macOS Monterey: Bir hile sayfası

Apple'ın güçlü yeni macOS'u WWDC 2021'de duyuruldu. Bu kılavuz, özellikler, gereksinimler ve nasıl edinileceği dahil olmak üzere macOS Monterey hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsar.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/15ea10fe-28e9-4a0b-ad43-bc73013ec9af/resize/770x/fc5247bacc0e8a37ae02b3801fcaccbd/macos-monterey-2 .jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

macOS Monterey

" data-credit="Resim: Elma">macos-monterey-2.jpg

Resim: Elma

Esnasında Apple'ın WWDC21 konferansının açılış konuşması 7 Haziran 2021'de şirket, uzun zamandır beklenen yeni macOS: Monterey'i duyurdu. Sevmek 2020, bu yılki bir hafta sürecek konferansın amacı geliştiriciler dünyanın her yerinde sanaldır ve Apple'ın web sitesi, Apple Developer uygulaması, Apple TV uygulaması ve YouTube aracılığıyla halka ücretsizdir.

macOS Monterey ile Apple, işletim sistemlerini California yerel ayarlarından sonra adlandırma temasına bağlı kalıyor. macOS'in bu sürümü, kullanıcılar için Evrensel Kontrol, Kısayollar ve iMac için AirPlay, FaceTime'daki güncellenmiş özellikler, Safari için yeniden tasarım (Sekme Grupları dahil) ve daha pek çok yeni özellik sunar.

Bu macOS Monterey hile sayfası, işletim sisteminin ana özelliklerini detaylandırır, hangi cihazların işletim sistemini desteklediğini listeler, nasıl edinileceğini açıklar ve daha fazlasını yapar. Yeni özellikler yayınlandığında bu macOS 12 kılavuzunu güncelleyeceğiz.

GÖRMEK: Başarılı bir geliştirici kariyeri nasıl oluşturulur (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

macOS Monterey nedir?

MacOS Monterey, Apple'ın en yeni işletim sistemidir ve tüm Apple aygıtlarında tamamen sorunsuz olacak şekilde tasarlanmıştır. Önceki işletim sistemlerinden daha da özelleştirilebilir ve kullanıcıların arkadaşlarıyla, iPad ve iOS'ta daha önce hiç olmadığı gibi içerik paylaşmasına olanak tanır. Göre elma, macOS Monterey "kullanıcıların Apple aygıtlarında bağlantı kurmaları, daha fazlasını yapmaları ve daha akıcı bir şekilde çalışmaları için yeni yollar" sunuyor.

macOS Monterey'in temel özellikleri nelerdir?

Evrensel Kontrol
Apple'ın macOS Monterey için duyurduğu en ilginç özelliklerden biri de Universal Control. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, Mac'ler ve iPad'ler arasında sorunsuz bir şekilde çalışmak için tek bir fare veya klavye kullanabilir; kurulum gerektirmez. Kullanıcılar cihazlar arasında dosyaları sürükleyip bırakabilir; bu, kullanıcıların daha az kesinti ile çalışmasına ve üretkenliği artırmasına izin vermeyi amaçlamaktadır.

Safari'deki İyileştirmeler
Safari yenileniyor. Artık kullanıcılar, sayfayı kaydırırken daha fazlasını görmek için Apple'ın yeni sekme tasarımını kullanabilir. Yeni sekme çubuğu, web sayfasının rengini alır ve sekmeleri, araç çubuğunu ve arama alanını tek bir yerde birleştirir.

Apple ayrıca, projeleri planlamak ve kullanıcıların düzenli olarak ziyaret ettiği sekmeleri depolamak için ideal olan Safari için Sekme Gruplarını da tanıttı. Sekme Grupları, kolay paylaşıma izin vermek için Mac, iPhone ve iPad arasında eşitlenir. Safari artık daha güvenli bir tarama deneyimi için Gizlilik Raporları ve Akıllı İzleme Önleme sunacak.

Mac için kısayollar
Kısayollar artık Mac'lerde de kullanılabilecek. Kısayollar ile kullanıcılar daha fazlasını daha hızlı yapabilir ve üretkenlik için görevleri otomatikleştirebilir. iPhone ve iPad'de olduğu gibi, Mac kullanıcıları en çok kullandıkları uygulamalarla görevleri hızla tamamlayabilirler. Mac'teki Kısayol Düzenleyici, kullanıcıların kısayolları iş akışlarına uyacak şekilde özelleştirmesine olanak tanır. Finder, menü çubuğu, Spotlight ve eller serbest ile kullanılabilir. Siri. Otomatör iş akışları da içe aktarılabilir, bu da hemen çalışmaya başlamayı kolaylaştırır.

GÖRMEK: Mobil cihaz güvenlik politikası (TechRepublic Premium)

Yeni FaceTime özellikleri
FaceTime, aramaları daha doğal ve gerçekçi hissettiren yeni ses ve video özelliklerine sahiptir. Uzamsal ses ve Ses Yalıtımı kullanarak, bir FaceTime aramasındaki sesler, kişinin ekranda bulunduğu yerden geliyormuş gibi duyulur ve kullanıcının sesinin net olmasını sağlar. Özellik kullanır makine öğrenme arka plan gürültüsünü ortadan kaldırmak ve katılımcıların her şeyi duyabilmesi için alandaki tüm sesin geçmesine izin vermek için Geniş Spektrum. M1 yongasındaki Apple Neural Engine'i kullanarak, Portre Modunda çarpıcı bir video efekti için kullanıcının arka planı bulanıklaştırılır ve yeni Izgara Görünümü, katılımcıları aynı boyutta döşemelerde gösterir.

PaylaşOynat
Bu özellik seti, kullanıcıların FaceTime görüşmesi sırasında paylaşılan deneyimlere sahip olmalarını sağlar; sevdikleri müzikleri, TV şovlarını, filmleri, projeleri ve daha fazlasını arkadaşlarıyla, aileleriyle veya iş arkadaşlarıyla gerçek zamanlı olarak paylaşabilirler (ekran paylaşımı yoluyla uygulamalarda işbirliği yaparak). SharePlay'in ayrıca kolay benimseme için oluşturulmuş bir API'si vardır; bu, üçüncü taraf geliştiricilerin uygulamalarını FaceTime'da paylaşabileceği anlamına gelir.

Seninle paylaştı
Bu özellik, fotoğraflar, videolar, makaleler ve daha fazlası dahil olmak üzere Mesajlar aracılığıyla paylaşılan içeriği bulmayı kolaylaştırır. Kullanıcılar, Fotoğraflar, Safari, Apple Podcast'ler, Apple News ve Apple TV uygulamasındaki Sizinle Paylaşılanlar sekmesi aracılığıyla paylaşılan içeriği inceleyebilir.

Mac için AirPlay
Artık kullanıcılar tüm Apple cihazlarında istedikleri her şeyi oynatabilir, sunabilir ve paylaşabilirler. Mac'teki yüksek kaliteli ses sistemi, AirPlay hoparlörü olarak da kullanılabilir ve kullanıcıların müzik, podcast'ler çalmasına veya Mac'i çok odalı ses için ikincil bir hoparlör olarak kullanmasına olanak tanır.

GÖRMEK: TechRepublic'in tüm hile sayfaları ve akıllı kişi kılavuzları

Notlar Güncellemeleri
Notes'ta kullanıcılar, arkadaşları veya iş arkadaşlarıyla projeler üzerinde çalışabilir, sözler ekleyebilir, yeni Etkinlik Görünümü'ndeki düzenlemeleri görebilir ve Notları yeni Etiket Tarayıcı'da ve etiket tabanlı Akıllı Klasörlerde hızlı ve kolay bir şekilde bulmak için etiketlerle kategorilere ayırabilir.

Hızlı not
Apple'a göre, Quick Note, "kullanıcıların sistem genelinde herhangi bir uygulama veya web sitesinde not almaları için yeni bir yol, ilhamın geldiği her yerde düşünceleri ve fikirleri yakalamayı kolaylaştırıyor." Herhangi bir uygulamadan bağlantılar da Hızlı Notlar'a eklenebilir.

iCloud+
Apple'ın iCloud+, kullanıcılara E-postamı Gizle, genişletilmiş HomeKit Secure Video desteği ve iCloud Private Relay adlı yenilikçi yeni bir internet gizlilik hizmeti (ek ücret olmadan) dahil olmak üzere yeni premium özellikler sunar.

Odaklanmak
Yeni Odaklanma özelliği ile kullanıcılar, mevcut etkinlikleriyle ilgili olmayan bildirimleri otomatik olarak filtreleyebilir ve uygun olmadıklarında diğerlerini bilgilendirmek için durumlarını bildirebilir. Odak, diğer Apple aygıtlarında otomatik olarak ayarlanır ve mevcut etkinliğe göre özelleştirilebilir.

Gizlilik güncellemeleri
İle Posta Gizliliği Koruması, kullanıcılar e-postaların kendi Posta etkinlikleri hakkında bilgi toplayıp toplayamayacağını seçebilir. Mac kayıt göstergesi artık hangi uygulamanın Mac'in mikrofonuna erişebileceğini de gösteriyor.

GÖRMEK: Yeni bir iPad, iPhone veya Mac'e nasıl geçiş yapılır (TechRepublic Premium)

Erişilebilirlik güncellemeleri
Artık herkes İşaretleme'yi kullanarak alternatif resim açıklamaları ekleyebilir. Diğer güncellemeler arasında gelişmiş Tam Klavye Erişimi bulunur ve yeni imleç özelleştirme seçenekleri, Mac'te gezinirken daha fazla esneklik sağlar.

Haritalar'daki Güncellemeler
Haritalar'daki yeni etkileşimli dünya ile artık sürükleyici, ayrıntılı bir şehir deneyimine sahip.

Canlı Metin
Fotoğraflardaki metni (telefon numaraları, web siteleri, adresler, takip numaraları vb.) algılamak için cihazdaki makine öğrenimini kullanan Canlı Metin, kullanıcıların kopyalayıp yapıştırmasına, telefon araması yapmasına, web sitelerini açmasına ve daha fazla bilgi bulmasına olanak tanır. Görsel Arama özelliği, kullanıcıların hayvanlar, sanat, önemli noktalar vb. gibi çeşitli konuları keşfetmelerine ve bunlar hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu özellikler, Fotoğraflar, Mesajlar ve Safari gibi uygulamalar da dahil olmak üzere macOS genelinde çalışır.

AirPods Pro ve AirPods Max
AirPods Pro ve AirPods Max artık uzamsal ses kullanıyor M1 çipli Mac'ler daha iyi bir dinleme deneyimi sunmak için.

GÖRMEK: Geliştirici tükenmişliğini önlemenin 10 yolu (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Hangi cihazlar macOS Monterey'i destekler?

MacOS Monterey; MacBook Pro (2016 ve üstü), MacBook (2016 ve üstü), MacBook Air (2018 ve üstü), iMac (2017 ve üstü), iMac (5K Retina 27 inç, 2015 Sonu), iMac Pro, Mac mini (2018 ve üstü) ve Mac Pro (2019). Ayrıca iPad Pro, iPad Air (3. nesil ve üstü), iPad (6. nesil ve üstü) ve iPad mini (5. nesil ve üstü) için de mevcuttur.

Mac ve iPad'de macOS Monterey'e güncelleme yapmak için, her iki cihazın da aynı Apple Kimliği ile iCloud'da oturum açmış olması gerekir. iki faktörlü kimlik doğrulama ve hücresel ve internet bağlantısını paylaşamaz. Kablosuz olarak kullanmak için her iki cihazda da Bluetooth, Wi-Fi ve Handoff'un açık olması ve birbirine 30 fit mesafede olması gerekir. USB üzerinden kullanmak için iPad'de Mac'inize güvenmeniz gerekir.

macOS Big Sur'u ne zaman edinebilirim?

Apple'ın sitesine göre, macOS Monterey'in geliştirici beta sürümü şu adresten Apple Geliştirici Programı üyelerine sunuluyor: geliştirici.apple.com 7 Haziran 2021'den itibaren. Herkese açık beta, Mac kullanıcıları tarafından Temmuz 2021'de beta.apple.comve macOS Monterey, 2021 sonbaharında ücretsiz bir yazılım güncellemesi olarak sunulacak. Bazı özellikler tüm bölgelerde veya dillerde kullanılamayabilir.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*