Kuantum şifreleme: Nasıl çalışır?

CBS News ve CNET'in kıdemli yapımcısı Dan Patterson, fütürist Isaac Arthur ile kuantum şifreleme hakkında röportaj yaptı. Aşağıda röportajın düzenlenmiş bir transkripti yer almaktadır.

Isaac Arthur: Asal faktöriyeller – gerçekten büyük asal sayılar – ve bunları şifreleme yapmanın bir yolu olarak çarpanlarına ayırıyorduk. Çünkü yine, bu nispeten basit bir kişinin bile kaba kuvvet saldırısı için evrenin geri kalanı için sahip olduğumuz tüm bilgisayarlardan daha fazla işlem gerektireceği sorunlar yaratır. Klasik bilgi işlem ile yapılamaz.

İle kuantum hesaplama, gerçekten kolay. Size yaklaşık bir iki saniye içinde sonuç verecektir. Sihirli bir değnek değil, ama bu belirli örnek için, onu kolayca kırabilir.

GÖRMEK: Kurumsal 2020'de AI ve ML'yi yönetme (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Sıklıkla kullanmak istediğimiz bir örnek, masaya iki kart koyarsam, iki kartın ne olduğunu biliyorum, ama hangisinin hangisi olduğunu bilmiyorum. Her iki kartın da ne olduğunu bilmek için sadece bir kartı çevirmem gerekiyor. Dışarıya üç kart koyarsam, hepsinin ne olduğunu bilmek için en az bir kartı ve belki de başka bir kartı ters çevirmeliyim. Dışarıda 100 kartımız olduğunda, her birinin ne olduğunu bilmek çok zorlaşıyor ve çok fazla döndürme yapmak zorundasınız, bunun gerçekleşeceği – ve bu klasik bir bilgisayar kasası – gerçekten bataklık işleme.

Bir kuantum bilgisayarı bu örnekte sadece bir kartı ters çevirmek zorundadır ve hepsinin ne olduğunu bilir. Orada doğru cevabı alır. Bu, birincil faktöriyel şifreleme yöntemini zorlayacak, ancak buna karşı güvenli olabilecek başka birçok yöntem de var. Eğer kuantum şifreleme saldırılarına karşı sadece siz bu değişikliği yapmadan önce yapılmış olursanız savunmasız kalacaksınız.

Kuantum hesaplamaya karşı güvenli olan şifreleme için kullanabileceğimiz başka yöntemler de vardır. Bunlar daha iyi hale geldikçe hepimiz geçiş yapmaya başlamalıyız. O zaman geldiğinde önceden iyi bileceğimizi sanıyorum.

Dan Patterson ve Isaac Arthur ile daha fazla röportaj izleyin

Ayrıca bakınız

İkili ızgara yapısı illüstrasyon

Resim: Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*