Linux 101: Dosyaları ve klasörleri yeniden adlandırma

Linux işletim sistemine geçiş arayışınızda, komut satırı arayüzünü bilmeniz gereken bir beceri buldunuz. Neyse ki Jack Wallen size temel konularda yardımcı olmak için burada.

Linux hakkında biraz daha fazla şey öğrenmenize yardımcı olacağım. İşletim sisteminde yeniyseniz, nasıl yapılacağını bilmeniz gereken epeyce temel görev vardır. Böyle bir görev, dosyaları ve klasörleri yeniden adlandırmaktır.

Sistemde yerleşik kullanışlı bir yeniden adlandırma komutu olduğunu düşünebilirsiniz. Var, ama sandığınız gibi değil. Bir dosya veya klasörü yeniden adlandırmak yerine, onu bir addan diğerine, mv komut. Bu görev daha kolay olamazdı.

GÖRMEK: Linux: Yeni kullanıcılar için en iyi 7 dağıtım (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Örneğin, script.sh adında bir dosyanız varsa ve onu backup.sh olarak yeniden adlandırmak istiyorsanız. Bunun için şu komutu vermeniz gerekir:

mv script.sh backup.sh

İlk dosya adı orijinaldir ve ikincisi yeni addır – basit. Klasörler için aynı şey. “Proje” adlı bir klasörünüz varsa ve onu “python_projects” olarak yeniden adlandırmak istiyorsanız. Bunun için şu komutu vermeniz gerekir:

mv projects python_projects

Hakkında güzel bir şey mv komut (sadeliğinin yanı sıra), orijinal dizin özniteliklerini korumasıdır, bu nedenle izinler ve sahiplik gibi şeyleri yeniden atama konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Komutu sudo ayrıcalıklarıyla verseniz bile, dizin sahipliğini köke kaydırmaz.

Başka bir kullanışlı özellik, dosyayı aynı dizinde bırakmanıza gerek olmamasıdır. Ana dizininizde script.sh varsa ve onu “backup.sh” olarak yeniden adlandırmak ve aynı anda / usr / local / bin / klasörüne taşımak istiyorsanız. Bir kez daha, bu kadar basit:

 sudo mv script.sh /usr/local/bin/backup.sh

Sudo kullanmanız gerekmesinin nedeni, / usr / local / bin dizininin köke ait olmasıdır, bu nedenle standart kullanıcınız dosyayı dizine taşıma iznine sahip olmayacaktır.

Ve Linux komut satırından dosya ve klasörleri yeniden adlandırmak için gereken tek şey bu. Bu yeni becerinin tadını çıkarın.

TechRepublic'in YouTube'da Teknolojinin Çalışmasını Sağlama Yoluna abone olun Jack Wallen'den iş profesyonellerine yönelik en son teknoloji tavsiyeleri için.

Ayrıca bakın

Resim: Jack Wallen

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*