Küresel çip sıkıntısı: Teknoloji sektörü, şirket başvurularında önde ve merkezde mücadele ediyor

Bir GlobalData raporu, kesintiler endüstriler arasında yankılanırken teknoloji sektöründeki etkileri değerlendirmek için çip kıtlığı hakkındaki anahtar kelimelere ve tartışmalara odaklanır.

çip.jpg

Resim: GettyImages/gremlin

Son aylarda, küresel bir çip kıtlığı, tüketici elektroniğinden endüstriye kadar çeşitli sektörlerde yankılandı. otomobiller gibi üreticiler silikon pastadan bir dilim için yarışın. Cips kıtlığı ve buna bağlı aksaklıklar, mağaza raflarının boş kalmasına, üretim darboğazlarına ve alışveriş yapanlar için baş ağrısına neden oldu. Cuma günü, danışmanlık şirketi GlobalData, yayınlanan teknoloji sektörünün mücadelelerine odaklanan çip sıkıntısı hakkında bir yayın.

Küresel çip sıkıntısı: Teknoloji sektöründe kesintiler

Şirketin analitik platformu verilerine atıfta bulunan GlobalData, "kıtlık ve ilgili anahtar kelimeler hakkındaki tartışmaların" 2020'nin dördüncü çeyreğinden 2021'in ilk çeyreğine kadar %74 arttığını ve bunların yaklaşık %17'sinin tartışılan "üretim ve kapasite üzerindeki etkileri" olduğunu söyledi.

"Mevcut senaryo, yeni ürün ve sevkiyat gecikmelerinden bahsedenlerin 2021'in ilk çeyreğinde yaklaşık %23 arttığından teknoloji üreticileri için endişe verici görünüyor. Ek olarak, 2021'in ilk çeyreğinde belirtilen toplam kıtlığın %3'ü, olumsuz etkilerin 2022'ye kadar sürmesinin muhtemel olduğunu vurguluyor. GlobalData'da kıdemli iş temelleri analisti Rinaldo Pereira, bir yayında "Talepteki büyük patlama nedeniyle 2023'ün başlarında" dedi.

GÖRMEK: BT gider geri ödeme politikası (TechRepublic Premium)

Dökümhaneler talaş kıtlığının ortasında büyük paralar kazanıyor ve rekor gelir elde ediyor, ancak piyasa normalleşmesi için zaman çizelgesi belirsizliğini koruyor. Aynı zamanda, Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler önlem alıyor yarı iletken çiplere erişimi artırmaya yardımcı olmak için. Örneğin, daha önce kardeş sitemiz olan ZDNet olarak rapor edildiABD Senatosu geçtiğimiz günlerde ABD çip arzını artırmak için 52 milyar dolarlık bir faturayı onayladı.

Pereira, "Şirketler, ABD Hükümeti'nin Çin'e yönelik yaptırımları tarafından da teşvik edilen uzun süreli pandemi kaynaklı tedarik zinciri aksamalarından endişe duymaya devam ettikçe, 2021 yılının ilk çeyreğinde yarı iletkenle ilgili kıtlık sözlerinde ani bir artış var."

2021 teknoloji sektörü başvurularını tartışan Pereira, "eksik ve ilgili anahtar kelimeler içeren cümlelerin yaklaşık üçte birinin olumsuz olduğunu" söyledi. Pereira, "olumsuzluk, üreticilerin genişleyen arz-talep açığına ayak uyduramadıklarını gösteriyor" dedi.

GÖRMEK: Uzaktan çalışma ile çocukların eğitimi arasında denge kurmak devasa bir iştir. İşte işverenlerin nasıl yardımcı olabileceği (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Pereira, "İyi tarafından bakıldığında, bileşen üreticilerinin kayıtlarındaki üretim kapasiteleri hakkındaki tartışmalar da 2021'in ilk çeyreğinde arttı. Intel ve Tayvan Yarı İletken İmalat Şirketi (TSMC) dahil şirketler, uzun vadeli talebi karşılamak için kapasite genişletme taahhüt ettiler." .

Küresel çip sıkıntısı: Etkilenen ürünler

Bilgisayar çipleri bir dizi modern ürünün ayrılmaz bir parçasıdır; Ne de olsa 21. yüzyılda buzdolaplarının bile beyni var. Bu yılın başlarında Ford, çip kısıtlamaları nedeniyle F-150 üretimini azalttığını ve General Motors'un da sınırlı üretim yaptığını duyurdu. araç üretimiama silikon logjam arabalardan daha fazlasını tutuyor.

Küresel çip sıkıntısı, ilk ürünün piyasaya sürülmesinden aylar sonra bile oyuncuların en son konsollara sahip olmalarını zorlaştırdı. Daha önce bildirdiğimiz gibi, PS5 stok yenileme sorunları ve çip sıkıntısı, retro bir oyun rönesansını teşvik edebilir çeşit çeşit.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*