sistemler üzerinde çalışabilecek kişilere ve ayrıca kuantum için yapı taşlarından yararlanabilecek ve bunları klasik sistemler için yapı taşlarıyla birleştirebilecek belirli endüstrilerde çalışanlara ihtiyaç duyulacaktır. "Birlikte, bu programları, kuantum avantajını gösteren bu yeni uygulamaları yaratacaklar" dedi. "Bu on yılda olmasını beklediğimiz şey bu."

GÖRMEK: BlackBerry, arabaların iOS'unu kurdu ve otomotiv endüstrisini devraldı (Teknoloji Cumhuriyeti)

Sonuç olarak, kuruluşların endüstrilerine göre "temel eğitim" sağlayabilmeleri için şimdi kuantum hesaplamanın farkına varmaları gerektiğini söyledi. Daha sonra kuantum kullanmaya ve Qiskit'ten yararlanmaya başlayabilirler. açık kaynak kuantum bilgisayarlarla çalışmak için çerçeve. Sutor, Qiskit'in 600.000'den fazla kez indirilen yazılıma katkıda bulunan yüzlerce kişiye sahip olduğunu söyledi.

Bu, kuantum bilgisayarları kullanmaya başlayabilmeleri için potansiyel kullanım durumlarını incelemeye hazır hale getirmek için şirketlerle birlikte çalışarak önümüzdeki birkaç yıl içinde ortaya çıkacak olan çekirdek personel yeteneğidir, dedi.

Kuantum hesaplama için sırada ne var?

Şu anda, IBM'in en büyük kuantum cihazı 65 kübite sahip ve bu çip, 18 mm'de bir peni boyutunda. "Yıl sonuna kadar, gerçekten önemli bir kilometre taşı olan 121 kübitlik bir cihaza sahip olacağız."

2023'ün sonunda IBM, bulutta 1.000'den fazla kübit içeren bir kuantum bilgisayara sahip olacak.

GÖRMEK: Ameliyathanede Yapay Zeka: Bir şirket teknolojiyi kullanarak ameliyattaki boşlukları kapatıyor (Teknoloji Cumhuriyeti)

Bu önemlidir, çünkü kuantum hesaplamanın sorunları tek başına klasik bilgisayarlardan daha iyi çözebileceğini göstermek için, "işi yapmak için yeterli kübite sahip kuantum hesaplama sistemlerine ihtiyacımız var" ve kübitler yüksek olmalıdır. kaliteli" dedi.

IBM Kuantum Ağı ileri düzeyde araştırma yapmak isteyen kuruluşlar için de programlar sunmaktadır. Fortune 500 şirketlerinden, araştırma laboratuvarlarından, girişimlerden ve üniversitelerden 150 üyesi olduğunu söyledi.

Sutor, "Bizi gereksinimleriyle ve IBM sistemlerini kullanarak kuantum avantajı elde etmek için kendi araştırmalarıyla yönlendiren bu insanlar" dedi.

İş uygulamaları açısından, örneğin otomobil üreticisi Daimler'in "yeni lityum pillerden endişe duyduğunu" söyledi. Şirketler zor sorunları çözmek için kuantum bilgisayarları kullanmaya başlayabilir, "bu yüzden bunun kuantum on yılı olduğuna inanıyoruz" dedi. "Yeterince büyük, hızlı ve güçlü olmaya başlıyoruz ve birçok insan potansiyel uygulamalar üzerinde çalışıyor."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*