Küresel çip sıkıntısı: Otomobil endüstrisi yüksek talep ve sınırlı arzla nasıl başa çıkıyor?

Yöneticiler, üretimin durmasına ve stokların düşmesine ve aynı zamanda daha yüksek fiyatlara yol açan benzersiz bir krizi yönetirken tedarik zincirine daha fazla dikkat ediyor.

Resim: Chris Ratcliffe/Bloomberg/Getty Images

2021'deki küresel talaş kıtlığı, otomobil endüstrisini alt üst etti ve üretim kesintilerine yol açtı. bir milyondan fazla araç, rekor düşük stoklar ve artan liste fiyatları, 110 milyar dolarlık tahmini gelir kaybı yıl için. Fabrikayı kuran Ford bu ay kapanmalar, çip sıkıntısının 2021 kazançlarını 2,5 milyar dolar düşürmesini beklediğini söyledi. CEO Jim Farley, bu bahar uyardı "Üretim üzerindeki etki, iyileşmeden önce daha da kötüleşecek."

General Motors, ilk başta kazançların kıtlıktan etkilenebileceği konusunda uyardı ve daha sonra ilan edildi yarı iletken kullanımına öncelik vererek nasıl yönettiği konusunda daha "iyimser"di. Kuzey Amerika İmalat ve İşçilikten sorumlu GM başkan yardımcısı Phil Kienle, "Küresel yarı iletken sıkıntısı karmaşık ve çok değişken olmaya devam ediyor, ancak bayilerimiz de dahil olmak üzere ekibimizin hızı, çevikliği ve bağlılığı, müşterileri memnun etmenin yaratıcı yollarını bulmamıza yardımcı oldu" dedi. İlişkiler, bir açıklamada. Örneğin, COVID-19 pandemisinden bu yana GM, en çok satan ve en hızlı dönen modelleri hattın başına getirmek için odaklanmış sipariş kullandı. GM Otoritesi.

Üretim kesintilerini takip eden AutoForecast Solutions'a göre, Chrysler, Jeep, Hyundai, Nissan ve diğerleri de dahil olmak üzere diğer büyük isim üreticileri çip sıkıntısı sırasında sıkıştı. Cox Automotive yönetici analisti Michelle Krebs, "Neredeyse hiçbir üreticiye veya bölgeye dokunulmadı" dedi. "Çin, Japonya, Avrupa ve Kuzey Amerika'yı vurdu."

GÖRMEK: COVID-19 işyeri politikası (TechRepublic Premium)

Krebs, COVID-19 pandemisinden kaynaklanan köklü değişikliklerden çıkan endüstrinin Toyota tarafından popüler hale getirilen tam zamanında modeline, tedarik zinciri lojistiğine ve dağıtım döngüsüne sıkı bir şekilde bakmak zorunda olduğunu söyledi. Yöneticilerin, tedarik zincirine ve tedarikçileri izlemeye daha fazla dikkat ettiğini vurguladı.

Bu Sturm und Drang'in çoğu, olayların yoğunluğunda oluyor. Otomotiv endüstrisi için küresel talaş kıtlığının acısı, tam da yaz sürüş sezonu başlarken, şu anda muhtemelen en yüksek noktasında. Goldman Sachs'ın baş Asya ekonomisti Andrew Tilton şunları söyledi: Bu hafta CNBC, "Analistlerimiz muhtemelen şu anda bunun en kötü döneminde olduğumuza inanıyor – bu, şu anda otomobil gibi aşağı yönlü (in) endüstrilerdeki en büyük bozulmayı görüyoruz ve bu, yılın geri yarısında yavaş yavaş azalacak."

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, küresel kıtlık "gelecek yıl ya da öylesine" için bir "günlük meydan okuma" olurdu. Biden yönetimi, kendi adına, tedarik zinciri şeffaflığını ve veri paylaşımını artırmak için özel sektörle birlikte çalışıyor. Kongre de bu konuda çalışıyor. Senato tasarıyı onayladı kıtlığı gidermek için acil durum harcamalarına 50 milyar dolar ayırıyor. Meclis kendi mevzuatı üzerinde çalışıyor.

Columbia Seligman İletişim ve Bilgi Fonu'nun lider portföy yöneticisi Paul Wick, küresel çip kıtlığının uzun süredir ortaya çıktığını söyledi. Columbia Threadneedle Yatırımları. "Bugün ortaya çıkan dinamikler onlarca yıldır inşa ediliyor" dedi.

Tedarik açısından bakıldığında, Wick şunları söyledi: "Yarı iletken şirketler 1990'lardan beri bağımsız üretimden daha verimli bir dış kaynak üretim modeline geçiyorlar ve bu da daha az gevşeklik sağlıyor. Ayrıca, çoğu ekipman üreticisi artık çok ince bir ürün taşımıyor veya elinde tutuyor. çip envanteri – 2000 yılında teknoloji balonu patladığında bazı büyük envanter kayıtlarından sonra meydana gelen bir pivot."

Columbia Threadneedle'a göre otomotiv endüstrisi için, "birçok otomobil üreticisi pandeminin başlangıcında otomobillere daha düşük talep bekleyerek yarı iletken siparişlerini iptal etti, ancak daha sonra insanların daha az değil daha fazla otomobil istediğini fark ettiler. O zamana kadar cips yoktu. Bazı durumlarda talaşlar otomotiv tedarik zincirinde o kadar merkezi hale geldi ki, belirli, dikkat çekmeyen bir talaşın olmaması üretimi sanal olarak durma noktasına getirebilir."

Modern araçlarda yüzlerce çip olduğu tahmin ediliyor. Deloitte tahmini 2010'da %35 olan toplam otomobil maliyetinin 2030'da elektronik sisteminin %50'sini oluşturacağını belirten firma, 2019'da yaptığı açıklamada, fabrikada takılan bileşenlerin güvenlik sensörlerinden güç aktarma parçalarına, gösterge panellerine ve bilgi-eğlence sistemine kadar her şeyi içerdiğini söyledi. Bir sonraki yarı iletken dalgası hakkında rapor.

Yarı iletken içeriğin (elektronik sistemleri oluşturan bileşenler) maliyetinin 2013'te araba başına 312 dolardan 400 dolara yükseldiğini söyledi. "Otomotiv yarı iletken satıcıları, otomobillerdeki MCU'lar, sensörler, bellek ve daha fazlası gibi çeşitli yarı iletken cihazlara yönelik talepteki artıştan yararlanıyor. 2022 yılına kadar bu rakamın araba başına 600 dolara yaklaşması bekleniyor."

Cox Automotive'den Krebs, firmanın, özellikle pandemi sırasında tüketici talebindeki şaşırtıcı artıştan ve ardından tedarikçilerle ilgili çeşitli sorunlardan sonra bir arz krizinin geleceğini tahmin ettiğini kaydetti. "Tedarik zincirinin ne kadar kırılgan olduğunu görebiliyorduk" ve ardından talaş sıkıntısı yaşandı. Cox Automotive, mevcut en son veriler olan 17 Mayıs itibariyle, ulusal ortalama model arzının şu şekilde olduğunu tespit etti: 35 gün, kıtlığı takip ettiğinden beri en düşük.

Cox Automotive'in vAuto Kullanılabilir Envanter verilerinin analizine göre, ABD'nin mevcut satılmamış yeni araç arzı, Nisan ayında aynı zamanda 2,24 milyon iken, Mayıs ayı sonuna yaklaşırken 1,78 milyon adede geriledi. Cox, Toyota, Lexus, Chevrolet ve GMC'nin en düşük stoklara sahip olduğunu buldu.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/11/2ac14c2b-b000-40eb-8d46-1c66c9f2fefd/resize/770x/bb6faab1b08d907fe05b2a124bf401eb/yeni-araç-envanteri .jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Cox Otomotiv">new-vehicle-inventory.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/11/2ac14c2b-b000-40eb-8d46-1c66c9f2fefd/resize/770x /bb6faab1b08d907fe05b2a124bf401eb/yeni-araç-envanteri.jpg

Resim: Cox Otomotiv

"Güçlü satışlar ve stokların daha da sıkılaşması, Mayıs ayında daha da yüksek fiyatlara neden oldu. Ay kapanırken, ortalama liste fiyatı, Nisan ayında aynı zaman dilimi için 39.633$'dan 40.566$'a yükseldi. ve 2019'un yüzde 10,3'ü," dedi Cox.

Göre araştırma sitesi Edmunds.com, kıtlık, aynı zamanda daha pahalı ve biraz sınırlı arzda olan kullanılmış araçlara olan talebi artırdı. TÜFE raporu Bu hafta açıklanan veriler, mevsimsellikten arındırılmış ikinci el otomobil ve kamyon fiyatlarının Mayıs ayında %7,3 arttığını gösteriyor.

Edmunds'a göre, otomobil alıcıları, bayilerin araçlarını indirim yapma olasılığının daha düşük olduğunu ve "yaklaşık sekiz müşteriden birinin artık etiket fiyatından daha fazlasını ödediğini" görüyor.

Edmunds'un üst düzey içgörü yöneticisi Ivan Drury, "Gideceğimiz hızla, araba alışverişçilerinin bu yaz tam olarak istediklerini bulmaları çok daha zor olacak" dedi.

Bu arada, otomobil yöneticileri bu kriz sırasında en büyük talebi karşılamak için değişiklikler yaparken, Krebs şunları söyledi: "Otomobil üreticileri ve bayiler için bu durumun büyük bir artısı var. Araçlar birkaç teşvik ve az indirimle en yüksek dolardan satılıyor; kat planı/ ilgi çok azaldı; araçlar çok hızlı döndüğü için envanter taşıma maliyeti neredeyse sıfır."

Krebs, "Otomobil üreticileri ve bayiler için kar marjları hiç bu kadar yüksek olmamıştı," diye ekledi. "Ayrıca, bir noktada, otomobil üreticileri bir miktar üretim yapacak. Bu düşük stok durumu, otomobil üreticilerinin kriz olmayan bir durumda bunu nasıl sürdürebileceklerine bakmaları açısından o kadar faydalı oldu ki bu da dağıtımı daha verimli ve daha ucuz hale getiriyor. "

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*