Küresel çip kıtlığı: Log sıkışıklığı dizüstü bilgisayarlardan ve arabalardan daha fazlasını tutuyor ve tatilleri mahvedebilir

Bir analist, "Yarı iletken kıtlığı neredeyse her şeyi bir fiş veya pil ile etkileyecek" dedi. Sektörler arası çip rekabeti işleri karmaşıklaştırabilir.

Resim: GettyImages / gremlin

Dijital çağda, yarı iletken yongalar bir dizi günlük eşyaya dönüştü. 21. yüzyılda buzdolaplarımızın bile bir "beyni" var. Geçtiğimiz yıl COVID-19, iç içe geçmiş küresel tedarik zincirlerinde ve çok sayıda yonga merkezli endüstride, birikmiş envanterler ve arkasında yatan boş mağaza raflarıyla kırılabilirliği vurguladı. Otomotivde yaşanan yavaşlamalar ve sınırlı dizüstü bilgisayar tedarikleri geçen yıl pek çok manşetten çıkarken, silikon kıtlığı, bilgisayar gücünün günlük yaşamda oynadığı kritik role ışık tutmaya devam ediyor.

Daha az bilinen ürün kesintileri, kıtlıkların ne kadar sürebileceği ve farklı sektörlerin silikon fırtınasını nasıl atlattığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için endüstri analistleri ve yöneticileriyle konuştuk.

Forrester araştırma direktörü başkan yardımcısı Glenn O'Donnell, "Yarı iletken kıtlığı bir fiş veya pille neredeyse her şeyi etkileyecek" dedi. "Otomobiller ve PC'lerle ilgili ciddi sorunlar hakkında çok şey duyuyoruz, ancak tüketici elektroniği, ev aletleri, tıbbi cihazlar ve hatta oyuncaklar çip bulunabilirliğinden muzdarip."

GÖRMEK: Güvenlik olayı müdahale politikası (TechRepublic Premium)

Gartner'ın başkan yardımcısı analisti Gaurav Gupta, müşteri sorularına dayanarak, banka kartı çip kıtlığı ve restoranlarda ödemelerde kullanılan tabletlerin kullanılabilirliği dahil olmak üzere bu üretim kesintilerinin bazılarını ayrıntılı olarak açıkladı. Yarı iletken yongaların yetersizliği, popüler video oyun konsolları ile hem oyuncular hem de geliştiriciler için sonuçlar.

Ev aletleri endüstrisinde O'Donnell, akıllı buzdolabı ürünlerinde yaşanan gecikmeleri not etti ve daha küçük miktardaki ürünlerin karşılaştırmalı olarak "daha fazla zarar gördüğünü" açıkladı. Kendini "amatör radyo delisi" olarak tanımlayan O'Donnell, sektörler sınırlı kaynaklar için rekabet ederken teknoloji devlerinin etkisinin daha küçük şirketleri nasıl etkileyebileceğini açıklamak için hobilerinden birini tartıştı.

"Bu hobide, yeni radyo" oyuncakları "ileri teknolojidir, ancak en sıcak radyo yılda 5.000 birim satabilir. Apple 100 milyon çip istiyor, ancak küçük amatör radyo şirketi 5.000 istiyorsa, Apple kazanır!" O'Donnell dedi.

Uluslararası ticaretten sorumlu başkan yardımcısı Sage Chandler ve Tüketici Teknolojileri Derneği araştırma kıdemli yöneticisi Prabhat Agarwal da benzer düşünceler dile getirdi.

"Şirket büyüklüğü açısından, en büyük kuruluşlar en küçük etkiyi görürken, küçük işletmeler en çok etkilenenlerdir" dediler.

chip.jpg

Resim: GettyImages / Jorg Greuel

Son aylarda ekonomi hakkında pek çok tartışma oldu "sıcak koşmak"artan enflasyonla. Bu ayın başlarında, Çalışma İstatistikleri Bürosu Nisan Tüketici Fiyat Endeksi. Geçen yıl, endeks% 4.2 yükseldi (mevsimsel düzeltmeleri hesaba katmadan), endeks başına 2008'den bu yana "yüzde 4.9'luk bir artıştan bu yana en büyük 12 aylık artışı" temsil ediyor.

O'Donnell "çip krizinin düzelmeden daha kötüye gideceğine" inanırken, enflasyonun "talebe bir engel oluşturabileceğini ve bu da kıtlık sorununun çoğunu hafifleteceğini" açıkladı.

O'Donnell, "Enflasyonun şu anda çıldırdığından korkuyorum, ancak önümüzdeki birkaç ay içinde kontrol altına alınacak. Talep güçlü olmaya devam edecek ve kısa vadeli bir enflasyon patlamasını atlatacak" dedi.

Sektörler arası çip rekabeti

Bu arada şirketler, silikon pastadan bir dilim için rekabet etmek zorunda kalıyor ve bu da çipler için sektörler arası rekabete yol açıyor. Örneğin, daha önce kardeş sitemiz ZDNet olarak bildirildiNVIDIA, oyun GPU'larını satın alan madencilere zarar vermek için kripto madenciliği için özel bir çip tasarladı.

GÖRMEK: Parolalar nasıl yönetilir: En iyi uygulamalar ve güvenlik ipuçları (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Otomotiv endüstrisi, kıtlıklar üretimde darboğazlara yol açtığı için pek çok manşet yaptı. Bu yılın başlarında, Ford duyuruldu çip kısıtlamaları nedeniyle F-150 üretimini düşürüyordu. O'Donnell, manşetlere ulaşan kıtlıkların üretimi diğer pazarlar için bir maliyetle etkileyebileceğini açıkladı.

"Otomotiv endüstrisi şu anda medyanın yoğun ilgisini çekiyor, bu nedenle yonga üreticileri yakında bu birikimi düzeltmek için harekete geçecek. Yine de bu, diğer ürünlerin pahasına olacak" dedi. "Ford, Honda ve Daimler cips alıyorsa, başkası alamaz. Bu, aynı derecede büyük, ancak belki de daha az görünür olacak diğer eksiklikleri daha da artıracaktır."

Çiple ilgili bu pazar aksaklıkları, sayısız sektörü aylarca zor durumda bıraktı ve eksiklikler bu yılın sonlarında tatil alışveriş sezonunda devam edebilir. O'Donnell, oyuncak endüstrisindeki çiple ilgili aksaklıkların, e-postaya vurgu yaparak "tatillerin" tek "büyük haberi" haline gelebileceğini söyledi.

"Büyük işlerin acısını boşverin; çocuğunuz için o havalı yeni oyuncağı alamazsanız, kaos ortaya çıkacaktır!" dedi.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*