Microsoft, koronavirüs salgını sırasında bulut hizmetleri talebinde% 775'lik bir sıçrama görüyor

Artış, Microsoft Teams, Windows Virtual Desktop ve Power BI gibi hizmetleri vurdu ve Microsoft'u en çok ihtiyaç duyulan müşteriler için talebi önceliklendirmeye zorladı.

Olarak coronavirüs dünyanın dört bir yanına yayılıyor ve bizi sosyal uzaklığı uygulamaya zorluyor, daha fazla kuruluş, iş ve iş dünyasının bazı benzerliğini korumaya çalışmak için buluta yöneliyor. Birçok şirket Microsoft ürünlerine güvenen yazılım devi, bulut hizmetlerinin kullanımında bir artış yaşandığını söyledi.

GÖRMEK: Tedarik zinciri gecikmelerinin ötesinde teknoloji endüstrisi üzerinde büyük etkisi olan Coronavirus (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

İçinde Blog yazısı Cumartesi günü yayınlanan Microsoft, sosyal mesafeleri zorlayan veya yerinde sığınak sağlayan bölgelerde bulut hizmetlerinde% 775'lik bir artış bildirdi. özellikle, Microsoft Ekipleri kullanımı arttı ve günlük 44 milyondan fazla kullanıcıya yol açtı. Bu sayı 20 milyon kullanıcının iki katından fazla şirket geçen Kasım kaydetti. Bir hafta içinde, tüm bu kullanıcılar 900 milyondan fazla toplantı ve çağrı dakikası her gün.

Kullanımı Windows Sanal Masaüstü üç defadan fazla atış yaptı. Ayrıca, Microsoft'un kamuoyunun hükümet tarafından kullanılması Güç BI bir haftada% 42 büyümüştür. COVID-19 dünyanın her yerinden insanlarla birlikte.

Talep artışı başta Kuzey Avrupa, Batı Avrupa, Güney İngiltere, Orta Fransa, Doğu Asya, Güney Hindistan ve Güney Brezilya olmak üzere birçok bölgede hissedildi. Bu alanlarda, belirli bulut tabanlı kaynaklar için dağıtımlar Microsoft'un normal% 99,99'luk başarı oranının altına düştü.

Bu artış göz önüne alındığında, hizmetlerinin nasıl ve kim tarafından kullanıldığını yönetmeye ve önceliklendirmeye çalışmak Microsoft'tadır. Şirket, en büyük önceliğinin sağlık ve güvenlik kuruluşlarına erişim sağlamak olduğunu açıkladı. Bu nedenle, en yüksek izleme düzeyi aşağıdakiler için geçerlidir:

  • İlk Müdahale (yangın, EMS ve polis gönderme sistemleri)
  • Acil durum yönlendirme ve raporlama uygulamaları
  • Tıbbi malzeme yönetimi ve dağıtım sistemleri
  • Acil müdahale ekiplerini kazalar, yangınlar ve diğer konularda uyarmak için başvurular
  • Sağlık botları, sağlık tarama uygulamaları ve web siteleri
  • Sağlık yönetimi uygulamaları ve kayıt sistemleri

Diğer müşteriler için Microsoft, bunun birkaç geçici kısıtlama getirdiğini söyledi. Mevcut müşteriler, bulut hizmetlerine yönelik ücretsiz tekliflerin sınırlarını, kapasiteye öncelik vermenin bir yolu olarak görecekler. Yeni aboneler belirli kaynaklar için "yumuşak" kota sınırlarıyla karşılaşacaklar, ancak bu sınırlarda bir artış talep edebilirler. Bu istekler yeterince hızlı bir şekilde ele alınamazsa, Microsoft müşterilere 54 canlı bölgesinden talepte daha düşük bir artış görebilecek alternatif bölgeler kullanmalarını önerir. Bu dalgalanmalarla daha iyi başa çıkmak için şirket, uygun bölgelerde yeni kapasite oluşturulmasını hızlandıracağını söyledi.

Microsoft Teams'e olan yüksek talebi yönetmek için şirket, müşterileri önemli ölçüde etkilemeyecek olan gereksiz özellikler üzerinde birkaç geçici değişiklik yaptığını söyledi. Bunlar video çözünürlüğünü, Microsoft'un kullanıcı varlığını kontrol etme sıklığını ve müşterilerin diğer kişinin ne yazdığını görebileceği aralığı içerir.

Bulut hizmetlerine olan talep artışına rağmen, Microsoft önemli hizmet kesintileri bildirmedi. Deneyim sorunları yaşayan müşteriler için şirket, dağıtımlarını tekrar denemeye teşvik eder. Ayrıca, müşteriler kontrol edebilirsiniz Azure Hizmet Durumu Belgeleri sitesi söz konusu dağıtımları etkileyebilecek hizmet olaylarını öğrenmek.

Ayrıca bakınız

microsoft-teamsfirstlinethumb.png "veri-orijinal =" https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/04/10/ecb85922-ccb7-4d3a-9de5-a6e0e01db840/resize/770x/9a1dd5554dbec0f8b24b4dw4/4b4d4 -teamsfirstlinethumb.png

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*