Küresel çip kıtlığı: Buna ne sebep oldu, ne kadar sürecek?

Analistler, bunun neden olduğu, önceliklendirilecek ve alınmayacak sektörler ve kısa vadede ne bekleneceği konusunda gözlemler sunuyor.

chip.jpg

Resim: GettyImages / gremlin

Üretim, salgın sırasında zayıfladıktan sonra çoğu sektörde geri dönüş yapıyor ve çoğu cihazı çalıştırmak için kullanılan yonga tedariki yetersiz kalıyor. Analistler, kıtlığın otomotiv endüstrisinde şiddetli bir şekilde hissedildiğini ve iki yıl kadar uzun bir süre devam edeceğini söylüyor.

IDC'deki yarı iletken grubunun program başkan yardımcısı Mario Morales, sorunlardan birinin, otomobil üreticilerinin talebini karşılamak için dökümhaneler inşa etmek için yatırımın geri dönüşünün olmaması olduğunu söyledi. Morales, birçoğunun "eski teknoloji dediğimiz şeye" yatırım yapmadığını da söyledi.

Diğer bir sorun da kötü planlamadır. Morales, 2020'nin ikinci çeyreğinde otomotiv OEM'leri "dünyanın çoğu gibi kapandı, ancak bu şekilde birçok tedarik zincirinden gelen siparişleri iptal ettiler" dedi. "Bu nedenle, pek çok hoşnutsuz tedarikçi başka pazarlar buldu. salgına rağmen hala iyi gidiyordu. "

GÖRMEK: Küresel çip kıtlığı: Log sıkışıklığı dizüstü bilgisayarlardan ve arabalardan daha fazlasını tutuyor ve tatilleri mahvedebilir (TechRepublic)

Bunlar arasında, insanlar evden çalışmaya başladığında ve çocukların okula uzaktan gittiklerinde talebin fırlayıp PC'lerde, tabletlerde ve tüketici elektroniğinde büyük bir artışa neden olan sekiz büyük bulut altyapısı sağlayıcısı da var.

Gartner, dünya çapındaki yarı iletken eksikliğinin normal seviyelere gelmeyeceğini tahmin ediyor. 2022'nin ikinci çeyreği.

Gartner'ın başkan yardımcısı analistlerinden Gaurav Gupta, 5G akıllı telefonun bu sunumuna ve ABD'nin salgın öncesinde Çin'e uyguladığı ticari yaptırımlara da bir ekleme yaptığını söyledi. Gupta, Çin'in en büyük 5G akıllı telefon üreticilerinden biri olan Huawei'nin belirli bir süre sonra cips satın alamayacağı anlamına geliyor. "Ürünleri için cips temin edemeyeceklerini biliyorlardı … bu yüzden büyük siparişler verdiler."

Aynı şekilde, Apple ve diğer akıllı telefon üreticileri de büyük yonga siparişleri verdiler, bu da "dökümhaneleri aşırı derecede meşgul etti, ardından COVID-19'a olan talepte ani artış yaşadınız."

Forrester'ın araştırma direktör yardımcısı Glenn O'Donnell, pandeminin bir rol oynadığını kabul etti. son blog yazısı.

O'Donnell, "AWS, Microsoft Azure ve Alibaba gibi sağlayıcıların bulut bilişim hizmetlerine olan talebi hızla artmaya devam ediyor. Çok sayıda yarı iletken satın alıyorlar," diye yazdı.

"Cep telefonu satışları artıyor. Apple, Samsung ve Huawei gibi üreticiler çok sayıda yonga alıyor. PC'ler çok sıcak … kripto para birimi oburları tarafından yutulan GPU'ların ve diğer yongaların kıtlığı. Talep her zamankinden daha sıcak ve giderek daha da ısınıyor. "

Küresel kıtlık, mobil cihazların ötesinde geniş bir alanı kesiyor. O'Donnell, "Bir fişi veya pili varsa, muhtemelen yongalarla doludur" diye yazdı.

Gupta, "Kablosuz topluluk, endüstriyel, havacılık, askeri – ürünleri yarı iletken cips gerektiren herkes veya herkes bir kıtlıkla karşı karşıyadır" dedi.

Gupta, Japonya'da bir deprem ve yarı iletken fabrikası yangını ve Mart ayında Teksas'ta bir kış fırtınası da dahil olmak üzere bu yıl bazı fabrikaları kapatan birkaç münferit olayın da soruna katkıda bulunduğunu söyledi.

Otomotiv, sanayi sektörleri çoğundan daha fazla acı çekiyor

Morales, hala eski düğüm teknolojilerini kullanan otomotiv ve endüstriyel pazar segmentlerinin "sadece hattın arkasında olmadığını ve akıllı telefonlar, PC veya bulut altyapısı (sağlayıcılar) gibi öncelik (çip siparişleri için) almadıklarını söyledi … iyileşmeleri daha uzun sürer. "

Bu endüstrilerin verimsiz tedarik zincirleri var ve talaşların yukarı yönde hareket etmesini sağlasalar bile, nihai ürüne ulaşmaları aylar sürebilir, dedi.

"Çipleri bu yılın üçüncü çeyreğine kadar alabilirler (o zaman) sonunda üretimi görmeye başlayacaklar, ancak potansiyel olarak gelecek yılın ilk yarısına kadar, talep ettikleri yongalı arabaları göreceksiniz. Akıllı akıllı sistemleri, ABS frenlerini veya güç aktarma organlarını çalıştırın, "dedi Morales.

Eski teknolojileri kullanmalarının yanı sıra, bu endüstriler de düşük bir önceliktir çünkü geçen yıl kapandıklarında yarı iletkenleri "belirsizlik riskini almaya zorladılar. Bu nedenle birçok tedarikçi başka ürünlere geçti ve hareket edecekler. hazır olduklarında otomotiv endüstrisine. "

Morales, bunun tersine, oyun şirketlerinin "arz sıkışıklığı" yaşadıklarını, çünkü daha öncü tarafta olduklarını ve ürünleri daha iyi tahmin ettiklerini söyledi.

"Bunun çoğu, alınan iş kararları (şirketler) ile ilgilidir. Otomotiv tam zamanında bir ortamda çalışır" dedi. "Pandemiden şok olduğunuzda, iş sürekliliği planlaması olmadan çalışmak zordur."

Morales, Japon yarı iletkenleri ve otomotiv şirketlerinin "şok ağlamadığını" çünkü geçmiş tsunamilerden ve depremlerden ne bekleyeceklerini bildiklerini ve tedarik ihtiyaçlarını daha iyi tahmin edebildiklerini söyledi.

Gupta'ya göre kısa vadeli bir çözüm yok. "Arz kısıtlıysa, kısa bir süre içinde arttıramazsınız…. Teslimat süreleri iyileşmeden önümüzdeki yılın ikinci çeyreğine bakıyoruz". Bu arada fiyatlar yükselecek.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*