Kuşak bölünmesi: Koronavirüs pandemisi sırasında evde çalışma

Ulusal Araştırma Grubu, Gen Z, binyıllar ve Gen X'in uzak çalışma hayatına farklı oranlarda adapte olduğunu buldu.

Gen Z işgücünü nasıl yeniden şekillendirecek:% 80 en son teknoloji ile çalışmak istiyor
Gen Z iş gücüne girdiğinde, beş farklı nesil birlikte çalışacaktır. İşte çok nesilden oluşan bir işgücünün görünümü.
http://www.techrepublic.com/

coronavirüs salgın uzaktan çalışmanın evrimini hızlandırdı ve farklı nesiller farklı oranlarda adapte oluyor, Ulusal Araştırma Grubu (NRG) raporu bulundu. İşçilerin yarısından fazlası (% 51) evden çalışarak ofise gelmekten daha güvenli hissedeceklerini ve işverenler aynı fikirde, ofisler arasında personelden uzaktan çalışmasını isteyen endüstriler.

NRG en Hazır ya da Değil: İşin Geleceği Burada Perşembe günü yayınlanan raporda Gen Z (18 ila 24 yaş), bin yıllık (25 ila 39 yaş) ve Gen X (40 ila 54 yaş) yeni bir uzaktan çalışma tarzını nasıl ele aldıklarını değerlendirdi. Bazı çalışanlar zaten uzaktan çalışıyor olabilirken, birçoğu tüm ekibinin aynı şeyi yapmadığını veya yapmadığını belirtti.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

NRG CEO'su Jon Penn, "Her neslin evden çalıştığı bir dizi değer veya lensi var." Dedi.

Ofis yapısını kaçıranlar için verimlilik

Gen Z katılımcılarının yarısı (% 50), ofise gelmeye kıyasla evden daha az verimli çalıştıklarını söyledi. Raporda,% 51'inin evde daha dikkatinin dağıldığını belirtti.

Penn, Gen Z'nin dijital yerliler olması veya teknolojik bir çağda büyümesi ve dolayısıyla ekipmana daha aşina olması nedeniyle, en az üretken olmalarının ironik görünebileceğini söyledi.

Bununla birlikte, ofis alanı bir yapı hissi sağlar – genç profesyoneller için genellikle kritik olan bir kalite. Bu hesap verebilirlik ve gözetim duygusu, büyük olasılıkla bir okul yapısına alışkın olan Gen Z çalışanları için özellikle önemlidir.

Sosyal ve kültürel etki

COVID-19'un sosyal etkisini analiz ederken, genç nesiller çok daha fazla endişe duyuyor. Raporda, Gen Z'nin çoğunluğu (% 71) ve binyılların% 67'si, virüsün birbirleriyle nasıl iletişim kurduğumuz konusunda kültürel etkileri konusunda endişeli olduklarını söyledi.

Gen Z'nin yarısından fazlası (% 56) iş arkadaşlarıyla sosyal olmayı sevdikleri için ofise gitmek istediklerini ve Gen Z'nin% 46'sı evden çalışmanın toplumu daha izole hale getireceğinden endişe ettiklerini söyledi.

Penn, "Bu kuşakla ilgili ilginç olan şey, bizzat diğer insanlarla birlikte olmanın sosyal dokusuna ne kadar ihtiyaç duydukları. Yani, gerçek hayatta onlar için ofis bu." Dedi.

"Bunu götürdüğünüzde, insanları görmenin sosyal bağlantılarını gerçekten kaçırıyorlar. Fikirleri çevrimiçi olmaktan ziyade kişisel olarak paylaşmanın çok daha kolay olduğunu düşünüyorlar." "Bunu bu nesil için asla düşünemezdiniz, ama şu anda en çok yalıtılmış hissediyorlar."

Gen X, burada daha fazla yaşam ve iş tecrübesine sahip olmaları, onlara daha bağımsız olmalarını sağlamaları nedeniyle avantaj sağlıyor.

Ekonomik etki ve kendi kendine yeterlilik

Dört bin yılda üçü ve önceki durgunluklarda yaşayan Gen Xers, coronavirüs, rapor bulundu.

NRG'nin platformlar ve teknoloji başkanı Ben Rogers, birçoğu evden çalışmaya çok daha istekli, sadece bir maaş almakla kalmıyor, aynı zamanda koronavirüs nedeniyle okulda bulunamayan çocuklarına da bakabilirler.

Raporda, Gen Xers'in yarısından fazlası (% 52) evden çalışmanın daha uygun olduğunu düşündüklerini ve neredeyse yarısı (% 49) uzun süre evlerinde kalmanın sakıncası olmadığını söyledi. onların genç meslektaşları çok uzak bir görüştür.

"(Gen X) daha uzun süredir çalışıyor," dedi Rogers. Diyerek şöyle devam etti: "Dürüst olalım, kariyerlerinde, evden çalışma esnekliğinin bir kısmını talep edebilecekleri ve aslında onlara itiraz etmeye çalışan bir şirketin parçası olarak alabilecekleri bir aşamaya gelme olasılıkları daha yüksektir."

Bu faktörler nedeniyle Gen Xers, aslında daha fazla deneyime sahip oldukları için Gen Zers veya bin yıllara göre uzaktan çalışmaktan daha rahattır.

Engeller için nasıl çözülür: 5 araç

Rapora göre, dikkat dağıtıcı şeyler, yalnızlık ve işyerinde mevcut cihazlara erişim eksikliği gibi nesiller boyunca uzaktan çalışmanın en büyük acı noktaları.

Veriler, uzak çalışma bariyerlerini köprülemek için teknolojiye dönüşmeyi önerdi. Katılımcılar, aşağıdaki beş aracı potansiyel olarak en yararlı olarak belirtmiştir.

1. Hareket halinde eller serbest ekranları (% 69)

Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar, iş arkadaşlarıyla gerçek zamanlı işbirliğine olanak tanıyarak her yerden ve birden çok ekrandan çalışabilirler.

2. Sanal etkinlikler (% 67)

Birçok yüksek profilli endüstri etkinliği zaten sanal olmayı seçti ve katılımcılar bunun iyi bir fikir olduğunu kabul etti. Kişisel toplantılar yerine, konferans katılımcıları video yoluyla dijital olarak ağ kurabilirler.

3. Belgeleri / kayıtları kaydedin (% 66)

Katılımcılar ayrıca video veya fotoğraf çekmenin arkadaşlarınızla / iş arkadaşlarınızla paylaşılmasının ve paylaşılmasının kişilerarası bağlantının korunmasına yardımcı olabileceğini doğruladı.

4. Etkileşimli öğrenme / beceri geliştirme (% 65)

Çalışanlar ayrıca cevrimici egitim evden çalışırken büyük bir hız değişikliği olabilir.

5. Dil engellerini kaldırın (% 64)

Teknoloji, çalışanların uzaktan insanlarla kolayca iletişim kurmasına da yardımcı olabilir. Anında çevrimiçi çeviri araçlarıyla uluslararası konferans görüşmesi bir engel değildir.

Daha fazla bilgi için göz atın Günümüzde ve koronavirüs pandemisinden sonra uzaktan işbirliği nasıl kullanılır TechRepublic.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2018/07/17/8ae502fd-32cf-43b5-b335-19a3c3d3a0b3/resize/770x/83a535f2234b7a2e8ace7a5689fc45-2545/245-045d/rzz = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">fizkesistock-681625452.jpg "veri-orijinal =" https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2018/07/17/8ae502fd-32cf-43b5-b335-19a3c3d3a0b3/resize/770x/83a535f2234b7a2e0e0e0e0e0e0e0e0e -681625452.jpg

Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*