Linux 2 için Windows Alt Sistemi: Geliştiricilerin istediği GUI özellikleri

Microsoft'un WSL 2'si grafik desteği alıyor. İşte buna nasıl hazırlanacağınız.

WSL için değişim geliyor.

Resim: Getty Images / iStockphoto

Linux için Windows Alt Sistemi (WSL), Windows 10'un önemli bir parçasıdır. Microsoft'un Hyper-V sanallaştırma teknolojisinin bir sürümünü kullanarak, Linux'u Windows'un bir parçasıymış gibi çalıştırmanıza, kaynakları ve dosyaları paylaşmanıza olanak tanır. Başlangıçta web ve bulut uygulamaları geliştiren geliştiriciler için tasarlandı, ancak iki çok farklı işletim sistemini bir araya getiren çok daha güçlü bir şeye dönüştü.

GÖRMEK: Kubernetes güvenlik kılavuzu (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Microsoft, başlangıçta WSL'yi bash komut satırıyla kullanılmak üzere tasarladı, ancak geleneksel bir Linux dağıtımına çok daha benzer bir şeye dönüştü. Linux sistem çağrılarını Windows çağrılarına dönüştürmek için Microsoft'un orijinal şimlerini ve çevirilerini kullanmak yerine, artık Microsoft tarafından derlenmiş ve desteklenen bir Linux çekirdeği kullanıyor, başlangıçta 4.19 çekirdek sürümünü kullanıyor ancak şimdi daha güncel bir 5.4 sunuyor. Bu değişiklik, çoğu değişikliğe gerek kalmadan çalışan Linux uygulamaları için geliştirilmiş desteğe sahiptir. Bazı sorunlar var: bir alt sistem olduğu için başlangıçta başlatılmaz, bu nedenle zamanlanmış işler veya systemd kullanan hizmetler için destek yoktur.

Komut satırının ötesinde

Komut satırı, Microsoft'un Windows üzerinde Linux'u amaçladığı şeylerin çoğu için harikadır – kodu test etmek ve Linux tabanlı bulut tabanlı uygulama yığınlarının yerel kopyalarını kullanmak – Windows'un yenilenmiş ve çok iyileştirilmesini kullanarak terminal. Ancak geliştiriciler ve kullanıcılar, Windows sürümlerini kullanarak tanıdık Linux masaüstlerini Windows'a getirmenin yollarını bularak daha fazlasını istediler. X Çoğu Linux dağıtımına grafik desteği ekleyen sunucular.

WSL 1 ile bir GUI'yi kurmak ve çalıştırmak karmaşık bir süreçti. Değişiklikler WSL 2 Linux sanal makinesi artık ana Windows işletim sistemi ile bir IP adresi paylaşmadığından, ağ iletişimi nasıl işlediğini daha da zorlaştırdı. Bunun yerine, ana bilgisayarın ağ kartını paylaşmak için sanal bir anahtar kullanan, paylaşılan kaynaklara sahip bir VM'dir. Bu, komut dosyalarının WSL'yi her başlattığınızda geçerli IP adresini bulmasını ve herhangi bir Windows X Sunucusu için güvenlik modelinde bir değişiklik yapılmasını gerektirir.

Resim: Microsoft

WSL 2 ve GPU

Microsoft'un 2020 tatil sezonuna kadar WSL 2 için yeni bir GUI modeli vaadi, büyük olasılıkla WSL 2'nin geliştirilmesindeki bir gecikme nedeniyle geri çekildi. Mesa 3D Windows destekli tüm grafik kartları için yeni sürücüler gerektirmeden Linux grafik desteği sağlamanın anahtarı gibi görünen OpenGL / DirectX köprüsü. Microsoft ve ortakları, Linux OpenGL çağrılarını Windows grafik API'lerine eşlemek için bir yol sunabilirlerse, bu WSL 2 grafik desteğinin WSL 2'de barındırılan Linux dağıtımlarında veya Windows'ta herhangi bir değişiklik gerektirmeden çalışacağı anlamına gelmelidir.

Mesa 3D, OpenGL API'lerini tek bir sürücü setinden hem Windows hem de Linux'a sunarken, Microsoft'un Windows için optimize edilmiş bir Wayland herhangi bir Linux dağıtım havuzundan kurulabilen sunucu. Tek yapmanız gereken sunucuyu ve bir Linux masaüstü ortamını indirmek. Denklemin son kısmı, aşağıdaki gibi bir aracın bir versiyonu olacaktır: xrdp Windows üzerinde çalışan bir uzak masaüstü istemcisine tam bir masaüstü veya bir dizi seçilmiş Windows uygulaması sunmak için.

Bir yana, Microsoft'un DirectX / Mesa 3D köprü çalışmasındaki ortağı Collabora'nın kısa süre önce bir WINE üzerinde çalışan Wayland besteci. Bunun gibi bir çalışma, Wayland desteğini Microsoft'un kendi RDP protokolünün yanı sıra Windows'un Uzak Masaüstü araçlarına eklemek için kolayca kullanılabilir.

WSL 2 ile RDP'yi kullanma

Yeni Ubuntu'yu kullanarak bunun nasıl çalışacağına dair bir fikir edinebilirsiniz. Topluluk Önizleme sürümü Ubuntu'nun WSL ortamı, Windows 10'un Dev kanal derlemesini kullanıyorsanız, Ubuntu Topluluk Önizlemesine Windows Mağazası'ndaki bir aramada ulaşılamaz: Ubuntu WSL 2 blogları indirmek için gizli bir sayfaya. Herhangi bir kötü sebepten dolayı gizli değil – şu anda beta test kullanıcıları için tasarlanmış bir 20.10 sürümü ve düzenli olarak güncelleniyor (bir sonraki sürüm muhtemelen 21.04 sürümünün bir önizlemesi olacak). Her güncelleme, dağıtımın WSL 2 ortamını sıfırlamanızı gerektireceğinden, günlük kullanım için önerilmez.

Ubuntu Topluluk Önizlemesinin test ettiği ilk araçlardan biri, kullanıma hazır yeni bir deneyim ve ilgili bir dizi yapılandırma aracıdır. Bunlar, Ubuntu'yu GUI'ler için WSL 2 ağıyla kullanmak üzere hazırlama, uygun DISPLAY ortam değişkenlerini otomatik olarak ayarlayan bir komut dosyası kurma seçeneğini içerir. Ubuntu'yu ilk kez yapılandırırken veya yerleşik yapılandırma aracından bunu etkinleştirebilirsiniz.

GUI desteği eklemenin hızlı bir yolu, yapılandırması yeterince kolay olan xrdp'yi kullanmaktır. Bir masaüstü ortamı kurmak için önce Ubuntu paket yöneticisini kullanın. Seçtim Kubuntu, ancak başka birçok popüler seçenek var. Bu, Kubuntu'nun plazma tasarım dilini kullanan temiz, modern bir masaüstü ortamının yanı sıra WSL'ye birçok GUI tabanlı uygulama ekler.

GÖRMEK: Microsoft 365: Hile sayfası (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Bir kurulumun parçası olarak çeşitli veritabanları ve yapılandırma dosyalarını kurması gerektiğinden, Kubuntu'yu kurmak hızlı bir PC'de bile biraz zaman alabilir. Yüklendikten sonra tek yapmanız gereken, xrdp yapılandırma dosyalarında birkaç küçük düzenleme yapmak, RDP bağlantı noktasını 3389'dan değiştirmek ve PC ekranları için daha iyi destek eklemek (daha iyi bir resim için renk derinliğini artırmak) ve her ikisini de başlatmaktır. WSL 2'den bir ekran açmak için Windows'un Uzak Masaüstü Bağlantısı aracını kullanmadan önce dbus mesaj sistemi ve xrdp.

RDP ve Uzak Masaüstü Bağlantısı ile Windows panonuzu WSL 2 ile paylaşabilir, Kubuntu masaüstünde çalışan terminalleri kesip yapıştırabilirsiniz. Mevcut Insider Dev sürümlerindeki WSL 2, ext4 dosya sistemini Windows Dosya Gezgini'ne de sunduğu için sorunsuz bir entegrasyon. Tam bir masaüstüne sahip olmanız gerekse ve uygulama pencerelerini yalnızca Windows masaüstüne getiremezsiniz, Kubuntu gibi tam özellikli bir Linux ortamına sahip olmak, platformlar arası iş akışları ve nasıl getirebileceğiniz hakkında düşünmeye başlamanızı mümkün kılar iki ortam birlikte.

WSL'nin geleceği?

Microsoft'un vaat ettiği Wayland tabanlı WSL GUI, Windows masaüstünden erişilebilen ve kendi Windows'larında çalışan Linux uygulamalarını gösteren erken demolar ile Linux'a daha uygulama odaklı bir yaklaşım benimseyecek. Azure tabanlı kullanıyorsanız Windows Sanal Masaüstü Azure'da çalışırken barındırılan uygulamaları masaüstünüze getiren bu yaklaşıma aşina olmalısınız. Bunu, aşağıdaki gibi araçlara benzer bir yaklaşım olarak düşünebilirsiniz: Windows için Parallels'in macOS desteğimacOS Dock'taki Windows uygulamalarıyla.

WSL 2, Microsoft'un geliştiricileri Windows PC'lere geri getirmesine yardımcı olan önemli bir Windows 10 bileşenidir. Linux GUI uygulamalarını Windows masaüstüyle entegre etmek, özellikle ek donanıma özel sürücüler gerektirmeden sorunsuz bir şekilde teslim edilebiliyorsa, onu daha da çekici hale getirecektir. Ne kadar kolaysa o kadar iyi. Yalnızca kod yazmak isteyen hedef kitleyle, Windows ve Linux arasındaki engelleri sorunsuz bir şekilde yıkmak, geleceği için çok önemlidir.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*