Linux dağıtımına özgü dizüstü bilgisayarın yükselişi

Daha fazla Linux dağıtımı, markalı dizüstü bilgisayar satmanın faydasını görmeye başlıyor. Jack Wallen bunu tüm katılımcılar için bir kazan-kazan olarak görüyor.

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/07/01/c48ac0c2-bf3d-4fc8-9b8f-c8bfe28654db/resize/770x/a65b3d1b4c14f008661bd6efa29ad287a.a29a28a54a96 = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: iStockphoto / Spectral-Design "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Linux kodu

Resim: iStockphoto / Spektral Tasarım

Yaklaşık iki yıl önce, genç bir adam küçük bir işe başladı. Juno Bilgisayarlar. Bu işin amacı dizüstü bilgisayar satmaktı. temel işletim sistemi önceden yüklenmiş. O zamandan beri dizüstü bilgisayar satmaya geçti. Ubuntu önceden yüklenmiş. Neden değişiklik? Bilmiyorum. Ancak mağazanın niyeti, gelecekte çok daha fazlasını göreceğimize inandığım bir şeyi ima etti.

Bir şey Linux dağıtımına özgü dizüstü bilgisayarın yükselişi olduğunu söyledi.

Bundan daha fazlasını görüyoruz. Bizde var KDE Slimbook (KDE), Kubuntu Focus (Kubuntu'nun), Purism Librem (PureOS), Dell XPS Geliştirici sürümü (Ubuntu), System76 dizüstü bilgisayarlar (Pop! _OS), Penguen M3 (Linux Mint), Huawei Matebook (Deepin Linux ile), Pinebook (Debian) ve Smokin Kırmızısı (yakında Manjaro Linux ile satılacak). Bu liste büyümeye devam ediyor.

Dağıtıma özgü dizüstü bilgisayarın bu yükselişi, Linux için bir bütün olarak önemli. Ancak bundan daha fazlası, Linux dağıtımları için önemli bir adımdır.

Neden? Açıklamama izin ver.

GÖRMEK: Windows, macOS ve Linux arasında seçim yapma (TechRepublic indir)

Pazarlama

Masaüstü Linux'un en zayıf yönlerinden biri pazarlamadır. Bu bar yok, eller aşağı, açık kaynak masaüstü için Aşil topuğu. Ve sadece masaüstündeki Linux değil, bir bütün olarak Linux.

Pazarlama büyük bir sorundur. Sosyal medyanın bugün ve çağında, pazarlamanın beyinsiz olduğu düşünülebilir. Ne yazık ki, bu durum böyle değil. Herkes için ücretsiz olan kitlesel kitleyle bile, pazarlama için bir araç olarak kullanmak neredeyse imkansız hale geldi.

Şunu düşünün: Twitter özet akışınızı izlemek için biraz zaman ayırın. Göz açıp kapayıncaya kadar, Twitterverse kanalında aradığınız her şeyi göndererek başka bir tweet daha yayınlandı. Ve aradığınız şey belirli bir hashtag kullanmadıkça veya takip ettiğiniz birine gönderilmedikçe, bu tweet'i bulma şansı zayıftır – imkansız olmasa da.

Facebook ile Mark Zuckerberg ve şirket, bir reklam satın alsanız bile çok az insanın yayınladığınızı görmesini sağladı.

Yani pazarlama zaten makul olmayan bir yükseklikte. Linux dağıtımı yaptığınızda, bu çubuk daha da yükselir. Neden? Ortalama bir bilgisayar kullanıcısının Linux'un ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığı için sizi aramazlar. Ve tweet'inizi veya Facebook yayınınızı gördüklerinde, ilerlemelerine izin verirler.

Dağıtımınızın Windows'tan daha güvenli ve güvenilir olup olmadığını umursamıyorlar. İşletim sisteminizin ücretsiz olması umurunda değil. Ayrıca binlerce binlerce ücretsiz uygulamanın yüklenmesini de umursamıyorlar.

Ancak, ne umursayacakları makul bir fiyata satılan süslü laptop. Görüyorsunuz, tüketiciler somut mallara ideallerinden çok daha iyi yanıt veriyor ve daha fazla iş yapmalarını gerektiren bir şey. Başka bir deyişle, bir Linux kullanıcısı üzerinden kazanma olasılığı, tek yapmaları gereken bir dizüstü bilgisayar satın almak, güçlendirmek ve bir kullanıcı oluşturmaktır.

Bu pazarlanabilir. Bu, kullanıcıların heyecanlanabileceği bir şey ve Linux dağıtımları bu yeni dünya düzenini görmeye başlıyor.

Olmaları gerektiği gibi.

Gölgelerden

Kendim ve diğer yazarlar birçok kez kelimeyi yaymaya çalışırlar, kelime vakumda sallanır, sadece yıllarca aynı vaazı duyan bir koro tarafından duyulur. Peki dağıtımlar nasıl görünürlük kazanır? Pop! _OS veya temel işletim sistemi ne kadar inanılmaz olursa olsun, ya System76 donanımını satın alan (Pop! _OS için) ya da her ikisi için de Linux'u bilen ve kullanan kişiler tarafından bilinir.

Gölgelerin içinde sıkışmışlar.

Donanım onlara yardımcı olabilir. Sadece satın alınabilecek fiziksel ürün değil, markalaşma. Marka bilinci oluşturma, Linux'u uzun zamandır atlattı. Örneğin, ait olduğum Linux'a özgü bir grubu ele alalım (isimsiz olarak kalacak) – grup, bu sektördeki en iyi insanlardan bazılarından oluşuyor ve inanılmaz şeyler yapıyorlar. Ancak grubun ciddi bir sihir yaratmasıyla bile, henüz herhangi bir marka bilinci oluşturma malzemesi bulamadılar. Neden? Kolay bir iş değil. Logolar, kelime öbekleri, etiket satırları vb.

Ve evet, hepsi pazarlamaya geri dönüyor. Bir dağıtımın pazarlanması, özellikle de birçok dağıtımın aynı niyetleri olduğu ve aynı temele (Debian) dayandığı zaman zordur. Bununla birlikte, karışıma dağıtıma özgü bir dizüstü bilgisayar eklersiniz ve pazarlanması çok daha kolay bir şey vardır. İnsanları ürününüz hakkında heyecanlandırmak da daha kolaydır.

Bu nedenle, markaya özgü kendi dizüstü bilgisayarlarını oluşturmak, piyasadaki her Linux dağıtımının radarında olmalıdır. temel işletim sisteminin bu oyuna geri dönmesi gerekiyor. Fedora, Budgie, Bhodi, openSUSE, Nane, Solus, Zorin, PCLinuxOS – sahadaki tüm büyüklerin yanı sıra küçük oyuncular da ulaşılamadan önce bu vagonda atlamak zorundalar.

İkincil bir fayda

Markalı dizüstü bilgisayarlarını satan dağıtımlarda elde edilebilecek bir avantaj daha var: Para. Bu, dağıtımlar için bağışlar dışında başka bir gelir akışı oluşturma fırsatıdır. Verilen dağıtımlar muhtemelen yollarına gönderilen her bir ürün için paranın çok küçük bir yüzdesini alacaktır. Ama yanılıyorsam beni düzeltin, bazıları hiç yoktan iyidir.

Sonunda, bu dağıtımlar için bir kazan-kazan olarak düşünülmelidir. Daha iyi markalama fırsatları, başka bir gelir akışı ve yazılımlarını kullanan kişiler. Sadece bu nedenlerden ötürü, her dağıtım, Clevo donanımın OS kurulumuna hazır hale getirilmesi için kuyruklar.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*