Küresel talaş kıtlığı: Üreticiler uzun vadede nasıl başa çıkabilir?

Endüstri uzmanları, federal hükümetin yarı iletken endüstrisine büyük yatırım yapması bekleniyor, ancak akademi ve şirketlerden de desteğe ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

tedarik.jpg

Resim: GettyImages/Berkah

Bu hafta başında Senato karşı koymayı amaçlayan yasayı kabul etti. Çin'in yarı iletken endüstrisi için 50 milyar dolardan fazla bir faturayı içeren büyüyen ekonomik etkisi. Şimdi, imza için Başkan Biden'a gitmeden önce Meclis'ten geçmesi gerekiyor. Küresel yarı iletken krizinin 2022 yılına kadar sona ereceğine dair tahminler olmasına rağmen, Wichita Eyalet Üniversitesi'nden bir bilgisayar araştırmacısı, krizin birkaç yıl sürebileceği konusunda uyarıyor.

Bunun nedeni, bilgisayar mühendisliği doçenti ve Wichita State lisans bilgisayar mühendisliği programı direktörü Abu Asaduzzaman, Ph.D.'ye göre, yarı iletken tedarikinin artırılmasının Intel ve Tayvan Yarı İletken İmalat Şirketi'nin işlerindeki yeni üretim tesislerine bağlı olmasıdır. .

GÖRMEK: Küresel çip sıkıntısı: Çipleriniz gelene kadar nasıl yönetilir? (Teknik Cumhuriyeti)

Çip eksikliğini çözmenin önündeki engeller

Önümüzdeki birkaç yıl için giderek daha fazla çip gerekecek.
çip bağımlı teknolojiler için talepte büyük artış

, dedi Asaduzzaman. Şu anda, çiplerin yaklaşık %12'sini ABD üretiyor – çoğunluğu Tayvan'da TSMC ve Güney Kore'de Samsung tarafından üretiliyor, dedi. "Intel ve TSMC iki yıldan daha kısa sürede yeni tesisler inşa edemezlerse, bu krizin en az üç yıl süreceğini tahmin ediyorum" dedi.

Diğer bir konu ise artan üretimin karmaşıklığıdır” dedi. Asaduzzaman, çip üretiminin karmaşık, hassas ve son derece pahalı fabrikaların geliştirilmesini gerektirdiğini söyledi. "Bir kişinin daha fazla insanı işe alması ve üretimin hemen artması mümkün değil" dedi. "Çip üretimi, yüksek vasıflı profesyonellere ve son derece sofistike üretim tesislerine ihtiyaç duyar."

Asaduzzaman, daha fazla üretimi ABD'ye kaydırmanın çok önemli olmasına rağmen, bunu yaparken zorluklar olduğunu söyledi. "Şu anda ABD'deki yarı iletken fabrikasyon dökümhanelerinin sayısı yeterli değil. Yurtdışında yerleşik şirketlerin burada fabrika kurmalarına yardım edersek bu iyi olur. Ama kesinlikle tüm teknoloji üretimimizi yurtdışına göndermek istemiyoruz ve o zaman hiçbir şey yok. Bu büyük bir hata olur."

Ancak Asaduzzaman, politika hükümlerinin yarı iletkenlerin yerli üretimini teşvik edebileceğinin bir umut ışığı olduğunu söyledi. "Örneğin, düzenlemeler, yarı iletken satın alan ABD şirketlerinin yerli üreticilerden belirli bir yüzde satın almalarını gerektirebilir. Endüstriler, yerel yonga endüstrilerinin ayakta kalabilmesi için yerel olarak üretilen yongaları kullanmak zorunda."

Asaduzzaman, bazı denizaşırı çip üreticilerinin ABD'nin sektördeki diğerleriyle rekabet edebilmek için gerekli becerilere sahip olmadığına ve maliyeti düşük tutamayacağına inanmasını "aşağılayıcı ve yanlış" olarak nitelendirdi. "Çip teknolojisini icat eden biziz; artık çipler için denizaşırı şirketlere bağımlıyız" dedi. "ABD hükümeti ve endüstrileri uzun vadeli çözümler hakkında düşünmeli."

Asaduzzaman, çip teknolojisinde yeniden lider olmak ve liderliğini sürdürmek için hükümetin, şirketlerin ve akademinin herkesin bir rol oynamasını savunuyor.

Asaduzzaman, bu, öğrencileri yeni çip tasarım teknikleri geliştirmeye, çip uygulamalarını optimize etmeye ve düzene sokmaya ve çip ihtiyaçları konusundaki farkındalığı güçlendirmeye yönelik ileri düzey kurslar sunarak yapılabilir.

Üreticiler nasıl dönüyor?

Bir şirket sözcüsü, Micron'un "proaktif ve disiplinli tedarik zinciri ve envanter yönetimi stratejileri" yoluyla geniş elektronik endüstrisi kıtlıklarının üretim çıktısı üzerindeki etkisini azaltmak için çalıştığını söyledi. "Durumu yakından izliyoruz ve şu anki onayladığımızı karşılamak için çok çalışıyoruz. tüm sektörlerdeki müşterilerimize tedarik etmek için siparişler veriyoruz."

Şirket, "üretimi optimize etmek için stratejik kararlar alıyor ve tüm riskleri anlamak ve azaltmak için veri analitiği aracılığıyla tedarik zinciri esnekliği oluşturmaya muazzam bir şekilde odaklandı."

Sözcü, Micron'un yetkililerin ürünlerini üretmek için gereken kritik kaynak malzemelere ve entegre devrelere erişmesini sağlamak için eksiklikleri tahmin etmek için aktif olarak çalıştığını söyledi. "Çeşitlendirilmiş üretim lokasyonlarımız, riskleri dağıtmamıza ve dünya çapındaki müşterilerimize hizmet vermeye devam edebilmemize yardımcı oluyor."

Micron'un bazı müşterileri, son pazarlarında bellek dışı bileşen sıkıntısı yaşıyor ve şirket, talep eğilimlerini anlamak için onlarla birlikte çalışıyor. Sözcü, örneğin, "disiplinli tedarik yönetimimizin bir parçası olarak bellek DRAM'inin yetersiz olması nedeniyle, müşterilerden daha uzun teslim süreleri bekliyoruz" dedi.

Sözcü ayrıca, müşterilerin esnek olma ve ürünler arasında geçiş yapma yeteneğinin daha sınırlı hale geldiğini söyledi. "Bu değişen faktörleri, genel olarak destekleyici olan müşterilerimize iletmeye özen gösterdik."

Amazon Alexa, Google Home ve Microsoft ile çalışan bir çip ve IoT donanım üreticisi olan RAKwireless, çözüm mimarı Jose Marcelino'nun satış hacmini artırdığını söylediği üç yönlü bir yaklaşım benimsedi.

Marcelino, "İlk olarak, uzun vadeli planlama yapıyoruz ve halihazırda önemli tamponları koruyoruz ve en kötü dalga çarpmadan önce kilit parçaları güvence altına almak için siparişler veriyoruz" dedi.

RAKwireless ayrıca küresel bir şirket olmanın ve dünyanın dört bir yanındaki ortakları ve işbirlikçilerinin yerel pazarlarda büyük distribütörler tarafından görünmeyen parçaların bulunmasına yardımcı olmanın avantajlarından da yararlandığını söyledi.

Marcelino, "İşbirlikçilerimiz ayrıca tedarik zinciri çevresinde birçok dedektiflik çalışması yapıyor, biz sadece çevrimiçi portallarda sunulan bilgilere güvenmiyoruz" dedi.

Marcelino, üçüncü ve belki de en önemli yönün, gelecek için büyük, önceden taahhütlerde bulunabilmeleri, tabiri caizse "bilgili bahisler" yapabilmeleridir.

Bağlantılarını ve ortaklarını her zaman geliştirmek önemlidir – sadece felaket olduğunda değil, dedi. "Çoğu zaman, cevaplar yüzü olmayan bir web sitesindeki rakamlarda değil, arkalarında gerçek insanlar var. Özellikle önemli tedarik pazarlarında çeşitlendirilmiş bir işgücünü besleyin."

Marcelino ayrıca üreticilerin "her zaman sağlıklı bir bileşen tamponu tutmalarını" tavsiye etti. Tam zamanında yalın bir tedarik zincirini koruyarak maliyetleri en aza indirmeye yönelik bir baskı var. Bu, tedarik zinciri iyi yağlandığında harikalar yaratıyor, ancak bu verimlilik çoğu zaman yetersiz kalıyor. -işler o kadar düzgün olmadığında büyük riskleri takdir etti."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*