Linux 101: Komut satırından dosya ve dizinler nasıl kopyalanır

Jack Wallen, Linux 101 serisine komut satırından dosya ve dizinlerin nasıl kopyalanacağına dair bir girişle devam ediyor.

Linux'ta yeni misiniz? Öyleyse, muhtemelen komut satırının biraz korkutucu olabileceğini gördünüz. Merak etmeyin – başlangıçta herkes içindir. Bu yüzden size süreç boyunca rehberlik etmek için buradayım ve bugün size komut satırından dosya ve klasörleri nasıl kopyalayacağınızı göstereceğim.

Dosyaları ve klasörleri neden bu şekilde kopyalamanız gerekiyor? Kendinizi GUI'siz bir Linux sunucusunda bulabilir ve bir yapılandırma dosyasının yedeğini almanız veya bir veri dizinini kopyalamanız gerekebilir.

Güven bana, bir noktada bunu yapabilmen gerekecek. Nasıl olduğunu öğrenelim.

GÖRMEK: Linux: Yeni kullanıcılar için en iyi 7 dağıtım (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Önce bir dosya kopyalayacağız. Diyelim ki Samba yapılandırma dosyasında, smb.conf üzerinde değişiklik yapmak üzeresiniz ve bir şeyler ters giderse diye bir yedek kopya istiyorsunuz. Bu dosyayı kopyalamak için, cp kaynağı şu şekilde hedefe kopyalamak için komut:

 cp /etc/samba/smb.conf /etc/samba/smb.conf.bak

Muhtemelen zaten ilk probleminizle karşılaşmışsınızdır. Smb.conf dosyası / etc / içinde olduğundan, kopyayı oluşturmak için sudo ayrıcalıklarını kullanmanız gerekir. Yani doğru komut şudur:

sudo cp /etc/samba/smb.conf /etc/samba/smb.conf.bak 

Bu örnekte smb.conf kaynağımız ve smb.conf.bak hedefimiz. Kopyalama sırasında dosya özniteliklerini (dizin ve dosya modu, sahiplik ve zaman damgaları gibi) korumak isteyebilirsiniz. Bunun için -a seçeneğini şu şekilde kullanıyoruz:

sudo cp -a /etc/samba/smb.conf /etc/samba/smb.conf.bak

Bir dizinin kopyalanması aynı şekilde yapılır, sadece özyinelemeli için -R seçeneğini kullanırsınız. Diyelim ki / etc / samba dizininin tamamının bir yedeğini almak ve bunu ana dizininize kopyalamak istiyorsunuz. Bu komut şöyle olacaktır:

sudo cp -R /etc/samba ~/samba.bak

Dizini kopyalarken öznitelikleri korumak için komut şu şekilde olacaktır:

sudo cp -aR /etc/samba ~/samba.bak

Ve hepsi bu kadar. İlk dosyalarınızı ve dizinlerinizi Linux komut satırından kopyaladınız. Şimdi dışarı çıkın ve bu zaferi kutlayın, onu kazandınız.

TechRepublic'in YouTube'da Teknolojinin Çalışmasını Sağlama Yoluna abone olun Jack Wallen'den iş profesyonellerine yönelik en son teknoloji tavsiyeleri için.

Ayrıca bakın

Resim: Pixabay

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*