Linux: Tüm kullanıcılar geliştirici değildir

Jack Wallen, düşündüğünüzden daha fazla zarar veren bir klişe Linux kullanıcısını ele alıyor.

Resim: Jack Wallen

“Tüm Linux kullanıcıları geliştirici değildir.” Son zamanlarda epeyce yapmak zorunda olduğum bir açıklama. Bu, 1990'ların sonlarından beri Linux hakkında yazdığımı ve kullandığımı öğrenen ve daha sonra bir geliştirme projesi üstlenmeye mi yoksa gözlerden geliştirme hakkında yazmaya istekli olup olmadığımı sormak için bana yaklaşan potansiyel müşterilerden geliyor. gerçek bir geliştiricinin.

Bu olası müşterilere ben olmadığımı söylediğimde geliştirici, başarısız olmadan, tepkileri şoktur. “Linux kullanıyorsunuz. Bu, tasarım gereği sizi bir geliştirici yapmaz mı?” Buna cevabım (en azından dahili olarak), “Neden bir geliştirici olduğumu varsayarsınız?” Ya da belki “Windows kullanıcısısınız. Bu sizi oyuncu yapar mı?” Veya “Bir macOS kullanıcısısınız. Bu sizi müzisyen yapar mı?”

GÖRMEK: BT uzmanları için Git kılavuzu (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Belki bir müşteri beni, en iyi ihtimalle dev-bitişik olan bir projeyi üstlenmem için tutuyor ve sonra, projenin ortasında dev-merkezli oluyor ve vardiyada durduğumda şok oluyor.

Klişeler – iş ve tüketici dünyasının her bir sektöründe ortaya çıkarlar. Hepimiz onların avına düşüyoruz, ancak “geliştirici olarak Linux” klişesinin, bazılarının asla düşünemeyeceği bir tepkisi var.

Deliliğimi açıklamama izin verin.

Hem geliştiriciler hem de kullanıcılar Linux kullanıyor

Öncelikle, birçok Linux kullanıcısı geliştiricidir. Birçoğunu biliyorum – bazıları özel olarak Linux için, bazıları web için, bazıları mobil için vb. Ayrıca geliştirici olmayan, benim gibi yazarlar, oyuncular, profesyoneller, hobiler veya sadece sıradan kullanıcılar.

Düzenli kullanıcılar, tüm Linux kullanıcılarının geliştirici olması gerektiği stereotipi nedeniyle bir kenara itilme eğilimindedir. Bunun domino etkisi tamamen algı ile ilgilidir. Genel olarak halka tüm Linux kullanıcılarının geliştirici olduğu izlenimi verildiğinde, platformun kendileri için çok zor olduğunu varsayarlar.

Linux'un aldığı tüm olumsuz baskılar arasında en kötülerinden biri bu çünkü Linux geliştiriciler için tasarlanmadı. Aslında, yaygın kanının aksine, Linux masaüstü işletim sistemi kitleler için tasarlanmıştır. Sadece öyle olur ki, aynı zamanda iyi bir geliştirici platformu oluşturur. İşletim sistemi her tür kullanıcı için iyi olsa da, geliştirici merkezli olduğu fikri benimsemeyi engelliyor. Ortalama bir kullanıcı, sabrını ve yeteneklerini deneyecek bir şeyi deneyimlemeye çok hevesli değildir.

Linux masaüstü işletim sistemi bunu yapmayacak. Aslında, bazı dağıtımlar ve masaüstleri bunun tam tersidir – rekabette eşi benzeri olmayan bir kullanıcı dostu düzeyiyle çalışırlar. Ubuntu. Linux Mint. Pop! _OS. Temel İşletim Sistemi. Bu dağıtımlar ortalama günlük kullanıcıların elindedir. Elbette, geliştiriciler platformlardan çok şey elde edebilir, ancak odak noktası kullanıcı üzerindedir.

Ne geliştirici, ne yönetici, ne de hardcore, kullanıcı.

Bunda utanılacak bir şey yok. Birisi Linux kullandığınızı öğrendiğinde ve hemen bir geliştirici olup olmadığınızı sorduğunda, olumsuz yanıt vererek kendinizi mi yoksa Linux'u mu küçümsediğinizi merak etmenize gerek yok. Yüksek sesle ve gurur duy.

Olmak istediğiniz kullanıcı olun

Muhtemelen bunu, Linux'un hedeflemesi gereken ortalama bir kullanıcı olmadığımı söyleyerek başlamalıydım. Çeşitli işlerim nedeniyle, Linux ile günlük bir kullanıcının yapacağından çok daha fazlasını yapıyorum, bu da beni açıkça bir Linux yöneticisi olarak tanımlıyor, sadece bir kullanıcı olarak değil. Ancak birden fazla şapka takıyorum ve bu şapkalardan biri kullanıcı. Bazen yönetici şapkasını takıyorum ve bazen yönetici şapkasını kullanıcı şapkasının lehine çıkarıyorum.

Bununla birlikte, bir geliştirici şapkası asla kafamın üstüne oturmaz – insanlar kullandığım platform nedeniyle kaç kez benden alırsa alsın.

Bunda iyiyim Benim pek iyi olmadığım şey, her Linux kullanıcısının bir geliştirici olduğu varsayımıdır. Sadece kötü pazarlama değil, neredeyse her zaman müşterilere bir geliştirici olmadığımı ve bunun anlaşmamıza gireceğini bildiklerini hatırlatmamla bitiyor.

Dışarıdaki her Linux kullanıcısına şunu söylüyorum: Olmak istediğiniz kullanıcı olun, herkesin olduğunuzu düşündüğü kullanıcı değil. Linux ile ilgilenenler için, emin olun, geliştiriciye özel bir platform değildir.

TechRepublic'in YouTube'da Teknolojinin Çalışmasını Sağlama Yoluna abone olun Jack Wallen'den iş profesyonellerine yönelik en son teknoloji tavsiyeleri için.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*