Linux 101: Dosya ve dizin adlarında neden boşluk yok?

Jack Wallen, dosya ve klasör adlarındaki boşlukların neden Linux'ta her zaman en iyi seçenek olmadığını açıklıyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/04/05/50ca6790-0a3c-46ee-b444-ae24d498a1b6/resize/770x/9922798e02acd2edf25e7b3517a75945/linuxhero4.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Jack Wallen">linux pengueni

Resim: Jack Wallen

İşbirlikçilerim, meslektaşlarım, arkadaşlarım ve ailem tarafından kaç kez "Dosya ve klasör adlarına neden hiç boşluk bırakmıyorsunuz?" diye sorduğumu söyleyemem. Bu sorunun cevabı genellikle ya boş bakışlarla ya da "Ne?" çığlıklarıyla karşılanır. 1990'ların ortalarında, hala Windows kullandığım zamanlarda, dosya ve klasör adlarındaki boşluklar benim için yaygındı.

Sonra 1997'de Linux'a geçiş yaptım ve her seviyede her şey değişti. Bu, dosya ve klasörlere verdiğim adları içeriyordu. O zamanlar, boşluklu bir klasör adı oluşturmak çok kötüydü ve dizin yapısında gezinmek için her türlü soruna neden olabilir.

GÖRMEK: Linux servis kontrol komutları (TechRepublic Premium)

Örneğin, TEST DIRECTORY adlı bir dizini alın. komutu verdiyseniz mkdir TEST DİZİNİ, "TEST DIRECTORY" adında bir dizin oluşturmazsınız, ancak TEST ve DIRECTORY adlı iki dizin oluşturursunuz. "TEST DİZİNİ" oluşturmak için, mkdir adında olduğu gibi çift tırnak içinde komut mkdir "TEST YÖNETMENİ." Bu dizine geçmek için şu komutu verirsiniz:

cd "TEST DIRECTORY"

Ancak, TEST_DIRECTORY dizinini oluşturduysanız, fazladan adımlardan geçmeniz gerekmez. Çoğu Linux komutu, her ayrı girişi bir seçenek olarak görür, bu nedenle mkdir TEST DİZİNİ iki komut olarak alınacaktır—mkdir TESTİ ve mkdir DİZİNİ.

Bu sorun, bir GUI'de neredeyse sorunlu değildir. Aslında, bir GUI ile çalışırken, birden çok boşluk içeren dosyalar ve dizinler oluşturabilirsiniz. Ayrıca komut satırından da çalışacaksanız, yapmamanızı öneririm çünkü hem TEST hem de TEST DIRECTORY dizinlerini yanlışlıkla silmenin baş ağrısıyla uğraşmak istemeyeceksiniz.

Bu sorun biraz karmaşık olabilir, bu yüzden Linux dosya ve klasör adlarınızda boşluk kullanmaktan kaçınmayı unutmayın, sorun olmaz. Kısa çizgi veya alt çizgi ile arkadaş olun ve her şey yoluna girecek.

TechRepublic'in YouTube'da Teknik Çalışmayı Nasıl Yapılır'a abone olun Jack Wallen'dan profesyonel iş adamları için en son teknoloji tavsiyeleri için.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*