Kulaklıklardan kaynaklanan kulak enfeksiyonları artıyor

Pandemi ve uzaktan çalışmadaki artıştan bu yana daha fazla insan kablosuz cihazları daha uzun süre kullanıyor.

airpods-sorunları-hero.jpg

13 yaşındaki Nate Maddox, iç kulak enfeksiyonu olduğunu öğrendiğinde, kulağının ne kadar acı çektiğini düşünürsek o kadar şaşırmadı. Ancak çocuk doktoru şaşırmıştı, çünkü Nate'in enfeksiyonu normalde olduğu gibi yüzmekten değil, Apple AirPod'larını takmasından kaynaklanıyordu.

Nate acı hakkında "Birden 10'a kadar bir ölçekte yedi ya da sekizdi" diyor. "Kulağımın önündeydi ve keskin, zonklayıcı bir ağrı gibi hissettim ve kulağımın arkasına taşındı. Çok fazla kulak enfeksiyonu geçirdim ama bu en uzun süreniydi. Genellikle, bir gün geçtiler."

Ama bu sefer değil. Nate'in kulak enfeksiyonu o kadar kötüydü ki iki gün okula gidemedi ve antibiyotik kullanmak zorunda kaldı.

GÖRMEK:
Bilekliğin ötesinde: Giyilebilir ürünler 2021'de 81,5 milyar dolara ulaşacak

(Teknik Cumhuriyeti)

Doktorlar, insanların pandemi başladığından beri daha sık taktığı ve düzenli olarak temizlemediği için kulakiçi kulaklık takmanın artan sayıda kulak enfeksiyonunun sorumlusu olduğunu söylüyor.

Nate, uyumadığı veya video oyunu oynamadığı sürece günün çoğunda AirPod'larını taktığını söyledi. Deneyimi bir uyandırma çağrısı oldu ve AirPod'larını her gün temizlemediğini söylese de, onları daha sık temizliyor. (Apple bu ipuçlarını sunuyor.)

Başkalarına tavsiyesi? "Onları ne kadar giydiğine dikkat et ve ne kadar kirlendiklerine dikkat et."

Özellikle kulakiçi kulaklıkların neden olduğu enfeksiyonların gerçek sayısı bilinmemekle birlikte, "aşırı kullanımlarının aslında hem kulakta tahrişe hem de potansiyel olarak otitis eksternaya veya bakteri ve döküntülerin oluştuğu yüzücü kulağına yol açabileceğine şüphe yoktur. 20 yılı aşkın acil servis deneyimine sahip kurul onaylı acil tıp doktoru ve dijital bir birinci basamak hizmeti olan K Health'de baş tanı görevlisi olan Dr. Neil Brown, kanalda toplanır ve şişlik ve ağrıya neden olur.

Kulakiçi kulaklıklar kulak kirini kulağın içine doğru iter

Brown, kulakiçi kulaklıkların esas olarak kulak kanalını tıkadığını ve bunun içinde nemin oluşmasına neden olabileceğini söyledi. "Bu artış, bakteriler için verimli bir üreme alanıdır ve koşullar uygunsa, harici bir enfeksiyon meydana gelebilir."

Kulakiçi kulaklıkla ilgili kulak enfeksiyonlarını en çok genç yetişkinlerde görüyor, ancak bunları uzun süre takan herkesin risk altında olduğunu söyledi. Brown, "Artık birçok insan, örneğin iş çağrılarını alırken gün boyunca bunları giyiyor ve onlardan bir kulak enfeksiyonu geliştirebileceklerini öğrendiklerinde şaşırabilirler." Dedi.

Stamford, CT-tabanlı Kulak'ta haftada beş gün kulak enfeksiyonlarını tedavi eden kulak burun boğaz doktoru Paul Neubauer, "Özellikle uzak bir çalışma ortamında, hastalar her gün eskisinden çok daha fazla kulakiçi kulaklık takıyor," dedi. Burun ve Boğaz Merkezi.

"Bazı insanlar için, tüm gün onları takmak, kulak kirinin işitme cihazları veya Q-uçları ile aynı şekilde etkilenmesine neden olur. Etkilenen kulak kiri sıklıkla yüzücü kulağı olan kulak kanalı enfeksiyonlarına yol açar".

Neubauer, nem kulağın içine girdiğinde "bakterilerin büyümesi için verimli bir ortam" oluşturduğunu söyledi. Kulak kiri bir fitil görevi görür ve kulakiçi kulaklıklar kulak kirini içeri iter. Bu, neme daha yatkın olan tıkanmış kulaklara neden olur, dedi.

Neubauer, hastalarının tipik olarak "günde altı saat civarında" kulaklık taktığını söyledi. Bazı tavsiyeler, bir seferde 90 dakikadan fazla giymemeyi önerse de, bununla ilgili büyük bir veri olmadığını söyledi.

"Genel olarak konuşursak, hastalarıma onları çıkartır ve enfeksiyon kaparlarsa mola veririm."

Brown, enfeksiyon geliştiren herkesin kulakiçi kulaklıkları en az birkaç hafta kulaklarından uzak tutmayı planlaması gerektiğini söyledi.

Neubauer, hiçbir hastasında kalıcı işitme kaybı yaşamadığını, ancak kulak kanalı şişmesi ve dışarı atılması gereken enfekte döküntüler olabileceğini söyledi.

"Sadece çok acı verici bir hafta olabilir" dedi ve üç ila yedi gün arasında sürdü. Kulak kanalının temizlenmesi gerekiyor ve ardından hastanın antibiyotik ve steroid kulak damlası kullanması gerekecek.

Kulaklıklar nasıl temizlenir

Neubauer, yaygın bir yanlış algı, insanların aslında bakteri zaten kulaktayken, baklaların üzerinde bakteri olduğunu düşünmeleridir. "Bakteriler kuru bir ortamda kalmakta zorlanırlar."

Bununla birlikte, Brown, kulakiçi kulaklıkları temizlemek için haftalık olarak alkollü bir mendil kullanılmasını öneriyor ve bunun "muhtemelen enfeksiyonları önlemek için yeterli olduğunu" söyledi. Kulakiçi kulaklıklarında balmumu biriktiği her zaman, bunu nemli bir bezle temizleyin veya silin ve çok yardımcı olacaktır."

Neubauer, insanların pamuklu çubuk kullanmaktan kaçındığını vurguladı. "Kulak kirini kötüleştiriyorlar" ve kulaklık takmak kulak kirini içeri itiyor. "Hiçbir şey yapmayın… çoğu insan için hiçbir şey yapmazsanız kulaklar temiz kalır."

Ayrıca Neubauer, kulak kanalı enfeksiyonunun bulaşıcı olmadığını da ekledi.

Ayrıca, duştan sonra kulakiçi kulaklıkları takmadan önce kulaklarınızın kuruması için zaman vermenizi önerir. Kulaklarınızı bir havluyla kurulayın, "sonra mola verin ve bir seferde bir buçuk saatten iki saatten fazla takmayın."

Ayrıca kulaklıkları kulağın içine çok fazla sokmamak da iyi bir fikirdir. Neubauer, "Deri ince ve daha içeride, cilt kemiğe bağlı ve ona hiçbir şey vermiyor" dedi. İnsan vücudunda doğrudan kemiğe bağlı tek deridir, bu nedenle altında yağ yoktur… bu yüzden çok hassastır.”

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*