Linux 101: Bir dizindeki dosyaları ve klasörleri listeleme

Jack Wallen, başka bir Linux 101 ipucuyla geri döndü. Bu sefer size komut satırından dosya ve klasörleri nasıl listeleyeceğinizi gösteriyor.

Linux'ta yeni olanlar için, komut satırını öğrenmek konusunda biraz endişeli olabilirsiniz. Sonuçta, muhtemelen hemen hemen her görev için bir GUI kullanan ve bir komut satırı arayüzü ile fazla zaman harcamayan bir platformdan geliyorsunuz. Korkma, biz bunun için buradayız.

Bu sefer size bir dizindeki dosya ve klasörleri nasıl listeleyeceğinizi göstermek istiyorum. Bu çok temel bir görev gibi görünebilir, ancak tek bir komuttan gerçekte ne kadar bilgi toplayabileceğinize şaşıracaksınız. Temel bilgilerle başlayacağız.

İlk önce, Linux sisteminize giriş yapın. Bu GUI'siz bir sunucuysa, zaten bir terminal penceresinde olacaksınız, yani gitmeye hazırsınız. Değilse, bir terminal uygulaması açın ve kendinizi ana dizininizde bulmalısınız.

GÖRMEK: Linux dosya ve dizin yönetimi komutları (TechRepublic Premium)

Doğrudan mevcut dosyadaki dosyaları ve klasörleri listelemek için şu komutu verin:

ls 

Bu dizinde listelenen her şeyi görmelisiniz. Tüm bu komutun yapacağı, gizli olmayan dosyaları ve dizinleri listelemektir. Gizli dosya veya dizin, nokta ile başlayan ve varsayılan çıktının çıktısından muaf tutulan dosyadır. ls komut.

Gizli dosya ve klasörleri görüntülemek istiyorsanız, şu komutu verin:

ls -a

Ya daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa? Sahibini, grubunu, boyutunu, oluşturulma saatini ve tarihini de bilmek istediğinizi varsayalım. Bunun için şu komutu verebilirsiniz:

ls -l

İnsan tarafından okunabilir bir biçim tercih ediyorsanız (boyut sütunu için), şu komutu verin:

ls -lh

Bu listeyle birlikte gizli dosya ve klasörleri dahil etmek istiyorsanız, komut şöyle olacaktır:

ls -la

Bu belirli komut için bir kısayol komutu da vardır:

ll

İçinde bulunduğunuz dizin dışındaki bir dizinin içeriğini listelemek istiyorsanız, komutun sonuna o dizine giden yolu eklemeniz yeterlidir, örneğin:

ls -lah /var/www/html/nextcloud

Son olarak, çok kullanışlı bir numara ls en büyük boyuttan en son boyuta kadar dosya ve klasörleri listeliyor. Bunun için şu komutu verin:

ls -lS

Bunlar ls örnekler sizi bir süre idare etmelidir. Biraz daha fazlasına ihtiyacın varsa ls alet çantanızdaki hile varsa, man sayfasını komutla okuduğunuzdan emin olun. adamım.

TechRepublic'in YouTube'da Teknolojinin Çalışmasını Sağlama Yoluna abone olun Jack Wallen'den iş profesyonellerine yönelik en son teknoloji tavsiyeleri için.

Ayrıca bakın

Resim: Jack Wallen

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*